• Посилання скопійовано

Нецільова благодійна допомога фізособі, яка не є працівником підприємства: облік та оподаткування

Підприємство прийняло рішення про надання нецільової благодійної допомоги фізособі — не працівнику підприємства у розмірі 2500 грн. Як відобразити в обліку та оподаткувати таку виплату?

Документальне оформлення

Зазначимо, що підприємство має право надавати нецільову благодійну допомогу не тільки працівникам, але й іншим фізособам. Основним первинним документом для надання нецільової благодійної допомоги є наказ керівника, у якому зазначаються розміри такої допомоги, а також особа, яка її отримує.

Крім того, до такого наказу може бути додано заяву фізособи на отримання нецільової благодійної допомоги. Така допомога може надаватися як у безготівковій, так і в готівковій формі шляхом перерахування на картку отримувача.

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юрособами на користь платника податку (фізособи) протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 2 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (розмір місячного прожиткового мінімуму, який діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помножений на 1,4 та округлений до найближчих 10 гривень). У 2019 році ця сума становить 2690,00 грн.

Таким чином, надана нецільова благодійна допомога у межах 2690 грн не оподатковується ПДФО та військовим збором, якщо вона має разовий характер. Натуральний коефіцієнт до такої допомоги також не застосовується, позаяк вона надається у грошовій формі.

Звіт за ф. №1ДФ

Хоча сума нецільової благодійної допомоги (у межах 2690 грн) не включається до оподатковуваного доходу фізособи, її має бути відображено у розрахунку за ф. №1ДФ з ознакою доходу «169».

ЄСВ

Нецільова благодійна допомога не належить до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат. Тому вона не є базою для нарахування ЄСВ.

Податок на прибуток

За пп. 140.5.10 ПКУ платникам податку на прибуток у разі застосування податкових різниць слід збільшити фінрезультат до оподаткування на суму наданої безповоротної фіндопомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг). Але ця норма не поширюється на надання благодійної допомоги фізособам. Тому й податкової різниці не виникатиме.

Бухоблік

У бухобліку виплати благодійної допомоги призводять до зменшення активів, а отже, відповідно до п. 5 П(С)БО 16 відображаються у складі витрат.

Згідно з п. 7 П(С)БО 16, витрати у вигляді перерахованої благодійної допомоги визнаються витратами періоду, в якому їх було понесено. А відповідно до п. 29 цього П(С)БО такі витрати відображатимуться в бухобліку за дебетом субрахунку 949 «Iнші операційні витрати».

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру