• Посилання скопійовано

Як зробити річний перерахунок ПДФО?

Роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платникові податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги, а саме (пп. 169.4.2 ПКУ):

  • за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;
  • під час проведення розрахунку за останній місяць застосування ПСП у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених підпунктом 169.2.3 ПКУ;
  • під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.

Крім того, роботодавець або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП.

Тож наприкінці грудня обов’язково потрібно провести річний перерахунок ПДФО щодо тих працівників, які на той момент перебувають із роботодавцем у трудових відносинах, незалежно від того, застосовували щодо їх доходів ПСП чи ні.

Щодо тих, хто звільнився раніше, річний перерахунок треба було провести на день звільнення.

Ви могли скористатися правом проведення перерахунку ПДФО за частину 2024 року (наприклад, за квартал) з метою виправлення помилок. Проте перерахунок наприкінці року проводиться за весь рік. Отже, і цей, уже перевірений, період включатиметься до обов’язкового перерахунку.

Річний перерахунок допомагає виявити недоплати і переплати з ПДФО, які виникли протягом року. Чи буде у разі виявлення недоплати штраф? Ні, якщо виявити її під час річного перерахунку і вчасно відобразити в додатку 4ДФ. Про це кажуть норми п. 119.1 ПКУ. І самоштраф при цьому нараховувати не потрібно (незважаючи на згадку в цих нормах ст. 50 ПКУ).

Для помилок, виявлених під час річного перерахунку ПДФО, є свій спеціальний порядок відображення у звітності: уточнювати подані раніше квартальні звіти не потрібно. Такий результат відображають у додатку 4ДФ за грудень, без жодного самоштрафу чи штрафу з боку податківців.

Водночас окремого штрафу за непроведення перерахунку ПДФО у ПКУ не передбачено. Але якщо помилки не виявити і не виправити до податкової документальної перевірки, то під час утримання та сплати ПДФО ці помилки призведуть до штрафів.

Адже, як відомо, неподання, подання з порушенням установлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізособам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1 020 грн (п. 119.1 ПКУ).

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 2 040 грн.

Але: передбачені п. 119.1 ПКУ штрафи не застосовуються у випадках, якщо недостовірні відомості або помилки у податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізособам за товари (роботи, послуги), виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог п. 169.4 ПКУ та були виправлені відповідно до вимог ст. 50 ПКУ.

А річний перерахунок допомагає уникнути штрафів за неправильні суми ПДФО, зазначені у звітності.

При цьому подавати уточнюючий додаток 4ДФ не потрібно — як ми наголосили вище, результати річного перерахунку відображають у додатку 4ДФ за IV квартал.

Адміністративна відповідальність застосовується до посадових осіб підприємств, установ, організацій, а також громадян — суб’єктів підприємницької діяльності за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) ПДФО на підставі ст. 163-4 КУпАП — адмінштраф у розмірі від 2 до 3 н. м. д. г. (тобто від 34 до 51 грн), а в разі повторного порушення протягом року — від 3 до 5 н. м. д. г. (тобто від 51 до 85 грн). І цих штрафів теж можна уникнути, якщо виправити помилки самостійно і до податкової документальної перевірки.

Докладно про те, як провести перерахунок ПДФО, ми розповіли у статті за посиланням.

До змісту номеру