Суттєво. Оскільки ніхто не передбачив правової колізії між вимогами Закону про ЄСВ та Порядку №453, ДПСУ пропонує тимчасовий вихід зі становища.
! Резидентам «Дія Сіті»
Державна податкова служба України у зв’язку з набранням чинності 01 січня 2022 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі — Закон №1946), яким, зокрема, статтю 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон №2464) доповнено частиною 14-1, а також введенням в експлуатацію з 08 лютого 2022 року реєстру Дія Сіті повідомляє таке.
Частиною 14-1 статті 8 Закону №2464 встановлено, що єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) для платника — резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої, пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі — Закон №1667), встановлюється:
а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», — у розмірі мінімального страхового внеску;
б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом №1667, — у розмірі мінімального страхового внеску.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 24 Закону №2464 банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Національним банком України та центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах праці, трудових відносин та зайнятості населення, соціального захисту населення.
Відповідно до статті 24 Закону №2464 та пункту 4 Положення про Міністерство доходів і зборів України, затвердженого Указом Президента України від 18 березня 2013 року №14-1, наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. №453, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.09.2013 р. за №1602/24134, затверджено Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати (далі — Порядок).
Станом на сьогодні пунктом 2 чинного Порядку з урахуванням листа ДФС від 15.01.2016 р. №526/5/99-99-17-03-01-06 передбачено, що банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону №2464 нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів (документів на переказ готівки) про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, сплачені за цими документами, повинні становити не менше 1/5 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах.
На виконання вимог, у тому числі пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1946, ДПС розробляється проект наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття надавачами платіжних послуг на виконання платіжних інструкцій на виплату заробітної плати», який, зокрема, усуває наявну правову колізію щодо вимог Закону №2464 та Порядку.
Враховуючи викладене, просимо до прийняття наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття надавачами платіжних послуг на виконання платіжних інструкцій на виплату заробітної плати» приймати від резидентів Дія Сіті (безпосередній доступ до інформації на державному вебпорталі правового режиму Дія Сіті за посиланням: city.diia.gov.ua) грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону №2464 нараховується єдиний внесок, та здійснювати видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів (документів на переказ готівки) про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, сплачені за цими документами, повинні бути не меншими за розмір, встановлений частиною 14-1 статті 8 Закону №2464.
У разі подання резидентом Дія Сіті до банку одночасно з грошовим чеком та/або платіжним дорученням, та/або іншими розрахунковими документами на виплату заробітної плати за відповідний період документального підтвердження раніше сплаченого єдиного внеску банк має видати суму, зазначену в грошовому чеку, та/або виконати платіжне доручення або інший розрахунковий документ.
Документальним підтвердженням раніше сплаченого єдиного внеску є розрахункові документи (документи на переказ готівки) про перерахування єдиного внеску (у тому числі з поточного рахунку, відкритого в іншому банку), в яких у реквізиті «Призначення платежу» резидент Дія Сіті зазначив період, за який нарахована заробітна плата або середня місячна винагорода працівникам та гіг-спеціалістам, а банк платника заповнив реквізит «Дата виконання».
Просимо зазначену інформацію довести до банківських установ.
В. о. голови Т. КІРІЄНКО