• Посилання скопійовано

Штрафи щодо ЄСВ: пам’ятка від редакції

Які є види штрафів на сьогодні? В яких випадках накладаються адмінштрафи? Як сплатити борг з ЄСВ? Які є види порушень щодо помилок в єдиній звітності?

Загальні відомості

Штрафи за Законом про ЄСВ встановлено за різними видами порушень. Деякі з них стосуються сплати, а точніше, несвоєчасної сплати або взагалі несплати ЄСВ. Крім того, ще є штрафи за помилки у звітності та за відсутність бухгалтерських документів.

Звісно, у разі застосування штрафів за Законом про ЄСВ часом ще доводиться сплачувати адміністративні штрафи. Окремо виникає запитання щодо долі штрафів через війну. Про це все поговоримо далі.

Види фінансових штрафів встановлено ст. 25 Закону про ЄСВ.

А за ст. 26 Закону про ЄСВ посадові особи платників ЄСВ несуть ще й адміністративну відповідальність за:

— порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску;

— неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності (відомостей) про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку);

— подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі, інших відомостей, передбачених цим Законом.

Увага: з 1 серпня 2023 року штрафи до роботодавців уже застосовуються. А в ЗІР, підкатегорія 201.09, податківці також наголосили, що через дію мораторію на штрафи у період карантину вони під час перевірок мають право штрафувати за порушення за період до 01.03.2020 та починаючи з 01.08.2023.

Отже, за порушення платниками законодавства про єдиний внесок у період з 01.03.2020 до 31.07.2023 ДПС штрафні санкції не застосовує, а пеня, нарахована за цей період, підлягає списанню. А от за порушення, скоєні до 01.03.2020 та з 1 серпня 2023 року, штрафи доведеться сплачувати (див. таблицю 1).

Таблиця 1

Розміри фінансових штрафів за порушення щодо ЄСВ

Зміст порушення Розмір штрафу Норма Закону про ЄСВ
Ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками ЄСВ, на яких не поширюється дія Закону про держреєстрацію 10 н. м. д. г. (170 грн) Пункт 1 ч. 11 ст. 25
Несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ 20% своєчасно не сплачених сум Пункт 2 ч. 11 ст. 25
Несвоєчасне нарахування ЄСВ (при донарахуванні органом ПФУ або самостійно платником) 10% зазначеної суми за кожен повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більше ніж 50% суми донарахованого ЄСВ Пункт 3 ч. 11 ст. 25
Неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності За перше порушення протягом року — 1 020 грн;
за ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, — 2 040 грн
Пункт 7 ч. 11 ст. 25
Неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховують ЄСВ Від 8 до 15 н. м. д. г. (від 136 грн до 255 грн) Пункт 5 ч. 11 ст. 25
Несплата, неповна сплата чи несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховують ЄСВ (авансові платежі) 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум* Пункт 6 ч. 11 ст. 25
* На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожен день прострочення (ч. 10 ст. 25 Закону про ЄСВ).

Наразі ДПС проводить  перевірки стосовно окремих категорій роботодавців. Нагадаємо, що ще 8 грудня 2023 року набрав чинності Закон №3453 щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок. Ним розширено критерії добору платників податків для планових перевірок. Фізосіб-«єдинників» І та ІІ груп перевірки поки що не стосуються. Більше подробиць див. у «ДК» №51-52/2023.

А з актуальним планом-графіком можна ознайомитися на сайті ДПСУ.

Кримінальну відповідальність за порушення у сфері нарахування, обчислення та сплати ЄСВ див. у таблиці 2.

Таблиця 2

Кримінальна відповідальність за порушення у сфері нарахування, обчислення та сплати ЄСВ

Суть злочину Умови застосування Можливі санкції
Умисне ухилення від сплати ЄСВ, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності або особою, яка провадить підприємницьку діяльність без створення юрособи, чи будь-якою іншою особою, котра зобов’язана його сплачувати Діяння призвело до фактичного ненадходження коштів у значних* розмірах 1) Штраф від 1 000 до 4 000 н. м. д. г.; 2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до 3 років
Діяння вчинено за попередньою змовою групою осіб або якщо воно призвело до фактичного ненадходження до фондів коштів у великих** розмірах 1) Штраф від 3 000 до 5 000 н. м. д. г.;
2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до 3 років
Злочин вчинено особою, раніше судимою за ухилення від сплати єдиного внеску чи страхових внесків на державне пенсійне страхування, або якщо він призвів до фактичного ненадходження до фондів коштів в особливо великих*** розмірах 1) Штраф від 15 000 до 25 000 н. м. д. г.);
2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до 3 років з конфіскацією майна
* Під значним розміром розуміють суми ЄСВ, які в 1 000 і більше разів перевищують установлений законом н. м. д. г.
** Під великим розміром розуміють суми, які у 3 000 і більше разів перевищують установлений законом показник н. м. д. г.
*** Особливо великий розмір — сума, яка у 5 000 і більше разів перевищує показник н. м. д. г.
Увага! Особа, яка вперше вчинила перші два діяння, наведені в таблиці, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила ЄСВ, а також відшкодувала шкоду, завдану його несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).

А тепер перейдімо до відповідей на запитання.

Чи застосовується відповідальність до роботодавця, який різницю між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою сумою допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за останній місяць листка непрацездатності зазначив у додатку 1 до Розрахунку за попередній звітний період, на який той припадає?

Якщо у попередніх звітних періодах на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами нараховано ЄСВ виходячи з фактичного розміру сум такої допомоги, який становить менше ніж мінімальна заробітна плата, потрібно здійснити донарахування до розміру мінімальної заробітної плати та відобразити в додатку 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, за попередній місяць звітного періоду, на який припадає останній місяць такого листка непрацездатності, за кодом типу нарахувань 13, за умови що інші доходи не нараховувалися.

При цьому відповідальність до такого роботодавця не застосовується. Про це податківці розповіли у ЗІР, підкатегорія 201.09.

Чи передбачено відповідальність до страхувальника у разі самостійного коригування у додатках 1, 2, 3, 5 або 6 до єдиної звітності щодо недостовірних відомостей стосовно застрахованої особи, що не стосуються сум нарахованої зарплати та сум ЄСВ?

Якщо страхувальник самостійно здійснює коригування у додатках 1, 2, 3, 5 або 6 до Розрахунку недостовірних відомостей по застрахованій особі, що не стосуються сум нарахованої заробітної плати/доходу та сум єдиного внеску, які використовуються в Державному реєстрі, то фінансові санкції та адміністративна відповідальність за подання недостовірних відомостей податковими органами не застосовується.

Водночас у разі виявлення за результатами перевірки платника подання недостовірних відомостей стосовно застрахованої особи, що використовуються в Державному реєстрі, або інших відомостей, передбачених Законом про ЄСВ, фінансові санкції та притягнення до адміністративної відповідальності мають право застосовувати як ДПС, так і органи ПФУ.

Про це податківці вказали у своєму роз’ясненні у ЗІР, підкатегорія 201.09.

Яка відповідальність застосовується до платника ЄСВ у разі несвоєчасної сплати суми пені та штрафів, зазначених у рішенні ДПС?

Нормами чинного законодавства не передбачено відповідальності до платника ЄСВ за несвоєчасну сплату штрафних санкцій та пені, зазначених у рішенні ДПС.

Але податківці наголосили у роз’ясненні в ЗІР, підкатегорія 201.09, що їх рішення про нарахування пені та/або застосування штрафів є виконавчим документом. Якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти календарних днів, а також не повідомив у цей строк ДПС про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі у порядку, встановленому законом.

Суми штрафів та нарахованої пені стягуються в тому самому порядку, що й суми недоїмки зі сплати єдиного внеску, і включаються до вимоги про сплату боргу (недоїмки), якщо їх застосування пов’язано з виникненням та сплатою недоїмки.

При цьому строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Як застосовуються штрафи за донарахування ДПС або платником своєчасно не нарахованого ЄСВ?

Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником акта перевірки від ДПС або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.

Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованого (своєчасно не обчисленого) єдиного внеску, то за кожне таке донарахування (кожен місяць) накладається штраф у порядку та розмірах, визначених у абзацах четвертому — сьомому пп. 3 п. 2 розд. VІI Інструкції №449.

Для дотримання вимог щодо максимального розміру (50%) штрафу:

— визначається сукупно сума донарахувань за всіма звітними періодами, в яких вони були виявлені;

— визначається сукупно сума штрафу за всіма звітними періодами, в яких були виявлені донарахування та за якими нараховано такі штрафи;

— обчислюється максимальний розмір штрафу від сукупної суми донарахувань та порівнюється з фактично нарахованою сумою штрафів, визначеною сукупно за всі звітні періоди, в яких донараховано суми єдиного внеску.

До сплати визначаються суми штрафів, що не перевищують максимального їх розміру, визначеного цим підпунктом.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 13 до Інструкції №449.

Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки платника єдиного внеску.

На цьому податківці наголосили у ЗІР, підкатегорія 201.09.

Яку відповідальність передбачено до роботодавця за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску?

У разі несвоєчасної сплати або сплати не у повному обсязі ЄСВ до платника застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 20% несплачених або несвоєчасно сплачених сум ЄСВ (ч. 11 ст. 9 Закону про ЄСВ).

За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення.

За порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску посадові особи платників єдиного внеску несуть адмінвідповідальність за ст. 165-1 КУпАП.

Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує 300 н. м. д. г. (5 100 грн), — тягне за собою накладення штрафу від 40 до 80 (680 до 1 360 грн) н. м. д. г., за повторне за рік вчинення таких дій — від 150 до 300 н. м. д. г. (2 550 до 5 100 грн).

Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску, у тому числі авансових платежів, у сумі більше ніж 300 н. м. д. г. — тягне за собою накладення штрафу від 80 до 120 н. м. д. г., за повторне за рік вчинення таких дій — від 150 до 300 н. м. д. г.

Повторність адмінправопорушення

Як визначається повторне правопорушення з метою застосування адміністративного штрафу до СГ за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску?

Повторним порушенням, за яке передбачено адміністративний штраф згідно зі ст. 165-1 КУпАП, буде несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску, в тому числі авансових платежів, за яке щодо такого платника протягом року вже було винесено рішення про застосування штрафу (до 365 або 366 днів — для високосного року) та його застосовано.

При цьому для визначення повторності правопорушення відлік 365 днів (для високосного року — 366 днів) починається з дати винесення контролюючим органом такого рішення про застосування штрафу.

Такі штрафи можуть бути накладені не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення, а в разі триваючого правопорушення — два місяці з дня його виявлення.

Як заповнити платіжку на сплату боргу з ЄСВ?

Під час перерахування коштів у рахунок погашення заборгованості з єдиного внеску у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції підлягають заповненню такі поля:

— у полі «Код виду сплати» платник зазначає код виду сплати «140»;

— у полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі «погашення заборгованості з єдиного внеску».

Нормативна база

  • КУпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 №8073-X.
  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI.
  • Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
  • Закон №3453 — Закон України від 09.11.2023 №3453-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок».
  • Інструкція №449 — Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 №449.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру