ДПСУ на сторінці у Фейсбуці системно наводить відповіді на різні запитання, які беруться з Клубу бухгалтерів «Дебет-Кредит». Тож ми обрали одне з цікавих та публікуємо далі.
Одного бухгалтера цікавило таке питання: «Чи потрібно здавати об’єднану звітність, якщо підприємство не здійснює господарської діяльності і функції директора виконує засновник безоплатно? Тобто чи потрібно здавати порожній звіт?».
ДПСУ відповіла таке. По суті, за обовʼязок подання єдиної «зарплатної» звітності відповідають дві норми законодавства.
Відповідно до пп. «б» п. 176.2 ПКУ особи, які згідно з ПКУ мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, єдину звітність (з розбиттям за місяцями звітного кварталу) до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Окремо наголошено, що таку звітність подають лише у разі нарахування сум зазначених доходів платникові податку — фізособі податковим агентом, платником ЄСВ протягом звітного періоду.
Але це щодо ПДФО та ВЗ! А в цій самій звітності ще є дані про ЄСВ, уже не кажучи про кадрові та страхові відомості, що вносяться до Реєстру застрахованих осіб.
Тому п. 2 розд. ІІ Порядку №41 визначено, що таку звітність подають незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент, і незалежно від того, чи він виплатив суми ЄСВ після нарахування до сплати протягом звітного періоду.
1 Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4.
На підставі цих норм ПКУ та Порядку №4 висновок ДПСУ такий: єдину «зарплатну» звітність подають незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент, та незалежно від того, чи платник єдиного внеску виплатив суми такого внеску фактично після їх нарахування до сплати протягом звітного періоду. Така сама думка ДПС міститься у ЗІР, підкатегорія 103.25.
Позиція редакції
З огляду на запитання роботодавець не має найманих працівників та не нараховує/не виплачує доходи стороннім фізособам. Тож уважаємо, що у цьому разі СГ не мусить подавати єдину «зарплатну» звітність. Адже він не є ані податковим агентом, ані роботодавцем!
Також такий СГ не має кадрової інформації для Реєстру застрахованих осіб (про прийняття на роботу, звільнення, назву посади, спецстаж працівників тощо), а отже, і потреби подавати додаток 5 до звітності.
Це повністю відповідає і загальному правилу п. 49.2 ПКУ: платник податків зобов’язаний за кожний установлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
З цього правила випливає і зворотне: якщо немає об’єктів оподаткування або показників, які треба декларувати, то податкову декларацію можна й не подавати. А єдина «зарплатна» звітність (Розрахунок) з ПДФО, ВЗ та ЄСВ наразі має статус податкової декларації!
Але позаяк скидається на те, що у ДПСУ інша думка й цих нюансів вона не враховує, то краще кожній зацікавленій особі отримати свою ІПК та вже діяти на її підставі. Або оскаржувати її в суді, в разі незгоди.