Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 27.06.2018 р. №2881/6/99-99-15-03-02-15/IПК
Щодо порядку складання розрахунків коригування
Суттєво. ДФСУ нагадала про новий електронний сервіс — візуалізація повної інформації щодо податкової накладної з урахуванням усіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.
! Платникам ПДВ
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку складання розрахунків коригування та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України, повідомляє.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН).
Згідно з пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. №1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за №137/28267, зі змінами та доповненнями (далі — Порядок №1307), у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі — розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.
У разі якщо після складання податкової накладної відбувається часткове повернення суми попередньої оплати (авансу), постачальник (продавець) на дату такого повернення складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання коштів. У такому розрахунку коригування зазначається причина коригування «Зміна кількості» або «Зміна ціни» залежно від того, за рахунок чого відбувається таке повернення.
Також слід зазначити, що для платників податку на додану вартість ДФС України запроваджено новий електронний сервіс — візуалізація повної інформації щодо податкової накладної з урахуванням усіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.
Новий сервіс створений з метою недопущення платниками податку помилок при складанні розрахунків коригування до податкової накладної.
Доступ до інформації надано в приватній частині (особистий кабінет) Електронного кабінету у розділі «ЄРПН». За заданими параметрами пошуку податкової накладної відображається остаточний розрахунок з урахування всіх наступних зареєстрованих до неї розрахунків коригування за такими параметрами:
«Реєстраційний номер»; «Ознака документа (ПН-0, РК-1)»; «Номер документа»; «Дата складання документа»; «Причина коригування (РК)»; «Номер рядка ПН (номер рядка ПН, що коригується)»; «Номер рядка в xml файлі»; «Обсяги постачання без ПДВ»; «Кількість (ПН, гр. 6)»; «Ціна (ПН, гр. 7)»; «Зміна кількості (РК, гр. 7)»; «Ціна зазначена в гр. 8 РК»; «Зміна ціни (РК гр. 9)»; «Кількість зазначена в гр. 10 РК»; «Код товару згідно з УКТ ЗЕД (ПН/РК)»; «Код послуги згідно ДКПП (ПН/РК)»; «Ознака імпортованого товару (ПН/РК)»; «Код ставки (ПН/РК)»; «Код одиниці виміру (ПН/РК)»; «Назва одиниці виміру»; «Зведена ПН/РК до зведеної ПН»; «Причина, з якої не підлягає ненаданню отримувачу»; «Опис товару/послуги».
Відповідно до четвертого абзацу пункту 192.1 статті 192 ПКУ розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача — платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Відповідно до абзацу «б» пункту 192.1.1 статті 192 ПКУ, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, то отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних або розрахунків коригування до такої податкової накладної в ЄРПН передбачені пунктом 201.10 статті 201 ПКУ.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПКУ передбачено нарахування штрафних санкцій за порушення граничного строку, визначеного статтею 201 ПКУ, для реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, а пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПКУ — за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН.
При цьому статтею 120-1 ПКУ не передбачено винятків щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію у ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Пунктом 52.2 статті 52 ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.