Розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам — це сума, що розраховується діленням загальної суми всіх виплат у вигляді винагороди (зарплати) (до утримання податків, зборів та інших обов’язкових платежів), здійснених юрособою працівникам та гіг-спеціалістам у відповідному календарному місяці, на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким здійснювалися такі виплати (п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні).
Тобто потрібно проаналізувати окремо для працівників та гіг-спеціалістів, чи включаються наведені виплати до зарплати та винагороди відповідно.
Виплати працівникам
До фонду оплати праці належать: фонд основної заробітної плати, фонд додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (Інструкція зі статистики заробітної плати).
Своєю чергою, одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі), є складовою інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Отже, їх можна включити до розрахунку.
Матеріальна допомога
До інших виплат, що не належать до фонду оплати праці, відносять матеріальну допомогу одноразового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв’язку зі сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (п. 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати).
З огляду на зазначене, на нашу думку, матеріальна разова допомога до розрахунку не включається.
Виплати гіг-спеціалістам. За виконані протягом місяця роботи (надані послуги) гіг-спеціалісту виплачується винагорода у розмірі, порядку та строки, визначені сторонами в гіг-контракті (ст. 19 Закону про стимулювання розвитку цифрової економіки в України).
Тобто до розрахунку беруть виплати лише за виконану роботу, і відповідно, разові виплати та заохочення до розрахунку не включають.
Отже, до розрахунку розміру середньої місячної винагороди:
— працівникам — включають виплати, що належать до фонду оплати праці (у т. ч. одноразові заохочення). Разову матеріальну допомогу не включають;
— гіг-спеціалістам — разові виплати та матеріальні заохочення не включають.
Висновки:
1) працівники: одноразові заохочення (до ювілейних дат тощо) включають до розрахунку середньої місячної винагороди, бо вони належать до фонду оплати праці. Одноразову матеріальну допомога не включають;
2) гіг-спеціалісти: одноразові заохочення та матеріальну допомогу не включають до розрахунку середньої місячної винагороди, бо враховують лише виплати за виконану роботу, визначені гіг-контрактом;
3) загальний підхід: розрахунок середньої місячної винагороди залежить від типу виплат та їх належності до фонду оплати праці (для працівників) або умов гіг-контракту (для гіг-спеціалістів).