Резидент Дія Сіті роздає матеріальні цінності штатним працівникам та гiг-спеціалістам: як оподатковувати?
Резидент Дія Сіті планує безкоштовно передавати матеріальні цінності (запаси, вживані основні запаси) штатним працівникам та гiг-спеціалістам. Розглянемо порядок оподаткування таких операцій ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
На початку нагадаємо, що резиденти Дія Сіті мають пільгу: зменшену ставку ПДФО для своїх працівників. Але застосовується вона лише до чітко визначених видів доходу!
Основні правила такі.
Відповідно до пп. 14.1.283 ПКУ працівники резидента Дія Сіті — це:
— гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом України від 15.07.2021 №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі — Закон №1667);
— особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах.
Згідно з пп. 170.14-1.2 ПКУ за ставкою, визначеною п. 167.2 ПКУ (тобто 5%), оподатковуються доходи працівника резидента Дія Сіті, що нараховуються (виплачуються) на його користь резидентом Дія Сіті починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статусу резидента Дія Сіті, у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом №1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені на замовлення;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Щоправда, для такого доходу встановлено й обмеження в сумі (пп. 170.14-1.3 ПКУ) — не більше ніж еквівалент 240 тисяч євро за календарний рік за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим НБУ станом на 1 січня звітного податкового року. Сума перевищення оподатковується вже за ставкою 18% ПДФО, і для цього працівник повинен буде сам подати річну декларацію про майновий стан та доходи.
За якою ставкою ПДФО має оподатковуватися вартість матеріальних цінностей, що безоплатно передані резидентом Дія Сіті своїм штатним працівникам?
Як ви вже здогадалися, щоб відповісти на це запитання, спочатку треба кваліфікувати вид доходу.
Треба з’ясувати, чи не вважатиметься такий дохід зарплатою. Адже тільки в цьому разі застосовуватиметься ставка ПДФО — 5%.
Певна можливість для цього є. Головне — правильно оформити документи на таку безоплатну роздачу.
До складу зарплати включаються: основна зарплата, додаткова зарплата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (ст. 2 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці»).
Згідно з пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі).
Надання матеріальних цінностей штатним працівникам резидент Дія Сіті може оформити як «заохочувальні виплати», що входять до складу зарплати.
Але це потрібно документально зафіксувати (в наказі по підприємству, трудовому чи колективному договорі тощо).
І тоді до цих виплат застосовуватиметься ставка ПДФО 5%.
У решті випадків застосовуватиметься загальна ставка ПДФО — 18%.
За якою ставкою ПДФО має оподатковуватися вартість матеріальних цінностей, що безоплатно передані гіг-спеціалістам?
Гіг-спеціалісти не перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах і зарплату не отримують. Вони отримають винагороду за гіг-контрактом чи авторську винагороду.
Якщо згадані матеріальні цінності не надаються як частина такої винагороди, скористатися пільговою ставкою ПДФО (5%) вони не можуть.
Тоді безоплатне отримання ними матеріальних цінностей розглядається для потреб оподаткування як отримання додаткового блага.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді (пп. «б», «е» пп. 164.2.17 ПКУ):
— вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку;
— вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.
До такого доходу застосовується ставка ПДФО, визначена п. 167.1 ПКУ, — 18%.
Визначаємо базу оподаткування ПДФО!
Якщо матеріальні цінності надаються як частина зарплати
У такому разі діють правила, встановлені п. 164.6 ПКУ: базою оподаткування вважатиметься сума нарахованої зарплати за мінусом податкової соціальної пільги (за наявності).
Увага: жодної згадки про коефіцієнт!
Якщо матеріальні цінності надаються як додаткове благо
Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, база оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ПКУ, тобто із застосуванням підвищувального коефіцієнта. Позаяк ставка ПДФО для додаткового блага — 18%, то розмір коефіцієнта — 1,21591.
Чи можна надати ці матеріальні цінності як подарунок і зекономити на ПДФО згідно з пп. 165.1.39 ПКУ?
Нагадаємо, що у пп. 165.1.39 ПКУ йдеться про порядок оподаткування дарунків. Згідно з цією нормою не оподатковується ПДФО вартість дарунків у частині, що не перевищує 25% однієї мінімальної зарплати (з розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.
Станом на 01.01.2025 мінімальна зарплата становить 8 000 грн, тож неоподатковувана вартість подарунку (з розрахунку на місяць) — 2 000 грн. Вартість, що перевищує цю суму, оподатковується ПДФО за ставкою 18%.
Податківці підтверджують (ІПК ДПСУ від 15.05.2025 №2650/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК див. у «ДК» №21/2025): ця норма може застосовуватися і до вартості матеріальних цінностей, що їх резидент Дія Сіті передаватиме штатним працівникам або гіг-спеціалістам, за умови що таке передання буде документально оформлено саме як подарунок.
У такому разі база оподаткування визначатиметься так:
— вартість подарунка до 2 000 грн не оподатковується;
— сума перевищення збільшується на коефіцієнт 1,21951, і тільки після цього до неї застосовується ставка ПДФО 18%.
Що з військовим збором?
Ставка військового збору для працівників резидентів Дія Сіті однакова — 5% від доходу, який оподатковується ПДФО.
Отже, немає значення, зарплата це чи додаткове благо: до нарахованої суми доходу застосовуватимуться 5% ВЗ. А от якщо йдеться про подарунок, то 5% ВЗ застосовуватимуться лише до оподаткованої частини його вартості, причому без застосування підвищувального коефіцієнта!
А що з ЄСВ?
Відповідно до частини 14-1 ст. 8 Закону №2464 ЄСВ для платника — резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2 та 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону №1667, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платником набуто статусу резидента Дія Сіті, встановлюється:
1) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, — у розмірі мінімального страхового внеску;
2) на суму винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом №1667, — у розмірі мінімального страхового внеску.
Таким чином, якщо матеріальні цінності видаються у формі додаткового блага або подарунка, то ЄСВ на їх вартість не нараховується узагалі.
Якщо ж вартість таких цінностей включається до складу зарплати штатного працівника, то хоча формально така виплата й підпадає під нарахування ЄСВ, але з огляду на вищенаведене сума ЄСВ не зміниться, бо вона сплачується виходячи з розміру мінімального страхового внеску й від фактично нарахованої суми зарплати не залежить.
Нагадаємо, що у 2025 році розмір мінімального страхового внеску становить 1 760 грн (8 000 грн х 22%).