Суб’єкти господарювання здійснюють розрахунки готівкою між собою та з фізособами через касу як коштами, одержаними як готівкова виручка, так і коштами, одержаними з банків (п. 5 розділу ІІ Положення №1481). Готівку, що надходить до кас, оприбутковують у день одержання готівки у повній сумі.
Готівку оприбутковують до кас на підставі:
— Z-звіту РРО/ПРРО, якщо це готівкова виручка від продажу товарів, робіт, послуг і її проведено через РРО/ПРРО.
— розрахункової квитанції, що вноситься до КОРО без застосування РРО;
— запису даних у книгах обліку доходів і витрат ФОПа у довільній формі відповідно до ПКУ (п. 11 розділу ІІ Положення №148);
— прибуткового касового ордера, якщо це не розрахункова операція і не застосовується РРО/ПРРО.
Таким чином, підприємство самостійно обирає спосіб оприбуткування готівки з урахуванням вимог Положення №148.
Увага: РРО/ПРРО та РК не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю (ч. 4 ст. 9 Закону про РРО2).
1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 №148.
2 Закон України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Тому, якщо підприємство не застосовує РРО/ПРРО та РК, то єдиним способом оприбуткування готівки з передбачених Положенням №148 є оприбуткування через ПКО до каси підприємства. Тобто у кожного водія буде окрема касова книга, кошти з якої передаватимуться до основної каси. Та навряд чи такий підхід буде застосовано, адже він є досить складним у реалізації.
Підприємство може також на добровільних засадах обрати спосіб оприбуткування готівки з наведених нижче:
— з використанням РРО/ПРРО. Обираючи цей варіант, треба врахувати зміни, внесені наказом Мінфіну від 10.01.2024 №10. Так, з 24.02.2024 вся готівка, що перебуває та надходить у місцях проведення розрахунків із застосуванням РРО/ПРРО, обліковуватиметься окремо від готівки у касах, в яких ведеться касова книга та застосовуються касові ордери. Докладніше про це див. у «ДК» №8/2024;
— з використанням КОРО без застосування РРО. Оприбутковують готівку на основі даних КОРО. Кожний водій заповнює РК, вносячи дані до книги КОРО за кожний день, та після повернення з рейсу здає до каси підприємства готівку, отриману від пасажирів. Далі бухгалтер формує ПКО від кожного водія із зазначенням ПІБ водія, а касир приймає цю готівку до каси. Під час здавання готівки до банку формується ВКО.
У наведеній у запитанні ситуації автомобіль (пересувний об’єкт) є відокремленим підрозділом (див. пп. 2 п. 3 р. I Положення №148). Строки здавання готівки водієм авто такі самі, як і для будь-якого іншого відокремленого підрозділу.
Про організацію безготівкової оплати пасажирських перевезень ми написали в «ДК» №3/2024.