Лист Національного банку України від 14.06.2018 р. №50-0007/32822
Про надання роз'яснень
Суттєво. Номери, які проставляються у колонці 3 (прибуткові документи) та у колонці 7 (видаткові документи) можуть не збігатися з нумерацією у реквізиті «№ з/п» Журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.
! СГ
Національний банк України розглянув лист Київської редакції українського бухгалтерського тижневика «Дебет-Кредит» від 26.04.2018 р. №325-К про надання роз'яснень окремих вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та повідомляє таке.
Правління Національного банку України прийняло Постанову Правління Національного банку України від 24 травня 2018 року №54 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», якою внесено зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 р. №148 (далі — Положення), яка набрала чинності 1 червня 2018 року.
Стосовно першого та другого питань
Відповідно до пункту 35 розділу III Положення, касові документи після складання касиром звіту та оброблення цього звіту комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, формуються в справи відповідно до номенклатури справ та зберігаються відповідно до законодавства України відповідальною особою, на яку керівником покладено обов'язок щодо їх зберігання.
Бланки прибуткового касового ордера (типова форма №КО-1) та видаткового касового ордера (типова форма №КО-2) визначені у додатках до Положення.
Нумерація прибуткових касових ордерів (у реквізиті «Прибутковий касовий ордер №_від «_»_20_року») може здійснюватися в хронологічному порядку з початку кожного наступного місяця в порядку зростання з номера «1» протягом календарного місяця та закінчуватися наприкінці місяця відповідним номером. Наприклад:
01.03.2018 — №1, №2, №3;
02.03.2018 — №4, №5, №6;
03.03.2018 — №7;
………………………………..
30.03.2018 — №49, №50, №51.
02.04.2018 — №1, №2, №3 і т. д.
Аналогічно може здійснюватися і нумерація видаткових касових ордерів (у реквізиті «Номер документа»).
У реквізиті «№з/п» прибуткового касового ордера та видаткового касового ордера проставляється номер за порядком (скорочено — №з/п) таких ордерів. При цьому зважаючи, що прибутковий та видатковий касові ордери оформляються на кожну операцію з приймання/видачі готівки, у реквізиті «№з/п» проставляється — 1.
Для прибуткових та видаткових касових ордерів у реквізиті «№з/п» Журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (типова форма №КО-За) використовується єдина наскрізна нумерація, яка не передбачає окремої нумерації для прибуткових і видаткових касових ордерів. У колонці 3 зазначаються порядкові номери прибуткових документів, а у колонці 7 зазначаються порядкові номери видаткових документів.
Номери, які проставляються у колонці 3 (прибуткові документи) та у колонці 7 (видаткові документи) можуть не збігатися з нумерацією, зазначеною у реквізиті «№з/п» Журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (типова форма №КО-За) (зразок заповненого Журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів додається).
Стосовно третього питання
У реквізиті видаткового касового ордера «Додаток» зазначаються документи, що додаються до нього та є підставою видачі готівки, наприклад, видаткова відомість із зазначенням номера та дати, наказ на відрядження із зазначенням номера та дати і т. д.
У реквізиті прибуткового касового ордера «Додатки» зазначаються документи, що додаються до нього та є підставою внесення готівки, наприклад, звіт про використання коштів, виданих на відрядження із зазначенням номера та дати і т. д.
Стосовно четвертого питання
Згідно з пунктом 57 розділу VI Положення, Державна фіскальна служба України (далі — контролюючий орган) під час проведення перевірок щодо дотримання порядку ведення операцій з готівкою установами/підприємствами застосовує вимоги розділу VI цього Положення.
Національний банк України не здійснює перевірок суб'єктів господарювання з питань порядку ведення операцій з готівкою та не уповноважений застосовувати до них штрафні санкції.
Стосовно п'ятого питання
Відповідно до вимог пункту 11 розділу II Положення, оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осіб — підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) та/або книг обліку розрахункових операцій (далі — КОРО) без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.
Суб'єкти господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО, використовують КОРО для:
1) підклеювання та зберігання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО;
2) здійснення операцій із розрахунковими квитанціями в разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії;
3) обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО.
При цьому згідно з пунктом 29 розділу III Положення документом, що свідчить про здавання виручки до банку та є підтвердженням оприбуткування готівки в касі суб'єктів господарювання, є:
1) квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку;
2) квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування;
3) примірник супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчений підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача;
4) чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів.
Додаток: зразок заповненого Журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (типова форма №КО-За) на 1 арк. в 1 примірнику.
Директор Департаменту грошового обігу Національного банку України П. ЗАЙВЕНКО