Суттєво. Податкова погоджується вважати продаж кодів доступу до українських аудіокниг на вебсайті операцією, що підпадає під пільгу з ПДВ за пп. 197.1.25-1 ПКУ.
! Платникам ПДВ
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством опрацьовується питання щодо практичного застосування норм, визначених підпунктом 197.1.25-1 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання (продажу) кодів, за допомогою яких при авторизації на відповідному вебсайті покупець (споживач) отримує на обмежений період можливість прослуховування озвучених українською мовою аудіокниг.
Разом з тим у зверненні не зазначено, на яких умовах Товариством отримано права на використання та розповсюдження вказаних у зверненні аудіокниг і відбувається продаж кодів, за допомогою яких покупець (споживач) отримує можливість прослуховування таких аудіокниг.
У зв’язку з цим ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо порушеного питання.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Розміри ставок ПДВ встановлено статтею 193 розділу V ПКУ.
Пунктом 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об’єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.
Податок на додану вартість становить 20 відс., 7 і 14 відс. бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до підпункту 197.1.25-1 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування тощо), виготовлення, розповсюдження аудіокниг, озвучених українською мовою, крім видань еротичного характеру.
Норми підпункту 197.1.25-1 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ поширюються також на електронні послуги із постачання електронних примірників (електронно-цифрової інформації) та/або надання доступу до аудіокниг, озвучених українською мовою, крім видань еротичного характеру.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує, що податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій і місце їх постачання, а також враховувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.
У випадку якщо за допомогою зазначених у зверненні кодів, що постачає (продає) Товариство, покупець (споживач) фактично отримує доступ до аудіокниг, озвучених українською мовою (крім видань еротичного характеру), то для цілей оподаткування ПДВ постачання Товариством таких кодів можна розглядати як операцію з надання доступу до аудіокниг, озвучених українською мовою, яка підлягає звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.25-1 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
В іншому випадку така операція підлягатиме оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою ПДВ у розмірі 20 відсотків.
Разом з цим ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).