Під час перевірки нарахувань відпусткових за минулий період виявлено, що працівникові при розрахунку відпусткових не застосували коефіцієнт коригування середньої зарплати. Як виправити помилку в поточному звітному періоді та відобразити в Звіті з ЄСВ?
Порядок №1001 визначає, як розрахувати середню зарплату, за якою оплачуватиметься кожен день відпустки. А п. 10 цього Порядку — як вплине на розрахунок середньої зарплати (а отже, і на всю суму відпусткових) підвищення окладів у розрахунковому періоді (тобто до надання відпустки) або під час самої відпустки.
1 Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. №100.
У разі такого підвищення роботодавець має розрахувати його коефіцієнт. Коефіцієнт підвищення визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), встановленого працівнику після підвищення, на тарифну ставку (посадовий оклад), що була встановлена до підвищення.
Коефіцієнт підвищення слід застосовувати у випадках підвищення на підприємстві тарифних ставок і посадових окладів відповідно до актів законодавства чи колективного договору, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток.
При розрахунку середньої зарплати для оплати часу відпустки донараховані працівникові суми за час попередньої відпустки слід включати до заробітку тих місяців, в яких вони мали бути фактично нараховані.
Донарахування відпусткових у зв'язку з незастосуванням коефіцієнта коригування середньої зарплати за минулий період відображають у Звіті з ЄСВ за тими самими правилами, що й своєчасно нараховані відпусткові.
Позаяк виявлена помилка за минулий період призвела до донарахування ЄСВ, то у Звіті з ЄСВ у місяці виявлення треба донарахувати ЄСВ і відобразити у таблиці 6 так:
— у графах 5 — 9, 12 — дані працівника;
— у графі 10 «Код типу нарахувань» — код типу нарахувань «2»;
— у графі 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування»;
— у графі 17 — сума донарахованих відпусткових;
— у графі 18 — сума відпусткових, на яку самостійно донараховано ЄСВ;
— у графі 21 — сума донарахованого ЄСВ.
Крім того, донарахування суми відпусткових слід відобразити і в таблиці 1 Звіту з ЄСВ, в якій зазначають:
— у рядку 4.1 — суму донарахованого ЄСВ;
— у рядку 4 — загальну суму донарахованого ЄСВ;
— у рядку 4.4 «Сума виплат, на яку донараховано єдиний внесок» — суму відпусткових, яка не була відображена за місяць нарахування, та відповідне пояснення в рядку «Зміст помилки»: наприклад, «Донарахування суми відпусткових».
Світлана ЩЕРБИНА, «Дебет-Кредит»