• Посилання скопійовано

Про розгляд звернення

Лист Державної фіскальної служби України від 03.11.2017 р. №14664/Г/99-99-15-02-02-14

Про розгляд звернення

Суттєво. На думку ДФСУ, якщо юрособа передає працівникові скретч-картку з кодом для поповнення рахунку мобільного телефону, вартість такого поповнення є додатковим благом та оподатковується ПДФО та ВЗ на загальних підставах.

! Роботодавцям і працівникам

Державна фіскальна служба України розглянула <...> щодо питання оприбуткування на баланс бюджетної установи смартфона, який було отримано в подарунок при оформленні передплати професійних журналів, та, керуючись Законом України від 2 жовтня 1996 року «Про звернення громадян», повідомляє таке.

Платник податку має право відповідно до п. 52.1 ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) звернутися до контролюючих органів за наданням індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пп. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Надання роз'яснень з питань оприбуткування товарів, отриманих як подарунок до передплати професійних журналів без первинних документів, у бухгалтерському обліку не належить до повноважень ДФС.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, за роз'ясненням щодо визначення вартості подарунка, документів, необхідних для оприбуткування такого подарунка, відображення в обліку передачі такого подарунка від установи працівнику, тощо доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.

Що стосується оподаткування доходів фізичних осіб, то відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є фізичні особи — резиденти.

Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування фізичної особи — резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 Кодексу (пп. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Відповідно до п. 164.5 ст. 164 Кодексу під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких установлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К — коефіцієнт; Сп — ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відс. (п. 167.1 ст. 167 Кодексу).

Крім того, дохід, отриманий платником у вигляді додаткового блага, є об'єктом оподаткування військовим збором (далі — збір) (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).

Ставка збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та збір зі суми такого доходу за його рахунок, використовуючи відповідні ставки податку і збору (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).

Враховуючи викладене вище, у разі якщо юридичною особою передається працівнику скретч-картка з кодом для поповнення його рахунку, то вартість такого поповнення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та збором на загальних підставах.

Зауважуємо, що нормами п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу не передбачено застосування для військового збору коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

В. о. голови М. ПРОДАН

До змісту номеру