• Посилання скопійовано

Перевищення річного ліміту доходу ФОПа-платника ЄП: як оподатковується?

Лист Державної податкової служби України від 15.05.2025 №522/2/99-00-24-01-03-02

Суттєво. Які ставки ЄП та ВЗ застосовувати ФОПу 3 групи до суми перевищення ліміту перебування у цій групі? Чи застосовується підвищена ставка ВЗ в такому випадку?

! ФОПам 3 групи ЄП

Державна податкова служба України на запит Комiтету Верховної Ради України з питань фiнансiв, податкової та митної полiтики (далi — Комiтет) вiд 18.04.2025 №04-32/10-2025/91765 та листа Мiнiстерства фiнансiв України·вiд 22.04.2025 №11220-04-62/11525 щодо·розгляду питань застосування окремих норм податкового законодавства України в межах компетенцiї надає вiдповiдi на питання, порушенi у запитi Комiтету.

Додаток: на 4 арк. в 1 прим.

Заступник Голови С. ЛИСЕЮК

Додаток до листа ДПС

Ситуацiя: Щодо порядку нарахування вiйськового збору з суми перевищення лiмiту доходу для платникiв єдиного податку 3 групи.

Питання: Який порядок нарахування вiйськового збору з суми перевищення лiмiту доходу для платникiв єдиного податку 3 групи? По єдиному податку застосовується пiдвищена ставка єдиного податку 15 вiдс., а вiйськовий збiр все одно нараховуємо за ставкою 1 вiдс.?

Вiдповiдь:

Згiдно з п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України (далi — ПКУ) для платникiв єдиного податку встановлено, зокрема, граничнi обсяги доходу для кожної групи платникiв єдиного податку, зокрема для третьої групи 1 167 розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на 01 сiчня податкового (звiтного) року за календарний рiк.

Вiдповiдно до пп. 3 п. 293.8 ст. 298 ПКУ платники єдиного податку третьої групи (фiзичнi особи — пiдприємцi), якi перевищили у податковому (звiтному) перiодi обсяг доходу, визначений для таких платникiв у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмiрi 15 вiдс., а також зобов’язанi у порядку встановленому цiєю главою перейти на сплату iнших податкiв i зборiв, встановлених ПКУ.

Вiдповiдно до пп. 1.1 п. 16-1 пiдрозд. 10 розд. ХХ «Перехiднi положення» ПКУ платниками вiйськового збору є, зокрема: фiзичнi особи — пiдприємцi — платники єдиного податку першої, другої та четвертої групи (пп. 2 пп. 1.1 п. 16-1 пiдрозд. 10 розд. ХХ «Перехiднi положения» ПКУ);

платники єдиного податку третьої групи, крiм електронних резидентiв (е­резидентiв) (пп. 3 пп. 1.1 п. 16-1 пiдрозд. 10 розд. ХХ «Перехiднi положення» ПКУ).

Вiйськовий збiр для платникiв збору, зазначених у пiдпунктах 2 та 3 пп. 1.1 п. 16-1 пiдрозд. 10 розд. ХХ «Перехiднi положення» ПКУ, встановлюється з 1 сiчня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України вiд 24 лютого 2024 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Українi», затвердженим Законом України вiд 24 лютого 2022 року №2102-IX «Про затвердження Указу Президента України вiд 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Українi» (абзац п’ятий пп. 1.1 п. 16-1 пiдрозд. 10 розд. ХХ «Пepexiднi положення» ПКУ).

Ставка вiйськового збору становить для платникiв, зазначених у пп. 3 п. 1.1 п. 16-1 пiдрозд. 10 розд. ХХ «Перехiднi положення» ПКУ 1 вiдс. вiд доходу, визначеного згiдно iз статтею 292 ПКУ.

Платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацiю платника єдиного податку у строки, встановленi для квартального податкового (звiтного) перiоду (п. 296.3 ст. 296 ПКУ).

Подання податкової декларацiї у строки, встановленi для квартального податкового (звiтного) перiоду, звiльняє таких платникiв вiд обов’язку подання податкової декларацiї у строк, встановлений для рiчного податкового (звiтного) періоду.

Враховуючи вищенаведене у разi перевищення фiзичною особою — пiдприємцем — платником єдиного податку третьої групи загального обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ст. 291 ПКУ до суми перевищення застосовується ставка єдиного податку у розмiрi 15 вiдс. та 1 вiдс. вiйськового збору, При цьому такий платник єдиного податку у порядку встановленому главою 1 роздiлу XIV ПКУ зобов’язаний перейти на сплату iнших податкiв i зборiв, встановлених ПКУ.

Ситуацiя: Внаступному роз’ясненнi зазначено, що датою отримання доходу ФОП — платником єдиного податку є дата зарахування коштiв на рахунок. В роз’ясненнi Мiнiстерства фiнансiв йшлося, що датою отримання доходу визначають дату, зазначену у фiскальному (касовому) чеку.

Питання: Яка остаточна позицiя щодо питання визначення дати доходу?

Вiдповiдь:

Щодо роз’яснення, зазначеного в посиланнi, яке опублiковано 11 квiтня 2025 року ГУ ДПС у Запорiзькiй областi порушено питання: «Оплата через NovaPay: визначаємо дату доходу ФОП — платника єдиного пqдатку».

Стосовно роз’яснення щодо дати отримання доходу ФОП — платником єдиного податку, яке погоджено Мiнiстерством фiнансiв України зазначаємо наступне.

Особливостi застосування спрощеної системи оподаткування, облiку та звiтностi визначено главою 1 роздiлу XIV Податкового кодексу України (далi — Кодекс).

Згiдно nп. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом фiзичної особи — пiдприємця є дохiд, отриманий протягом податкового (звiтного) перiоду в грошовiй формi (готiвковiй та/або безготiвковiй); матерiальнiй або нематерiальнiй формi, визначенiй пунктом 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отриманi такою фiзичною особою пасивнi доходи у виглядi процентiв, дивiдендiв, роялтi, страховi виплати i вiдшкодування, доходи у виглядi бюджетних грантiв, а також доходи, отриманi вiд продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на правi власностi фiзичнiй особi та використовується в її господарськiй дiяльностi.

Водночас, для фiзичних осiб — пiдприємцiв платникiв єдиного податку у листi вiд 10.04.2024 №11220-04-62/11995 Мiнiстерство фiнансiв України висловило позицiю, що у разi здiйснення розрахункiв суб’єктами господарювання — фiзичними особами — пiдприємцями за допомогою POS-термiналiв з видачею фiскального (касового) чека, датою отримання доходу з метою його оподаткування є дата, зазначена у фiскальному (касовому) чековi.

Мiнiстерство фiнансiв України у листi вiд 07.03.2025 за №11210-09-62/7098 зазначило, що положення Кодексу єдинi для застосування платниками єдиного податку як фiзичними особами — пiдприємцями, так i юридичними особами. Тому за позицiєю Мiнiстерства фiнансiв України, висловленою у вказаному листi, датою отримання доходу платниками єдиного податку — фiзичними особами при здiйсненнi розрахункiв за допомогою РОS-термiналiв з видачею фiскального (касового) чека є дата, зазначена у фiскальному (касовому) чекові.

Роз’яснення з порушеного питання розмiщено на Загальнодоступному iнформацiйно-довiдковому pecypci ДПС за посиланням.

Ситуацiя: Щодо звiту KIK.

Питання: Вiд’ємний фiнансовий результат за 2024 рiк, як заповнювати рядочки звiту про KIK?

Вiдповiдь:

Вiдповiдно до пiдпункту 39-2.1.1 пункту 39-2.1 статтi 39-2 розділу I Податкового кодексу України (далi — Кодексу) контрольованою iноземною компанiєю (далi — KIK) визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в iноземнiй державi або територiї, яка визнається такою, що знаходиться пiд контролем фiзичної особи — резидента України або юридичної особи — резидента України вiдповiдно до правил, визначених Кодексом.

Згiдно iз пiдпунктом 39-2.1.2. пункту 39-2.1 статтi 39-2 роздiлу I Кодексу контролюючою особою є фiзична особа або юридична особа — резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) KIK. Пунктом 39-2.5 статтi 39-2 роздiлу I Кодексу встановленi вимоги щодо складання та подання Звiту про KIK. Зокрема, пiдпунктом 39-2.5.2 пункту 39-2.5 статтi 39-2 роздiлу I Кодексу передбачено, що контролюючi особи зобов’язанi подавати звiт про KIK до контролюючого органу одночасно з поданням рiчної декларацiї про майновий стан i доходи або податкової декларацiї з податку на прибуток пiдприємств за вiдповiдний календарний рiк засобами електронного зв’язку в електроннiй формi з дотриманням вимог законiв України «Про електроннi документи та електронний документообiг» та «Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги».

До звiту про KIK в обов’язковому порядку додаються завiренi належним чином копiї фiнансової звiтностi KIK, що пiдтверджують розмiр прибутку KIK за звiтний (податковий) рiк.

Наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 25.08.2022 №254 затверджено форму Звiту про контрольованi iноземнi компанiї, скорочену форму Звiту про контрольованi iноземнi компанii (далi — Звiт) та Порядок заповнення Звiту про контрольовані іноземнi компанії, скороченої форми Звiту про контрольованi iноземнi компанiї i подання до контролюючого органу (далi — Порядок).

У Звiтi та в Порядку його заповнення чiтко прописанi назви граф та порядок їx заповнення. Отже, графи Звiту, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.

Згiдно з пунктом 23 Порядку у графi 23 Звiту зазначається прибуток вiд операційної дiяльностi контрольованої iноземної компанiї.

Вiдповiдно до пункту 24 Порядку у графi 24 Звiту зазначається прибуток до оподаткування контрольованої iноземної компанiї вiдповiдно до даних фiнансової звiтностi.

Графи 23 та 24 Звiту мiстять числове поле, заповнюються в грн без копiйок та можуть бути як додатними так i вiд’ємними.

Таким чином, у разi, якщо вiдповiдно до даних фінансової звiтностi контрольованої iноземної компанiї отримано збиток вiд операцiйної дiяльностi, фiнансовий результат до оподаткування — збиток, то у графах 23 та 24 Звiту зазначаються суми таких збиткiв, тобто проставляються вiд’ємнi числа.

У графi 25 Звiту вiдображається розрахунок скоригованого прибутку KIK, який здiйснюється контролюючою особою на пiдставi фiнансової звiтностi KIK із застосуванням особливостей, встановлених пiдпунктом 39-2.3.2 пункту 39-2.3 статтi 39-2 роздiлу I Кодексу, обов’язкова графа для заповнення в будь-яких випадках.

Графи 25.1 — 25.3 Звiту — є обов’язковими для заповнення, мiстять числове поле та заповнюються в гривнях без копiйок, можуть бути як додатними так i від’ємними або дорiвнювати нулю.

У графi 26 Звiту зазначається розмiр прибутку, що включається до складу загального оподаткованого доходу контролюючої особи, є об’єктом оподаткування податком на прибуток пiдприємств (графа 25.3 х графу 17.1/100).

Разом з тим, у графi 27 Звiту зазначається прибуток KIK, звiльнений вiд оподаткування (мiстить числове поле). Зазначається в гривнях без копiйок.

У графi 28 Звiту у разi, якщо у графi 27 проставлено значення бiльше нуля, то у графах 28.1.1 — 28.1.2 або 28.2.1 — 28.2.2 або 28.3.1 — 28.3.3 обов’язково має бути зазначено вiдмiтка(и) стосовно умови або умов звiльнення вiд оподаткування прибутку контрольованої iноземної компанiї.

Таким чином, якщо контролююча особа звiльняє прибуток KIK вiд оподаткування, то така особа не розраховує скоригований прибуток KIK та вiдповiдно у графах 25.1 — 25.3 Звiту зазначає «0», а у графi 28 визначає умову такого звільнення.

При цьому, якщо контролююча особа у графi 25.3 зазначає вiд’ємне значення скоригованого прибутку та планує враховувати його у зменшення прибутку до оподаткування KIK у майбутнiх звiтних роках, то у такому випадку в графi 27 Звiту зазначається «0».

До змісту номеру