Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 20.01.2020 р. №184/6/99-00-04-06-03-06/IПК
Щодо окремих питань ведення обліку фізичною особою — підприємцем на загальній системі оподаткування
Суттєво. ФОП-автоперевізник має право включати до витрат витрати, пов'язані з ремонтом та заміною запчастин автобуса, що використовується в госпдіяльності.
! ФОПам на загальній системі — пасажирським автоперевізникам
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянула звернення щодо окремих питань ведення обліку фізичною особою — підприємцем на загальній системі оподаткування та з урахуванням фактично викладених обставин повідомляє таке.
Відповідно до звернення основним видом Вашої діяльності, як фізичної особи — підприємця, є надання послуг пасажирським автомобільним транспортом. Для ведення господарської діяльності з надання зазначених послуг використовуються автобуси, які, своєю чергою, потребують проведення ремонту, а також заміни непридатних запчастин.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 5 квітня 2001 року №2344-III «Про автомобільний транспорт» автобус — транспортний засіб, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більше ніж дев'ять із місцем водія включно.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою — підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, встановлено ст. 177 ПКУ.
Згідно з п. 177.2 ст. 177 ПКУ об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця.
Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою — підприємцем, встановлено п. 177.4 ст. 177 ПКУ.
До зазначених витрат, зокрема, належать:
витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (пп. 177.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПКУ);
інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в пп. 177.4.1 — 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПКУ, до яких належать витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (пп. 177.4.4 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).
Враховуючи викладене, фізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування, яка надає послуги з перевезення пасажирів автобусом з кількістю місць для сидіння більше ніж дев'ять, має право включати до складу витрат витрати, пов'язані з ремонтом та заміною непридатних запчастин такого транспортного засобу, що використовується в господарській діяльності, на підставі документально підтверджених первинних документів.
Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.