Суттєво. Чи має право постачальник, у разі здійснення операцій з постачання покупцям — неплатникам ПДВ послуг із доступу до мережі Інтернет, складати зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання за місяць?
! Платникам ПДВ
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкових накладних та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство є платником ПДВ та є постачальником електронних комунікаційних послуг фізичним особам (неплатникам ПДВ), фізичним особам — підприємцям та юридичним особам (як платникам, так і неплатникам ПДВ).
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1) чи має право Товариство у разі здійснення операцій з постачання покупцям — неплатникам ПДВ послуг із доступу до мережі Інтернет та/або послуг з доступу до елементів електронної комунікаційної мережі складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено таке постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг усім таким споживачам — неплатникам ПДВ, із якими постачання мають безперервний характер, протягом такого місяця;
2) чи має право Товариство у разі здійснення операцій з постачання покупцям — платникам ПДВ послуг із доступу до мережі Інтернет та/або послуг з доступу до елементів електронної комунікаційної мережі складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено таке постачання, зведену податкову накладну на кожного платника ПДВ, з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/ небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Згідно з пунктом 201.4 статті 201 розділу V ПКУ платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям — платникам податку — можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям — особам, не зареєстрованим платниками податку, — можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, що наявні у зверненнях, ДПС повідомляє (щодо питань 1 та 2).
Пунктом 201.4 статті 201 розділу V ПКУ передбачено можливість складання платником податку зведеної податкової накладної в разі здійснення ним постачання товарів/послуг покупцям (як платникам, так і неплатникам ПДВ), які мають безперервний характер.
За операціями з постачання послуг (в т.ч. послуг із доступу до мережі Інтернет та/або послуг із доступу до елементів електронної комунікаційної мережі), яке має безперервний характер, покупцям — неплатникам ПДВ, Товариство може не пізніше останнього дня місяця, в якому відбулося постачання таких послуг, скласти зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання протягом такого місяця послуг усім покупцям — неплатникам ПДВ.
За операціями з постачання протягом місяця зазначених вище послуг покупцям — платникам ПДВ Товариство має право скласти окрему зведену податкову накладну на кожного такого покупця не пізніше останнього дня такого місяця.
При цьому сума коштів, що надійшли Товариству понад обсяг поставлених у такому місяці товарів/послуг (в тому числі отримана передоплата), до таких зведених податкових накладних не включається (на таку суму коштів складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня місяця).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).