• Посилання скопійовано

Що робити з працівником, який через завантаженість не зміг піти у відпустку за графіком?

За графіком відпусток, складеним у січні, працівник мав піти у відпустку в червні 2018 р., але через завантаженість на роботі не пішов. Чи має право роботодавець до кінця 2018 р. відправити у відпустку такого працівника, якщо він не бажає йти у відпустку цього року?

Створення графіка відпусток є обов'язковим для всіх роботодавців, оскільки це передбачено ст. 10 Закону про відпустки1: «Черговість надання відпусток визначається графіком, який затверджується роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілки (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом і доводиться до відома всіх працівників».

При цьому дія Закону про відпустки поширюється на всі категорії роботодавців. А отже, вимога складати такий графік стосується й фізосіб, які використовують найману працю. Відсутність графіка у роботодавців матиме однакові наслідки, незалежно від кількості працівників або того, ким є роботодавець.

Зверніть увагу! Відсутність у роботодавця графіка відпусток є підставою для притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності за ст. 41 КУпАП (штраф від 30 до 100 н. м. д. г. — від 510 до 1700 гривень), що підтверджується судовою практикою. Аналогічний штраф за порушення законодавства про працю застосовується і щодо громадян — суб'єктів підприємницької діяльності. Щоправда, для такого штрафу є граничний строк застосування, встановлений ст. 38 КУпАП.

Крім цього, не забуваймо, що ст. 265 КЗпП передбачено окремий штраф за «порушення інших вимог трудового законодавства» — у розмірі однієї мінімальної зарплати. Саме цей штраф може застосувати інспектор з праці — в розмірі мінімальної зарплати, який діє на момент виявлення порушення. I строків давності тут немає.

Тепер щодо того, на які види відпусток складається такий графік. Сама назва ст. 10 Закону про відпустки дає про це уявлення — «Порядок надання щорічних відпусток». Отже, під час складання графіка треба враховувати дані саме про щорічні відпустки.

При цьому слід враховувати і те, що графік відпусток складається на певний рік і заздалегідь. А фактична кількість використаних працівниками відпусток може відрізнятися від запланованої.

Чи можна вносити зміни до графіка відпусток (наприклад, щодо новоприйнятих працівників)?

Так, можна, хоча Закон про відпустки про це не говорить. Мінсоцполітики у листі від 25.08.2015 р. №475/13/116-15 зазначало, що:

1) в Україні продовжують діяти Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій2. Пункт 20 Типових правил передбачає, що графіки відпусток складаються на кожен робочий рік не пізніше 5 січня;

1 Закон України від 15.11.96 р. №504/96-ВР «Про відпустки».

2 Затверджено постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.84 г. №213 за погодженням з ВЦРПС.

2) у разі укладення трудового договору з працівником після затвердження графіка відпусток до нього можуть бути внесені відповідні зміни та доповнення.

Крім того, слід враховувати, що під час складання графіка надання відпусток враховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їхнього відпочинку. А частиною 13 ст. 10 Закону про відпустки визначено категорії осіб, за бажанням яких щорічні відпустки надаються у зручний для них час. Тому Мінсоцполітики в наведеному вище листі наголошує: «При складанні графіка відпусток (чи внесенні до нього змін) роботодавець враховує побажання зазначених категорій працівників».

Заборонено не надавати щорічні відпустки повної тривалості протягом 2-х років поспіль, а також не надавати їх протягом робочого року особам віком до 18-ти років і працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами чи з особливим характером праці (ст. 11 Закону про відпустки).

Житомирський окружний адміністративний суд у постанові від 09.11.2016 р. у справі №806/1561/161 звертає увагу на те, що заборона, зазначена у ст. 11 Закону про відпустки та у ст. 80 КЗпП, стосується роботодавця та не зобов'язує працівника використовувати в примусовому порядку надане законами право на відпустку. Отже, відпустка — це право, а не обов'язок кожного, хто працює.

1 http://reyestr.court.gov.ua/Review/62845950.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру