Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 29.06.2021 р. №2562/IПК/99-00-21-03-02-06
Щодо включення до бази оподаткування ПДВ компенсації понесених платником податків витрат зі сплати земельного податку
Суттєво. Якщо власник приміщення на земельній ділянці частково компенсує користувачеві цієї ділянки частину земельного податку, такі кошти включаються до бази оподаткування ПДВ у загальному порядку.
! Користувачам земельних ділянок
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо включення до бази оподаткування ПДВ компенсації понесених платником податків витрат зі сплати земельного податку, надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у Харківській області, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Підприємство має земельну ділянку на праві постійного користування (згідно з Державним актом на право постійного користування) та сплачує земельний податок за всю ділянку. На земельній ділянці розташовані нежитлові приміщення, які належать на праві власності ще двом фізичним особам, які використовують певну частину цієї земельної ділянки для обслуговування належних їм приміщень. Підприємство та фізичні особи домовились про укладення договору компенсації земельного податку у сумі, що пропорційна частині площі земельної ділянки, узгодженій сторонами.
Водночас звернення не містить детальної інформації щодо фактичних обставин таких операцій, зокрема інформації щодо наявності чи відсутності оформлення права оренди такої ділянки.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу I ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особливості регулювання відносин в сфері земельного права, в тому числі підстави для набуття земельних ділянок у власність та користування, визначені Земельним кодексом України (далі — ЗКУ).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 1 липня 2004 року №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (статті 125 та 126 розділу IV ЗКУ).
Отже, надане ЗКУ право власності або користування земельною ділянкою має бути зареєстровано згідно з чинним законодавством.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 розділу XIII ПКУ власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктом «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Постачання послуг — це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю — бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Статтями 284 та 286 Господарського кодексу України визначено, що істотною умовою договору оренди є, зокрема, орендна плата, яка є фіксованим платежем, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Отже, якщо відповідно до договору, укладеного між Підприємством — користувачем земельної ділянки, яка є державною власністю та перебуває у його строковому користуванні, та власником (власниками) нежитлових приміщень, розташованих на такій земельній ділянці, власник (власники) таких приміщень здійснює часткову компенсацію витрат Підприємства, пов'язаних з користуванням земельною ділянкою, в тому числі виплату частини земельного податку, такі кошти включаються Підприємством до бази оподаткування у загальновстановленому порядку.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.