• Посилання скопійовано

Доля «спецгрупи» ЄП після 1 серпня

Скасування «спецгрупи» відбулося пізніше, ніж планувалося — не з 1 липня, а з 1 серпня 2023 року. Тож наслідки для всіх, хто полишає цю групу, доведеться аналізувати наново.

Закон №3219 (див «ДК» №30/2023) вносить зміни до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, яким було врегульовано особливу ставку ЄП 2%, та додає новий п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, яким врегульовано порядок переходу на стандартні правила:

— особлива ставка ЄП 2% та особливий порядок справляння ЄП діють з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не довше ніж до 1 серпня 2023 року. Позаяк воєнний стан у липні ще триватиме, то фактично ЄП за ставкою 2% справлятиметься з 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року включно;

— передбачено автоматичне повернення платників на попередню систему оподаткування з 1 серпня 2023 року — без подання будь-яких заяв;

— для платників, які з дати держреєстрації одразу обрали ставку ЄП 2%, передбачено автоматичний перехід на стандартну ІІІ групу ЄП за ставкою 5% без ПДВ;

— залишилося право відмови платників від ЄП за ставкою 2% з поданням заяви до кінця липня. Варіантів тут небагато: можна подати заяву про повернення на свою попередню систему або перейти на загальну систему, якщо до ЄП за ставкою 2% платник був на інших ставках ЄП;

— дозволено повторне повернення на спрощену систему протягом 2023 року. Для цього потрібно подати заяву в серпні, і можна буде стати стандартним платником ЄП заднім числом з 1 серпня;

— «єдинникам» потрібно протягом серпня подбати про те, щоб відповідати стандартним вимогам для платників єдиного податку, якщо вони під час застосування ставки 2% вийшли за ці межі;

— обсяг річного доходу для дотримання відповідності платників ЄП обраним групам у 2023 році рахуватиметься пропорційно до кількості місяців, протягом яких платник був на стандартних ставках ЄП.

Автоматичне повернення на попередню систему оподаткування

Платників ЄП за ставкою 2%, які залишатимуться такими на 31 липня 2023 року, з наступного дня 1 серпня буде автоматично переведено на ту систему оподаткування, на якій вони були до переходу на ставку ЄП 2%. Жодних заяв для цього подавати не потрібно. Це передбачено п. 9‑1.1 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.

Інформацію про систему оподаткування платника податків можна отримати в розділі «Облікові дані платника» Електронного кабінету платника податків (див. табл. 1).

Таблиця 1

Як зміниться інформація в розділі «Облікові дані платника»
Кабінету платника податків з 1 серпня 2023 року

Платники податків та показники розділу Кабінету «Облікові дані платника» Було в період перебування на ЄП 2% до 1 серпня 2023 року Стане після 1 серпня 2023 року
Платники ПДВ
Дані про реєстрацію платником ПДВ Підстава анулювання — призупинено реєстрацію ПДВ для платників ЄП III групи 2% на період воєнного, надзвичайного стану Підстава анулювання — це поле має бути порожнє
Платники податку на прибуток
Дані про реєстрацію платником єдиного податку Дата переходу на спрощену систему оподаткування — фактична дата переходу на ЄП 2%.
Група — III.
Ставка — 2
Дата переходу на спрощену систему оподаткування — фактична дата переходу на ЄП 2%.
Група — III.
Ставка — 2.
Дата анулювання — 31.07.2023
Платники єдиного податку за іншими групами та ставками
Дані про реєстрацію платником єдиного податку Дата переходу на спрощену систему оподаткування — фактична дата обрання або переходу на спрощену систему, яка була до переходу на ставку ЄП 2%.
Група — III.
Ставка — 2
Дата переходу на спрощену систему оподаткування — фактична дата обрання або переходу на спрощену систему, яка була до переходу на ставку ЄП 2%.
Група — I, II, III або IV (та група, на якій платник був до переходу на ЄП 2%).
Ставка — ставки ЄП для I та II груп або 3% чи 5% для III групи, які платник застосовував до переходу на ставку ЄП 2%.
Дата залишається та сама, але змінюються група та ставка ЄП
Новостворені платники, які були зареєстровані після 1 квітня 2022 року та застосовують ЄП за ставкою 2% з дати держреєстрації
Дані про реєстрацію платником єдиного податку Дата обрання ЄП за ставкою 2%, яка збігається з датою держреєстрації.
Група — III.
Ставка — 2
Дата обрання ЄП за ставкою 2%, яка збігається з датою держреєстрації.
Група — III.
Ставка — 5.
Дата і III група ЄП залишаються ті самі, але ставка ЄП стає 5%

Якщо у платника немає альтернатив, крім повернення на свою попередню систему оподаткування, або для нього «автоматичний» варіант прийнятний, йому не потрібно подавати будь-яких заяв, усе відбудеться автоматично без його участі з 1 серпня 2023 року.

Тим, хто повернеться на загальну систему, потрібно буде підготуватися до зміни системи оподаткування. Що саме слід зробити, — це тема для окремої статті, але однозначно можемо сказати, що бажано завершити операції з постачання або придбання товарів/послуг, розпочаті до 31 липня 2023 року. У тих, хто повернеться на сплату ПДВ, роботи буде ще більше, про це читайте у «ДК» №30/2023.

Тим, хто повернеться на стандартні правила ЄП І, ІІ та ІІІ груп, потрібно буде протягом серпня, до 1 вересня, привести параметри своєї діяльності у відповідність до стандартних правил спрощеної системи. Правила сплати ЄП за ставкою 2% були ліберальніші, ніж стандартні, і платникам дається місяць на адаптацію. Докладніше про це — в окремому розділі нижче.

Тим, хто після ЄП за ставкою 2% повертається на ЄП IV групи, нічого змінювати у своїй діяльності не потрібно. Перехідних операцій вони не мають, а з 1 серпня 2023 року просто починають сплачувати ЄП IV групи.

Проте у них виникає запитання про те, як подати декларацію з ЄП IV групи, щоб визначити суми ЄП у 2023 році. Законом №3219 це не врегульовано, а за загальними правилами декларацію з ЄП IV групи на весь 2023 рік потрібно було подати не пізніше ніж 20 лютого 2023. Тепер незрозуміло, як нарахувати суму ЄП на частину 2023 року з 1 серпня до кінця року, якщо у лютому декларацію не подавали. Чекаємо на роз’яснення податківців.

Окрема тема — повернення платників на сплату ПДВ, про неї розповідаємо в окремій статтіу «ДК» №30/2023.

Відмова від ставки ЄП 2% з ініціативи платника

У пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ законодавці залишили наявний до цього механізм добровільної відмови платника від ставки ЄП 2%, для чого потрібно подавати заяву. Але на практиці залишилося дуже мало часу до 1 серпня 2023 року — дати повного скасування ЄП за ставкою 2%, тому з 1 серпня так чи інакше всі платники втратять право на застосування ЄП за ставкою 2%.

До 31 липня включно платник може самостійно подати заяву про відмову від сплати ЄП за ставкою 2%, і з 1 серпня ця відмова набере чинності (пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). Платник повернеться на ту систему оподаткування, на якій він перебував до обрання ЄП за ставкою 2%. Але є виняток: якщо у заяві про відмову від ЄП за ставкою 2% платник податку зазначив про перехід на загальну систему, то його повернуть не на його попередню систему, а на загальну.

Проте з 1 серпня ЄП за ставкою 2% буде скасовано автоматично — і в чому тоді сенс подання заяви?

Якщо не подавати заяву, то платник автоматично повернеться на свою попередню систему оподаткування: якщо був на ЄП, — то повернеться на ЄП, а якщо був на загальній системі, — повернеться на загальну. Тут без варіантів.

Якщо подати заяву до кінця липня, то в ній можна буде обрати варіант повернення не на спрощену систему, а на загальну. Це може бути цікаво лише тим платникам, які до переходу на ЄП за ставкою 2% були на спрощеній системі, а тепер бажають повернутися не на спрощену, а на загальну (раптом у платника виникне таке бажання).

Варіанти дій платника ЄП «спецгрупи» та їх результатів див. у таблиці 2.

Таблиця 2

Автоматичний та самостійний перехід зі ставки ЄП
за ставкою 2% на інші податки чи інші ставки ЄП

Вихідні дані: система оподаткування до переходу на ЄП за ставкою 2% Дії платника податків до 31 липня 2023 включно Результат: система оподаткування з 1 серпня 2023 року
Загальна система Нічого не робити Загальна система
Подати заяву про відмову
Спрощена система І, ІІ, ІІІ груп Нічого не робити Спрощена система І, ІІ, ІІІ груп
Подати заяву про відмову
Подати заяву про відмову з позначкою про перехід на загальну систему Загальна система
Спрощена система IV групи Нічого не робити За логікою, має бути спрощена система IV групи, але наразі немає механізму декларування суми ЄП за період з серпня до грудня 2023 року
Подати заяву про відмову
Подати заяву про відмову з позначкою про перехід на загальну систему Платник повернеться на загальну систему і буде на ній до кінця 2023 року, а з 2024 року зможе перейти на ЄП IV групи

Що треба зробити у перший місяць після повернення на стандартні правила ЄП

Тим платникам, які автоматично або за заявою повернулися на ЄП І, ІІ та ІІІ груп, потрібно привести свою діяльність у відповідність до стандартних правил протягом серпня, до 1 вересня 2023 року (не включаючи цей день) (пп. 9-1.4.2 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). Це стосується і платників, які зареєструвалися після 1 квітня 2022 року і з дати держреєстрації перебувають на ЄП за ставкою 2% — адже вони автоматично переходять на стандартні правила ЄП ІІІ групи без ПДВ за ставкою 5%.

Цей строк законодавці сформулювали так: стандартні вимоги спрощеної системи «мають бути виконані до першого числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник податку втратив право або самостійно відмовився від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу». Втрата права або відмова від ставки ЄП 2% можлива тільки з початку нового місяця, і навіть цьому місяцю альтернативи немає — це серпень 2023 року. Тож з 1 серпня платники або автоматично втратять право на ЄП за ставкою 2%, або самостійно відмовляться від нього. Отже, втрата права на ЄП за ставкою 2% або відмова від нього відбувається в серпні, тож вписатися в стандартні рамки спрощеної системи потрібно до 1 вересня 2023 року, тобто не пізніше ніж 31 серпня.

Кількість найманих працівників обмежена для ФОПів — платників І та ІІ груп ЄП. ФОПам І групи не можна наймати персонал, ФОПам ІІ групи можна наймати не більше ніж 10 працівників одночасно. Якщо ФОП був на І або на ІІ групі до обрання ЄП за ставкою 2% і тепер у нього працює більше працівників, ніж йому буде дозволено з 1 серпня, то протягом серпня він повинен звільнити «зайвих», щоб вписатися у вимоги п. 291.4 ПКУ. Це правило встановлено пп. 9-1.4.2 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.

Але як при цьому дотриматися трудового законодавства? Очевидно, що це буде розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП — адже у ФОПа змінюються правила найму персоналу, що можна вважати змінами в організації виробництва і праці. Водночас протягом дії воєнного стану діють норми ст. 49-2 КЗпП про те, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Виконати цю норму неможливо, тож нам потрібні роз’яснення Держпраці, як діяти саме у такому разі. Скоротити персонал без попередження за два місяці — означає порушити трудове законодавство, скоротити персонал через два місяці у жовтні 2023 року — означає порушити правила спрощеної системи і втратити право на ЄП.

Але якщо наймані працівники звільняться за власним бажанням, цієї проблеми у ФОПа не виникне.

Як варіант, можна скористатися механізмом зміни ставки на ІІІ групу ЄП, яка не має обмежень за кількістю працівників. Цей механізм розглянемо нижче.

Інші обмеження для спрощеної системи встановлені п. 291.5 ПКУ (І, ІІ та ІІІ групи ЄП) та п. 291.5-1 (IV група ЄП). Їх теж треба врахувати до 1 вересня 2023 року. Зокрема, якщо на ЄП за ставкою 2% платник провадив діяльність, заборонену п. 291.5 ПКУ, з 1 вересня від цієї діяльності потрібно відмовитися, а це означає:

— потрібно закрити всю дебіторську заборгованість від покупців чи клієнтів, яка має надійти у грошовій формі за продані товари, роботи, послуги, щоб з 1 вересня вже не надходили грошові доходи від заборонених видів діяльності. Що робити платникові, якщо хтось із покупців/клієнтів усе-таки надішле йому гроші за забороненими видами діяльності з 1 вересня, — питання відкрите. Як варіант, негайно повернути такі кошти;

— за потреби слід звільнити персонал, який був залучений до цих видів діяльності і який неможливо залучити до інших видів. Про проблему звільнення персоналу протягом одного місяця з ініціативи роботодавця ми вже розповіли вище.

Як залишитися на ЄП після 1 серпня, якщо платникові загрожує загальна система

Для платників, які вже були на загальній системі до переходу на ЄП за ставкою 2% і які хотіли б після 1 серпня не повертатися на загальну систему, передбачено особливий варіант (пп. 9‑1.4.4 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). Для цього потрібно відповідати критеріям І, ІІ та ІІІ груп платників ЄП у ст. 291 ПКУ без перехідного місячного періоду, про який ми розповіли у попередньому розділі.

Цей порядок стосується таких платників:

— які протягом 2023 року були на ЄП за ставкою 2%, потім самі відмовилися від нього, повернулися на загальну систему у період з 1 січня до 31 липня включно і після дати відмови перебувають на загальній системі;

— ФОПів (не юросіб!), які були на ЄП за ставкою 2%, потім зареєстрували припинення підприємницької діяльності у 2023 році і тепер знову хочуть відновити роботу на спрощеній системі.

Вони мають право повторно перейти або обрати спрощену систему оподаткування, в тому числі у разі повторної протягом 2023 року державної реєстрації ФОПа за загальною процедурою.

Якщо подати заяву про перехід або обрання спрощеної системи до 1 вересня 2023 року (тобто до 31 серпня включно), то СГ вважатиметься платником ЄП заднім числом, з 1 серпня 2023 року. При цьому в заяві можна обрати І, ІІ, ІІІ групу ЄП.

До уваги платників ЄП III групи!

СГ, які на 1 серпня 2023 року зареєстровані платниками ПДВ, можуть обирати між двома ставками ЄП ІІІ групи:

— або 3% з ПДВ;

— або 5% з анулюванням реєстрації платником ПДВ.

СГ, які на 1 серпня 2023 року не є платниками ПДВ, можуть обрати лише ставку 5% ЄП ІІІ групи. Потім вони можуть реєструватися платником ПДВ та переходити на ставку ЄП 3% за загальною процедурою.

Якщо платник не встигне подати таку заяву до 1 вересня, йому доведеться подавати заяву в загальні строки — до 15 вересня 2023 року включно (пп. 298.1.4 ПКУ), і тоді він стане платником ЄП з 1 жовтня 2023 року.

На жаль, ця процедура не придатна для «єдинників» IV групи, адже вони обирають цю групу не за заявою, а шляхом подання декларації з ЄП до 20 лютого поточного року.

Вище ми написали, що у І та ІІ груп ЄП є обмеження щодо кількості персоналу, і якщо станом на 1 серпня ФОП мусить повернутися на І чи ІІ групу й одночасно має «переліміт» найманих працівників, то виникає проблема, як їх законно звільнити. Щоб не звільняти працівників, можна перейти на ІІІ групу ЄП.

Щоб змінити групу ЄП з І чи ІІ на ІІІ, потрібно:

1) самостійно відмовитися від ЄП за ставкою 2%, подавши заяву до 31 липня і зазначивши у цій заяві про перехід на загальну систему. Тоді ФОПа переведуть зі спрощеної системи на загальну;

2) з 1 серпня 2023 ФОП стає платником податків на загальній системі, щоб формально відповідати вимогам пп. 9-1.4.4 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ;

3) після цього, але до 31 серпня включно потрібно подати заяву про обрання ставки 5% ІІІ групи ЄП. Перед поданням заяви радимо пересвідчитися, що ФОПа перевели на загальну систему;

4) внаслідок такої заяви ФОП вважатиметься платником ЄП ІІІ групи з 1 серпня 2023 року, і йому не потрібно буде звільняти персонал.

Зверніть увагу!

З огляду на те що цей механізм уникнення переліміту персоналу ще не відпрацьовано на практиці, рекомендуємо користатися ним обережно і лише у разі крайньої потреби, якщо у ФОПа справді є перевищення кількості персоналу і працівники не бажають звільнятися з власної ініціативи або ФОП сам не бажає скорочувати персонал.

Ліміти доходів для І, ІІ, ІІІ груп ЄП у 2023 році

По-перше, до ПКУ внесли конкретну норму про те, що дохід, отриманий у період перебування на ЄП за ставкою 2%, не включається до обсягу доходу для відповідної групи ЄП, встановленого п. 291.4 ПКУ (пп. 9-1.4.1 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). Тож тепер жодних сумнівів і спекуляцій: дохід, отриманий за безлімітними правилами, не враховується при розрахунку лімітованих річних доходів платників ЄП.

По-друге, законодавці урізали лімітовані доходи «єдинників» у 2023 році (пп. 9-1.4.3 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). У 2023 році річний дохід платників ЄП за період перебування на стандартних правилах спрощеної системи визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного 2023 року, протягом яких платник ЄП не застосовував особливих правил ЄП за ставкою 2%. Проте ця норма все ж таки виписана недосконало. Мабуть, коли її писали, думали про те, що частину 2023 року платник ЄП застосовував ставку ЄП 2%, а іншу частину року перебуватиме на стандартних ставках ЄП. Тоді все логічно: для роботи за стандартними правилами беремо тільки ту частину річного ліміту, яка припадає на кількість «стандартних» місяців — див. таблицю 3.

Таблиця 3

Пропорційні ліміти річного доходу для груп платників ЄП,
які з початку 2023 року були на ЄП за ставкою 2%

Група платників ЄП Річний дохід, МЗП Річний дохід у 2023 році (МЗП — 6 700 грн) З розрахунку на місяць З розрахунку на 5 місяців з серпня до грудня 2023 року
І 167 1 118 900,00 93 241,67 466 208,33
ІІ 834 5 587 800,00 465 650,00 2 328 250,00
ІІІ 1167 7 818 900,00 651 575,00 3 257 875,00

А що робити новоствореним платникам ЄП, які реєструватимуться після 1 серпня 2023 року? Раніше ми ніколи не рахували доходи «єдинників» пропорційно до кількості місяців у першому чи в останньому році їх роботи на єдиному податку. Невже їм теж у 2023 році доведеться користуватися урізаними лімітами? Сподіваємося, до цього не дійде, тому що пп. 9‑1.4 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ регулює «справляння єдиного податку платників, які до 1 серпня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу».

Також виникають запитання у тих платників ЄП, які у 2023 році мали інші комбінації систем оподаткування, ніж з січня до липня на ЄП за ставкою 2% і з серпня до грудня на стандартних ставках ЄП (див. приклад і таблицю 4).

Приклад Платник 1 з початку 2023 року був на загальній системі та не був платником ПДВ (річний обсяг операцій менше ніж 1 млн грн). З 1 серпня стає платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%. Кількість місяців, протягом яких він не застосовував правила ЄП 2%, дорівнює 9: 4 місяці на загальній системі та 5 місяців на ІІІ групі ЄП за ставкою 5%. Платник розраховує річний ліміт для ІІІ групи з розрахунку на 9 місяців.

Платник 2 з початку 2023 року був на ЄП ІІ групи, з 1 березня 2023 року перейшов на ЄП 2%. З 1 серпня стає платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%. Кількість місяців, протягом яких він не застосовував правила ЄП 2%, дорівнює 7: 2 місяці на ІІ групі ЄП та 5 місяців на ІІІ групі ЄП за ставкою 5%. Платник розраховує річний ліміт для ІІІ групи з розрахунку на 7 місяців. На нашу думку, для розрахунку треба брати ліміт тієї групи, на якій платник перебуває після закінчення дії ставки ЄП 2%, тобто для ІІІ групи. За аналогією, коли ФОП переходить з «молодшої» групи до «старшої», він застосовує річний ліміт саме «старшої» групи. Наприклад, якби платник 2 у загальному порядку змінив групу ІІ на групу ІІІ, його ліміт річного доходу був би для групи ІІІ.

Платник 3 зареєструвався 15 лютого й одразу обрав ставку ЄП 2%. З 1 серпня автоматично стає платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%. Січень враховується для визначення кількості місяців, протягом яких він не застосовував правила ЄП 2%, тож цей платник визначає річний ліміт доходу пропорційно до 6 місяців.

Розрахунок лімітів доходу для цих трьох випадків показано в таблиці 4.

Таблиця 4

Кількість місяців для пропорційного розрахунку ліміту доходу для платників ЄП

Місяці 2023 року Платник 1 Платник 2 Платник 3
Січень Загальна система*, неплатник ПДВ ЄП ІІ групи  
Лютий З 15 лютого зареєструвався та став платником ЄП 2%
Березень З 1 березня перейшов на ЄП 2%
Квітень
Травень З 1 травня перейшов на ЄП 2%
Червень
Липень
Серпень З 1 серпня за заявою, поданою у серпні, став платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5% З 1 серпня за заявою, поданою у серпні, став платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5% З 1 серпня автоматично став платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень
Кількість місяців для пропорційного розрахунку ліміту 9
січень — квітень, серпень — грудень
7
січень — лютий, серпень — грудень
6
січень, серпень — грудень
Сума ліміту річного доходу у 2023 році 651 575 грн х 9 міс = 5 864 175 грн 651 575 грн х 7 міс = 4 561 025 грн 651 575 грн х 6 міс = 3 909 450 грн
Кількість місяців для пропорційного розрахунку ліміту за фіскального підходу 5
серпень — грудень
7
січень — лютий, серпень — грудень
5
серпень — грудень
* Для визначення того, чи не перевищив платник суму річного ліміту, потрібно враховувати у тому числі й дохід, отриманий на загальній системі у 2023 році до переходу на ЄП за ставкою 2%.

Ми показали на прикладі наше бачення порядку визначення річного ліміту доходу, якщо протягом 2023 року платник мав «складну долю»: зареєструвався як СГ чи змінював системи оподаткування. Проте ДПСУ наразі не поспішає прокоментувати цю ситуацію. Не виключено, що податківці наполягатимуть: для розрахунку ліміту беруться лише ті місяці 2023 року, коли платник є стандартним платником ЄП, і не враховуються місяці, коли він перебував на ЄП за ставкою 2%, на загальній системі або не був зареєстрований як СГ. Проте як буде на практиці, побачимо з наступних роз’яснень.

Автор: Єгорова Юлія

До змісту номеру