• Посилання скопійовано

Який розмір військового збору застосовуємо до зарплати працівників у 2025 році?

З 1 грудня 2025 року ставка ВЗ збільшилася з 1,5% до 5%. Тож і у 2025 році треба буде застосовувати саме цю, нову ставку ВЗ.

При цьому до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати, у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов’язаних із тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

До зазначених доходів, які будуть нараховані (виплачені, надані) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 5 %.

Покажемо, як це працюватиме, на прикладах.

Приклад 4. Працівник у січні отримує зарплату за окладом (тарифною ставкою) і лікарняні або відпусткові за січень. 

Нехай розмір його окладу буде 10 000 грн. Але він відпрацював лише чверть звичайної норми робочого часу, тому нараховано йому буде зарплати лише 2 500 грн. Водночас він хворів у грудні і йому було нараховано 9 000 грн лікарняних. 

ВЗ утримується як із зарплати (всіх її складників), так і з лікарняних та відпусткових. Єдиний виняток становлять декретні — зі суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами ані ПДФО, ані ВЗ не утримується. 

Отже, ВЗ за січень становитиме: 

(2 500 + 9 000)  х 5% = 575 грн.

Приклад 5. Працівник у листопаді отримав відпусткові за грудень — січень.

Коли працівник ішов у відпустку, він отримав відпусткові наперед. Нехай йому було нараховано відпусткових 5 000 грн за листопад, 10 000 грн — за грудень і 4 000 за січень.

Це доходи за різні місяці, хоч і виплачені вони були в одному. Тому рахувати і ВЗ, і ПДФО, і ЄСВ з таких відпусткових треба було окремо — за листопад, за грудень і за січень.

Але нас зараз цікавить лише ВЗ. При виплаті відпусткових його ставка становила ще 1,5%. А з 1 грудня вона стала 5%. 

Тому роботодавцю доведеться зробити коригування: донарахувати ВЗ за грудень і січень та сплатити до бюджету. Але як це зробити і коли? А ось про це у ПКУ не написали! 

Податківці наразі радять так: роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум військового збору в порядку, визначеному п. 169.4 ПКУ.

Наголосимо, що слово «має» тут недоречне: у п. 169.4 ПКУ немає такого випадку обов’язкового перерахунку (їх перелік наведено у пп. 169.4.2 ПКУ, і він виключний). А от право проведення перерахунку є, про це сказано у пп. 169.4.3 ПКУ, хоча стосується воно лише ПДФО

Наприклад, річний перерахунок, про який ми згадаємо далі, за ПКУ стосується лише ПДФО і нічого більше.  

Тобто насправді податківці пропонують зробити коригування за алгоритмом перерахунку ПДФО. Хоча ПКУ таких рекомендацій чи норм не містить.  

Отже, роботодавець може в останній робочий день грудня зробити нарахування зарплати, річний перерахунок ПДФО і водночас грудневий перерахунок ВЗ. 

Наприклад, він із 10 000 грн грудневих відпусткових при виплаті утримав 150 грн ВЗ. А треба утримати 500 грн. Тож він донараховує різницю ВЗ (350 грн) у грудні, утримує із грудневої зарплати і відображає їх у додатку 4ДФ як нарахування за грудень 2024 року. Сплатити цей ВЗ треба у строки виплати ВЗ з решти грудневої зарплати.  

Аналогічний перерахунок треба буде зробити і в січні 2025 року за січневими відпустковими.

До змісту номеру