У жовтні 2023 року приватний виконавець на виконання рішення суду від 20.10.2022 звернувся до банку з листом про надання такої інформації:
1) чи перебуває нерухоме майно боржника-фізособи — чотирикімнатна квартира — в іпотеці банку;
2) про залишок боргу за договором іпотеки;
3) копії договору іпотеки, технічних та правовстановлюючих документів на майно боржника-фізособи;
4) чи не заперечує банк проти примусової реалізації нерухомого майна боржника-фізособи у порядку, встановленому ЗУ «Про виконавче провадження».
* Постанова ВС від 04.09.2024 у справі №757/53921/23-ц.
Проте банк відмовив у наданні витребуваної інформації, посилаючись на банківську таємницю. Тож у листопаді 2023 року приватний виконавець звернувся до суду із заявою про розкриття банком інформації щодо боржника-фізособи, яка містить таємницю, що охороняється законом.
Але за законом приватний виконавець може отримати від банків лише інформацію про наявність рахунків чи укладених договорів між боржником та банком щодо наявності банківських сейфів. Водночас інформація щодо руху коштів, операцій за рахунками та/або залишку коштів на рахунку є банківською таємницею.
Приватний виконавець має право лише на інформацію про рахунки
У п. 3, 21, 22 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема:
— з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в т. ч. конфіденційну;
— отримувати від банків та інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей інформацію про наявність рахунків/електронних гаманців та/або стан рахунків/електронних гаманців боржника, рух коштів та операції за рахунками/електронними гаманцями боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком;
— здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Для задоволення вимог стягувачів, які не є заставодержателями, стягнення на заставлене майно боржника може бути звернено у разі, якщо:
1) право застави виникло після ухвалення судом рішення про стягнення з боржника коштів;
2) вартість предмета застави перевищує розмір заборгованості боржника заставодержателю;
3) є письмова згода заставодержателя (ч. 1 ст. 51 Закону України «Про виконавче провадження»).
Банківська таємниця: порядок розкриття
Нагадаємо, що будь-який банк гарантує:
— таємницю банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта;
— відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам.
Іншим особам, зокрема органам державної влади, їхнім посадовим та службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, які встановлено Законом про банки і банківську діяльність (ч. 1 ст. 1076 ЦКУ).
Інформація щодо діяльності та фінансового становища клієнта, яка стала відома банку у процесі обслуговування клієнта та відносин із ним або стала відома третім особам при наданні послуг банку чи виконанні функцій, визначених законом, а також визначена у ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація про банк є банківською таємницею.
Щодо порядку розкриття інформації про юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, то вона розкривається банками:
— на письмовий запит, — або з письмового дозволу відповідної юридичної чи фізичної особи;
— або за рішенням суду.
В окремих, визначених законом випадках і межах така інформація розкривається без рішення суду. Коло суб’єктів, які мають право вимагати безпосередньо від банку розкриття інформації, що містить банківську таємницю, та обсяг інформації з урахуванням виконуваних ними функцій визначаються ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність». Зокрема, така інформація (п. 6 ч.1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність») без рішення суду розкривається органам державної виконавчої служби, приватним виконавцям — на їхні запити з питань виконання рішень судів та рішень, що підлягають примусовому виконанню, щодо — банківських рахунків/електронних гаманців клієнтів та операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта.
Важливо! В описаному випадку йдеться про відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та стосовно конкретної юридичної чи фізичної особи, фізособи-підприємця про:
— наявність рахунків/електронних гаманців, номери рахунків/електронних гаманців;
— залишок коштів/електронних грошей на рахунках/електронних гаманцях;
— операції списання з рахунків/електронних гаманців та/або зарахування на рахунки/електронні гаманці;
— призначення платежу;
— договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком.
Розкриття інформації — лише за наявності підстав! Але яких?
ВС наголошує, що при зверненні до суду в заяві про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, приватний виконавець має обов’язково зазначити:
— обґрунтування необхідності та обставини, за яких вимагається розкрити інформацію, що містить банківську таємницю, щодо особи із зазначенням положень законів, які надають відповідні повноваження, або прав та інтересів, які порушено;
— обсяги (межі розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, щодо особи та мету її використання.
Інформацію приватний виконавець отримати може, але по-різному
ВС доходить висновку, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження, має право одержувати будь-яку інформацію, необхідну для проведення виконавчих дій, зокрема конфіденційну від банків та інших фінансових установ інформацію, яка містить банківську таємницю, але одержати він її може по-різному:
1) інформацію про наявність рахунків/електронних гаманців та/або стан рахунків/електронних гаманців боржника, рух коштів та операції за рахунками/електронними гаманцями боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком, — без рішення суду;
2) іншу інформацію, яка містить банківську таємницю та потрібна для проведення виконавчих дій, — за рішенням суду.
Від редакції
Ми цілком погоджуємося з такими висновками: приватний виконавець може отримати від банку інформацію про наявність рахунків/електронних гаманців та їх номери, операції за ними. Хоча таку інформацію можна отримати й від податкових органів. А от отримати відомості про рух коштів та операції за такими рахунками, якщо ця інформація стосується інтересів третіх осіб (учасників таких операцій, персональних даних про них, про їхні рахунки та інших банківських даних), виконавець може лише на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та виключно за судовим рішенням.
Потребуватиме судового рішення й необхідність в отриманні копії договору іпотеки, технічних та правовстановлювальних документів на майно боржника-фізособи, а також інформації про залишок боргу такого боржника перед банком. Хоча, якщо йдеться про примусове стягнення боргу на користь кредитора, то відповідна інформація є в останнього у повному обсязі разом з оригіналами всіх документів, і він легко надасть її виконавцю.