Основні засоби (ОЗ, рахунок 10)
Якщо ТОВ безоплатне отримання ОЗ проводило через збільшення додаткового капіталу, то відображення в обліку безоплатного повернення (експорту) таке:
— Д-т 131 К-т 10 — списано нарахований знос;
— Д-т 424 К-т 10 — списано залишкову вартість ОЗ одночасно зі зменшенням додаткового капіталу.
Якщо безоплатне отримання буде визнано через збільшення доходу, тоді списання таких ОЗ буде відображено: Д-т 976 К-т 10.
Малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА, рахунок 11)
Позаяк зазначено, що МНМА повністю замортизовані, їх залишкова вартість дорівнює нулю. Відображення в обліку безоплатного повернення:
— Д-т 132 К-т 11 — списання суми накопиченого зносу.
Малоцінні швидкозношувані предмети
МШП при передачі в експлуатацію списують з балансу на витрати (Д-т 23, 91, 92, 93, 94 К-т 22) з подальшим веденням оперативного кількісного обліку. Позаяк вони повертаються, це означає, що вони або не були передані в експлуатацію (малоймовірно, якщо проєкт завершено), або їх повернення з експлуатації на склад не відображалось окремо (що частіше буває з МШП).
Якщо МШП ще обліковувалися на рахунку 22 (не були передані в експлуатацію), їх безоплатну передачу відображають: Д-т 949 (або 977) К-т 22.
Якщо МШП вже були списані на витрати при передачі в експлуатацію, то при їх фізичному поверненні нерезиденту додаткових бухгалтерських проведень за рахунком 22 та рахунками витрат не виникає. Треба лише відобразити їх вибуття в оперативному кількісному обліку.
ПДВ
Операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту за пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою.
Платник ПДВ складає одну ПН на суму безоплатного постачання (експорту) за ставкою 0%.
Але як бути з податковим кредитом, якщо він був за операцією з імпорту таких товарів?
ДПС вважає, що норми п. 198.5 ПКУ:
— не застосовуються — у разі безоплатного вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту або реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до п. 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та п. 5 ч. 1 ст. 86 МКУ;
— застосовуються — у разі вивезення товарів із застосуванням режиму звільнення від оподаткування, передбаченого пп. 206.5 ПКУ.
Податок на прибуток
Якщо підприємство не застосовує податкових різниць, то на об’єкт оподаткування (фінрезультат) зазначені операції впливають відповідно до того, як вони були відображені у бухобліку.
Платники, які коригують фінансовий результат до оподаткування на різниці з розділу ІІІ ПКУ, можуть застосовуватися:
— «амортизаційні різниці» за ст. 138 ПКУ — щодо безоплатно переданих ОЗ;
— різниця за пп. 140.5.10 ПКУ (бо нерезидент — неплатник податку на прибуток).