Дохід від будь-якої діяльності ТОВ у 2020 р. не перевищував 40 млн грн, підприємство звітувало річною декларацією з прибутку. У 2021 р. за результатами 9 місяців ТОВ перетнуло межу доходу в 40 млн грн. Чи потрібно підприємству подавати декларацію з прибутку за 9 місяців 2021 року та сплачувати податок на прибуток?
Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, для платників податку на прибуток, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за мінусом непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу III ПКУ.
Платник податку, в якого річний дохід (за мінусом непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених пп. 140.4.8 та 140.5.16 ПКУ), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу.
Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік у такій безперервній сукупності років. У подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
Якщо у платника податку на прибуток, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених пп. 140.4.8 та 140.5.16 ПКУ), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за мінусом непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний період перевищує сорок мільйонів гривень, такий платник визначає об'єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці, визначені відповідно до положень розділу III ПКУ.
До річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включаються дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
За загальним правилом, установленим у п. 137.4 ПКУ, податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ПКУ, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.
Річний податковий (звітний) період встановлюється для платників податку на прибуток, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за мінусом непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень (абз. «в» п. 137.5 ПКУ).
Позаяк перевищення доходу 40 млн грн відбулося протягом поточного 2021 р. не за річний звітний період, то на цій підставі робити висновки ще зарано. Факт перевищення доходу визначається за показниками саме річного звітного періоду. Якщо за підсумками 9 місяців дохід перевищує 40 млн грн, то за підсумками року такого перевищення може й не бути, якщо, наприклад, в останньому кварталі будуть повернення товарів покупцям і через це обсяг річного доходу зменшиться.
Тому, лише якщо за підсумками всього 2021 року дохід платника перевищуватиме 40 млн грн, тоді платник повинен подати річну декларацію з податку на прибуток (без подання проміжних квартальних декларацій), але із застосуванням податкових різниць. Наступного 2022 року підприємство має звітувати з податку на прибуток щокварталу із застосуванням коригувань на різниці, передбачені ПКУ.
Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»