ФОП надає замовникові послуги харчування працівників. Облік послуг ведеться за допомогою карток обліку, що їх працівники замовника пред'являють під час отримання обідів. Вартість послуг замовник оплачує у безготівковій формі шляхом передплати або постоплати. Фактично надані послуги підтверджуються актами. Що з РРО?
На думку податкової, потрібно застосовувати РРО. Цю думку вона висловлює в багатьох консультаціях.
Наприклад, дивимося відповідь на запитання у ЗIР, підкатегорія 109.09: «Яким чином СГ повинен проводити розрахунки через РРО та/або ПРРО за товари, які отримує покупець за допомогою подарункового сертифіката або з використанням відомостей, талонів, безкоштовних рецептів?».
Податкова відповідає, що під час здійснення розрахунків за допомогою подарункового сертифіката або з використанням відомостей, талонів, безкоштовних рецептів розрахункові операції проводять через РРО з позначенням форми оплати: «безготівкова». При цьому суб'єкт господарювання має право уточнити вид форми оплати: «подарунковий сертифікат», «талон», «відомість», а за безкоштовними рецептами — «безоплатно» та суму коштів за цією формою оплати.
Схожу відповідь читаємо в IПК ДФС від 01.12.2017 р. №2789/6/99-99-14-05-01-15/IПК: під час здійснення розрахунків із використанням відомостей, талонів розрахункові операції проводять через РРО на загальних підставах з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості з позначенням форми оплати, а саме: «талон», «відомість» або «кредит».
Логіка податкової така:
— під час здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг потрібно застосовувати РРО (ст. 3 Закону про РРО1);
— розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг) (ст. 2 Закону про РРО);
— після «жетонів» у Законі про РРО написано «тощо». До цих «тощо» можна віднести і різноманітні талони, картки, відомості та подібні замінники грошей. З цього випливає, що під час відпуску страв за картками слід застосовувати РРО, з позначенням форми оплати, приміром «безготівкова за картками».
1 Закон України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Отже, для уникнення конфлікту з податковою РРО в описаній ситуації рекомендуємо застосовувати.
Але якщо так сталося, що ФОП з якихось причин РРО не застосовував, можна спробувати убезпечитися нормою п. 12 ст. 9 Закону про РРО, де сказано, що РРО не застосовують, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операцій з розрахунків у готівковій формі не здійснюють (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо).
Хоча вірогідність убезпечитися на підставі цієї норми невисока. Адже у громадській свідомості уже давно міцно закріпилося розуміння необхідності застосування реєстратора розрахункових операцій під час використання талонів, карток, відомостей.
Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»