• Посилання скопійовано

Як і кому потрібно здійснити річний перерахунок ПДВ?

Для того щоб зрозуміти, кому і, головне, для чого потрібен перерахунок ПДВ, нагадаємо загальні правила.

Перерахунок ПДВ роблять лише для того, щоб податковим зобов’язанням відкоригувати податковий кредит, яким ви скористалися.

Усього є чотири варіанти.

Варіант перший: ви здійснюєте лише ті операції, які оподатковуються ПДВ. Вам перерахунок ПДВ робити не потрібно, у вас весь податковий кредит коригуванню не підлягає, і ви ним користуєтесь абсолютно правомірно! І це вже не залежить від ставки ПДВ, за якою вони оподатковуються. Навіть якщо ви застосовуєте нульову ставку ПДВ, такі операції у цьому разі однаково є оподатковуваними. 

Варіант другий: усі операції, які ви здійснюєте, звільнені від ПДВ. Вам перерахунок ПДВ теж робити не потрібно. Бо за п. 198.5 ПКУ в тому самому податковому звітному періоді, в якому ви скористалися податковим кредитом, ви визнали податкове зобов’язання на таку саму суму.

Варіант третій: у вас частина операцій оподатковувані, а частина — неоподатковувані. Але ви чітко можете визначити, яка сума податкового кредиту належить до неоподатковуваних операцій. І ви на цю суму теж визнали податкове зобов’язання за п. 198.5 ПКУ. Тому вам податковий перерахунок робити також не потрібно.

Варіант четвертий: у вас частина операцій оподатковувані, а частина — неоподатковувані. І частина податкового кредиту належить до товарів, послуг, які дають вам змогу провадити обидва ці види діяльності. Саме для того щоб порахувати ту частку податкового кредиту, яка належить до неоподатковуваних операцій, і треба застосувати формулу, встановлену ПКУ. А наприкінці року — порахувати цю частку ще раз. І за наслідками розрахунків визнати податкове зобов’язання. Про це ми докладніше розповімо нижче. А зараз наголосимо на тому, що річний перерахунок ПДВ роблять лише ті, хто протягом року вже коригував податковий кредит за ст. 199 ПКУ.

Отже, необхідність річного перерахунку ПДВ випливає з норм ст. 199 ПКУ.

Якщо товари (послуги, необоротні активи), придбані платником ПДВ, протягом року використовувалися в оподатковуваних та неоподатковуваних видах діяльності, то платник податку за підсумками календарного року перераховує частку використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (п. 199.4 ПКУ).

Іншими словами, річний перерахунок ПДВ роблять платники податку, які використовують придбані з ПДВ товари (послуги, необоротні активи) одночасно частково в оподатковуваних операціях, а частково в неоподатковуваних, звільнених чи таких, що не є госпдіяльністю підприємства, і при цьому не можуть розмежувати використання цих товарів (послуг, необоротних активів) між своєю оподатковуваною та неоподатковуваною діяльністю.

Прикладом оподатковуваних та неоподатковуваних ПДВ операцій на одному підприємстві може бути діяльність страхової компанії, що надає послуги страхування, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, й одночасно отримує дохід від надання в оренду частини приміщень, що оподатковується ПДВ за ставкою 20%.

Найпоширенішими прикладами товарів (послуг, необоротних активів) подвійного призначення можуть бути комунальні послуги (опалення, водопостачання, електроенергія), послуги зв’язку, Інтернету, оренди й інші загальновиробничі або адміністративні витрати, за якими формується податковий кредит з ПДВ та які використовуються в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях.

Хто може не проводити річного перерахунку ПДВ

Річний перерахунок з ПДВ не проводять для нижченаведених неоподатковуваних або звільнених операцій (п. 199.6 ПКУ):

  • реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення та перетворення) юросіб (пп. 196.1.7 ПКУ);
  • постачання товарів або послуг у частині суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету (пп. 197.1.28 ПКУ);
  • постачання товарів та послуг на митній території України, що фінансуються за кошти міжнародної технічної допомоги (п. 197.11 ПКУ);
  • здійснення операцій за оператора телекомунікацій з надання телекомунікаційних послуг у частині здійснення благодійного телекомунікаційного повідомлення з благодійною метою (п. 197.24 ПКУ).

Увага: якщо вся діяльність звільнена від ПДВ чи не є об’єктом оподаткування або платник ПДВ може чітко виокремити й розмежувати призначення придбаних активів, — до якої саме діяльності вони належать, оподатковуваної чи ні, тоді річний перерахунок робити не потрібно.

Крім того, якщо товари (послуги, необоротні активи) подвійного призначення були придбані без ПДВ, тобто у неплатників ПДВ, то й податкового кредиту немає, тобто бази для розподілу немає.

Докладно про процедуру перерахунку ПДВ ми розповіли у статті за посиланням.

До змісту номеру