• Посилання скопійовано

Чи платить рентну плату за воду платник ЄП 4 групи?

Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 14.05.2025 №2632/ІПК/99-00-04-01-03 ІПК

Суттєво. Відповідно до пп. 5 п. 297.1 ПКУ платники ЄП4 групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з рентної плати. Тому, незалежно від того, використовує такий платник підземні або поверхневі води, рентну плату він не сплачує і не декларує.

! Платникам ЄП 4 групи

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо справляння рентної плати за спеціальне використання води (далі — Рентна плата), керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Товариство без надання відповідних дозвільних документів поінформувало, що є платником єдиного податку четвертої групи та на підставі дозволу на спеціальне водокористування набуло права на використання підземної води з чотирьох артезіанських свердловин, які ним не використовуються та не обліковуються на балансі, та поверхневих вод зі ставка, які використовуються ним для технологічних потреб.

Товариство, посилаючись на пп. 5 п. 297.1 ст. 297 Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання виникнення у нього податкових зобов’язань з Рентної плати та обов’язку їх декларування за обсяги поверхневих вод зі ставка, які використовуються ним для технологічних потреб.

Відповідно до пп. 5 п. 297.1 ст. 297 Кодексу платники єдиного податку четвертої групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з Рентної плати.

Таким чином,у Товариства, як платника єдиного податку четвертої групи, не виникають податкові зобов’язання з Рентної плати за використані ним обсяги підземної та поверхневої води та відповідно обов’язки їх декларування.

Водночас державний облік артезіанських свердловин здійснюється Державною службою геології та надр України шляхом ведення державного реєстру артезіанських свердловин (далі — Реєстр), до якого включаються відомості про артезіанські свердловини на підставі даних, що містяться у паспорті артезіанської свердловини (далі — Паспорт), форма якого затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.04.2016 №145/84, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2016 за №642/28772.

З метою забезпечення належного ведення обліку гірничих активів, у випадку якщо свердловина надрокористувачем не експлуатується,вона має бути законсервована або виведена з експлуатації (ліквідована), відомості (дані та інформація) про що, які зазначені в Паспорті,відповідно до п. 16 Порядку ведення Державного реєстру артезіанських свердловин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2023 року №706, подаються до Реєстру та відображаються у документах дозвільного характеру суб’єкта господарювання (спеціальних дозволах на користування надрами, дозволах на спеціальне водокористування).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).1

1 Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.

До змісту номеру