• Посилання скопійовано

Чи потрібно ФОПу, який здійснює перевезення пасажирів, застосовувати РРО?

ФОП має кілька автобусів та здійснює перевезення пасажирів. Він уклав договір з автостанцією, яка реалізує квитки на рейс, але, крім того, за маршрутом на зупинках можливою є підсадка пасажирів, квитки яким продає водій. Чи потрібно ФОПу застосовувати РРО з 01.08.2020 р., з 01.01.2021 р., з 01.04.2021 р., чи не потрібно взагалі?

Норми п. 1 та 2 ст. 3 Закону про РРО1 зобов'язують суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), зокрема, при наданні послуг:

— проводити розрахункові операції на повну суму надання послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

— видавати особі, яка отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням Iнтернету, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції.

Але, згідно з п. 4 ст. 9 Закону про РРО, РРО та РК не застосовуються, зокрема, при продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків із нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.

Статтею 10 Закону про РРО визначено, що перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням РК та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування РРО є обов'язковим, встановлюються Кабміном.

Згідно з п. 10 Переліку №13362 продаж квитків у кіосках та салонах транспортних засобів для проїзду в міському, приміському та міжміському електротранспорті, міжміському автотранспорті дозволено проводити без застосування РРО з використанням РК та КОРО.

1 Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

2 Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 р. №1336.

ДФС у Київській області в IПК від 07.03.2019 р. №939/IПК/10-36-14-06-20 повідомляє: якщо в автотранспорті, який здійснює міжміські перевезення, пасажирам видаються квитки, форма яких не відповідає вимогам чинного законодавства, то одночасно з таким квитком пасажиру має видаватися й розрахункова квитанція.

Форму та порядок ведення КОРО на окрему господарську одиницю визначено Порядком №5471, відповідно до якого для обліку руху готівки при наданні послуг з пасажирських перевезень автомобільним транспортом на міських маршрутах суб'єкт господарювання може використовувати КОРО на окрему господарську одиницю (автобус, маршрутне таксі тощо), яка заповнюється на підставі розрахункових документів (квитків).

Такий підхід узгоджується з нормами п. 13 Положення №1482. У ньому зазначено, що підприємства та ФОПи, яким Законом про РРО надано право проводити розрахунки готівкою зі споживачами без використання РРО з використанням відповідних КОРО та специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (зокрема, продаж проїзних і перевізних документів), оприбутковують готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій загалом за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у КОРО або РК.

1 Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547.

2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. №148.

Суми готівки, що оприбутковуються, повинні відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Отже, за умови видачі пасажирам при продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті талонів, квитанцій, квитків із нанесеними друкарським способом серією, номером, а також номінальною вартістю РРО та РК не застосовуються.

Олена БОНДАРЕНКО, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру