• Посилання скопійовано

Продаж частини ОЗ

Причини, чому підприємство вирішило продати ОЗ не цілком, а частинами, можуть бути різні. А от бухоблік такого продажу є типовим, тому стане у пригоді кожному.

Ділимо об’єкт ОЗ на частини

Об’єкт основних засобів — це закінчений пристрій, конструктивно відокремлений предмет, комплекс предметів або інший актив, що відповідає визначенню основних засобів і контролюється підприємством (п. 4 НП(С)БО 7).

Одиницею обліку є об’єкт ОЗ (п. 4 НП(С)БО 7). Тож якщо частини об’єкта використовуватимуться окремо, їх для потреб обліку можна поділити на дві окремі частини, кожна з яких буде окремим об’єктом ОЗ.

Зверніть увагу: не йдеться про демонтаж об’єкта ОЗ. Він і надалі існуватиме і залишатиметься неподільним. Просто після продажу частини у цього об’єкта ОЗ будуть уже не один, а кілька власників.

Тобто в цій статті ми говоримо не, наприклад, про демонтаж об’єкта і розпродаж його за запчастинами. На наочному прикладі покажемо, як обліковувати продаж частини об’єкта ОЗ без фізичного поділу.

Як оформити поділ?

На підставі розпорядження керівника підприємства комісія з приймання в експлуатацію ОЗ фіксує факт поділу і зарахування на баланс двох (чи більше) частин об’єкта ОЗ.

Рішення можна оформити актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1) чи іншим подібним документом.

Балансову вартість об’єкта ОЗ можна поділити пропорційно до площі новоутворених частин (якщо такий об’єкт має визначену площу). Або поділити згідно з правилом, наведеним у п. 9 НП(С)БО 7, — пропорційно до справедливої вартості кожної з частин об’єкта ОЗ.

Бухоблік поділу та продажу

Для наочності розглянемо цю операцію на прикладі.

Приклад  Підприємство придбало для прохідної вагончик вартістю 1 000 000 грн. Його третину на суму 333 333,33 грн підприємство продає третій особі.

За умовами прикладу об’єкт ОЗ (або незавершені капітальні інвестиції) буде поділено на дві частини:

1) перша, яка продаватиметься, вартістю 333 333,33 грн;

2) друга, яка залишатиметься, вартістю 666 666,67 грн (1 000 000 - 333 333,33).

Якщо на момент поділу вагончик уже був уведений в експлуатацію і на нього вже нараховано амортизацію, то сума нарахованої амортизації також поділяється пропорційно до первісних вартостей поділеного ОЗ.

Якщо ж на момент поділу вагончик ще не введено в експлуатацію і він обліковується на рахунку 15, то поділ на два об’єкти відображають лише в аналітиці рахунку 15.

Облік продажу частини вагончика

Продаж виділеної та облікованої окремо частини вагончика відображають у бухгалтерському обліку в загальному порядку, прийнятому для продажу ОЗ. Цей порядок установлено НП(С)БО 27.

Спершу цю частину переводять до складу необоротних активів, утримуваних для продажу:

— Д-т 286 К-т 15 чи 10 — за залишковою вартістю;

— Д-т 13 К-т 10 — списано знос, якщо він нараховувався.

А відтак відображають продаж такої частини:

— Д-т 361 К-т 712 — на загальну суму продажу;

— Д-т 712 К-т 641 — нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство є платником ПДВ;

— Д-т 712 К-т 791 — дохід від продажу віднесено на фінрезультати;

— Д-т 943 К-т 286 — списано собівартість проданої частини вагончика;

— Д-т 791 К-т 943 — собівартість реалізації віднесено на фінрезультати;

— Д-т 311 К-т 361 — отримано оплату від покупця.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру