• Посилання скопійовано

Резерв на оплату відпусток

Чи потрібно у наказі про облікову політику зазначати метод визначення забезпечення для відшкодування майбутніх витрат на виплату відпусток працівникам, якщо з нового року змінено підхід до розрахунку?

Підприємства, які не є мікропідприємствами, платниками ЄП, а також неприбутковими організаціями, зобов'язані створювати забезпечення. У П(С)БО 26 є імперативна норма, згідно з якою виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов'язанням через створення забезпечення у звітному періоді.

А якщо норма П(С)БО є обов'язковою, то зазначати про це у наказі про облікову політику не потрібно. Підприємство самостійно на підставі НП(С)БО та інших нормативно-правових актів з бухобліку визначає за погодженням із власником облікову політику підприємства.

Згідно з п. 1.3 Методрекомендацій №6351, у розпорядчому документі про облікову політику наводяться принципи, методи і процедури, які використовуються підприємством для ведення бухобліку, складання і подання фінзвітності та щодо яких нормативно-правовими актами з бухгалтерського обліку передбачено більш ніж один їх варіант, а також попередні оцінки, які використовуються підприємством з метою розподілу витрат між відповідними звітними періодами. Одноваріантні методи оцінки, обліку і процедур до такого розпорядчого документа включати недоцільно.

1 Методичні рекомендації щодо облікової політики підприємства, затверджені наказом Мінфіну від 27.06.2013 р. №635.

Але згідно з п. 2.1 та 2.11 Методрекомендацій, розпорядчий документ про облікову політику підприємства визначає методи та порядок класифікації зобов'язань. Зокрема, у додатку до наказу про облікову політику можна зазначити метод обчислення резерву (спосіб визначення коефіцієнта резерву) та метод оцінки. Згідно з п. 9 П(С)БО 6 облікова політика може змінюватися лише у разі, якщо змінюються статутні вимоги, вимоги органу, який затверджує П(С)БО, або якщо зміни забезпечать достовірне відображення подій чи операцій у фінансовій звітності підприємства.

Згідно з п. 14 П(С)БО 6, якщо неможливо розрізнити зміну облікової політики та зміну облікових оцінок, то це розглядається і відображається як зміна облікових оцінок.

Відповідно до п. 6 та 8 П(С)БО 6, облікова оцінка може переглядатися, якщо змінюються обставини, на яких базувалася оцінка, або отримано додаткову інформацію. Наслідки зміни облікових оцінок слід включати до звіту про фінансові результати в тому періоді, в якому відбулася зміна, а також у наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.

Нагадаємо: суми створених забезпечень розраховують щомісяця і відображають у витратах. Тому для платників податку на прибуток, які визначають об'єкт оподаткування на підставі фінрезультату, який ґрунтується на бухобліку, важливо відобразити забезпечення. Адже такі витрати впливають на фінрезультат.

Враховуючи алгоритм визначення забезпечення у п. 4 та 13 П(С)БО 11, доходимо висновку, що він завжди буде приблизний, позаяк визначається за допомогою коефіцієнта, розрахованого на планових показниках. Тому, якщо на кінець 2020 року залишається невикористана сума резерву, її слід перевірити. Якщо всі працівники скористалися відпустками за графіком, то це надлишок резерву, який потрапляє до доходу (за наслідками річної інвентаризації).

Якщо ж деякі працівники відпустками за графіком не скористалися, то невикористана сума резерву (після перевірки її правильності) залишається за К-т 471 і переходить на наступний рік. За її рахунок буде оплачено такі невикористані відпустки у 2021 році. Тобто ці відпустки буде враховано у графіку на 2021 рік, але на них новий резерв створювати не потрібно.

Залишок резерву з урахуванням суми ЄСВ перевіряють так: визначають кількість невикористаних днів відпустки на цю дату (в розрізі кожного відділу, а саме в розрізі прямих витрат на оплату праці) і середньоденну заробітну плату. Розраховану під час інвентаризації суму порівнюють із кредитовим сальдо субрахунку 471.

Якщо у підприємства на 31 грудня залишиться невикористана сума резерву, то сторнувати його не потрібно. Не використану минулого року суму резерву можна використати й у наступному році. Зверніть увагу: при нарахуванні у наступному році резерву цю суму потрібно врахувати.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру