• Посилання скопійовано

Купівля-продаж товарів через товарну біржу: правила оподаткування ПДВ

Індивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 16.08.2024 №4108/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Суттєво. На дату відвантаження біржового товару покупцю продавець зобов’язаний скласти ПН (на різницю між вартістю відвантажених покупцю товарів та сумою гарантійного внеску, зарахованого в оплату біржового товару).

!  Платникам ПДВ

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення дати формування податкового кредиту з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариство бере участь в організованих товарною біржею торгах з купівлі-продажу необробленої деревини та пиломатеріалів.

Відповідно до регламенту товарної біржі особа, що планує взяти участь у торгах, до проведення аукціону здійснює внесення гарантійного внеску на банківський рахунок товарної біржі.

У разі перемоги на аукціоні така особа укладає з продавцем договір купівлі-продажу необробленої деревини та пиломатеріалів (далі — біржовий товар) та при наближенні дати поставки кожної партії біржового товару така особа перераховує на банківський рахунок товарної біржі гарантійне забезпечення у сумі, що необхідна для оплати поточної партії поставки.

Одночасно товарна біржа перераховує частину гарантійного забезпечення на банківський рахунок продавця як часткову передплату за партію біржового товару.

Після отримання покупцем біржового товару товарна біржа перераховує залишок гарантійного забезпечення покупця на банківський рахунок продавця в оплату за договором купівлі-продажу.

Покупцям, які взяли участь в аукціоні, але не змогли придбати біржовий товар, такий внесок повертається за їх вимогою.

Якщо продавець здійснив поставку обумовленого договором біржового товару, а покупець прийняв такий товар, біржа перераховує продавцю залишок гарантійного забезпечення.

При цьому придбаний біржовий товар поставляється безпосередньо продавцем на користь покупця без участі товарної біржі.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1) як визначається дата віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту у покупця за операцією з отримання біржового товару, якщо покупець перераховує кошти як гарантійний внесок на банківський рахунок товарної біржі для забезпечення свого зобов’язання та подальшого перерахування такого внеску продавцю за договором купівлі-продажу, а не безпосередньо на банківський рахунок продавця за таких умов:

якщо перерахування товарною біржею гарантійного внеску на банківський рахунок продавця передує даті поставки біржового товару;

якщо дата відвантаження біржового товару передує перерахуванню товарною біржею на банківський рахунок продавця гарантійного забезпечення для його зарахування в оплату біржового товару;

якщо частина гарантійного внеску покупця перераховується товарною біржею на банківський рахунок продавця для його врахування в оплату придбаного біржового товару до його відвантаження, а залишок гарантійного забезпечення покупця перераховується після його відвантаження покупцю?

2) чи є належними первинними документами, що для цілей оподаткування підтверджують здійснення покупцем оплати за договором купівлі-продажу, укладеним за результатами аукціону на біржі, платіжне доручення на перерахування покупцем гарантійного внеску на банківський рахунок біржі з метою гарантування розрахунків за таким договором, та платіжне доручення на перерахування біржею продавцю гарантійного внеску покупця для зарахування в оплату за договором купівлі-продажу?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

При цьому фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року №996‑XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі — Закон №996)).

Правові основи оподаткування ПДВ установлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ визначено статтями 187 і 198 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, — дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону №996, незалежно від дати накладення електронного підпису.

Підпунктом «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений ПКУ термін. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При цьому податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 — 2

Операції з отримання товарною біржею від учасників біржових торгів гарантійних внесків, що забезпечують участь таких учасників у торгах і належне виконання зобов’язань за біржовою угодою, не є об’єктом оподаткування ПДВ у розумінні пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ і не змінюють базу оподаткування у товарної біржі. Податкова накладна товарною біржею на учасника аукціону, який сплатив такі гарантійні внески, у даному випадку не складається.

Операції з постачання продавцем біржового товару покупцю є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються у загальновстановленому порядку.

На дату зарахування товарною біржею гарантійного або частини гарантійного внеску на банківський рахунок продавця біржового товару в рахунок оплати покупцем придбаного на аукціоні товару (якщо така дата є першою подією, визначеною пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ) продавець товару зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ (виходячи із суми отриманих коштів за таким платежем) за операцією з постачання такого товару та скласти і зареєструвати в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни відповідну податкову накладну.

На дату відвантаження біржового товару покупцю продавець зобов’язаний скласти податкову накладну (на різницю між вартістю відвантажених покупцю товарів та сумою гарантійного внеску, зарахованого в оплату біржового товару) за операцією з постачання біржового товару і зареєструвати її в ЄРПН безпосередньо на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг.

Такі податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН, є підставою для покупця (платника ПДВ) на включення зазначених у них сум ПДВ до складу податкового кредиту.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).

До змісту номеру