Підприємство нараховує зарплату працівникам 6 та 21 числа. В одному місяці зарплату виплатили 30 числа замість 21 (через переведення зарплатного проекту до іншого банку). Якими датами надалі нараховувати зарплату працівникам, аби не порушити терміну виплати зарплати згідно із законодавством: 6 та 21 чи 15 та 30?
Строки виплати заробітної плати врегульовані ст. 115 КЗпП та ст. 24 Закону про оплату праці.
Зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні y строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим із виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (a в разі відсутності таких органів — представниками, обраними i уповноваженими трудовим колективом). Проте така виплата має бути не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (a в разі відсутності таких органів — представниками, обраними i уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Отже, граничні строки виплати зарплати — не пізніше 22 числа за першу половину поточного місяця, не пізніше 7 числа наступного місяця — за другу половину.
У листах Мінсоцполітики від 09.12.2010 р. №912/13/155-10 та від 22.11.2010 р. №964/13/84-10 було більше конкретизовано строки виплати, а саме: «Заробітна плата за першу половину місяця (15 календарних днів) має виплачуватись в період з 16 до 22 числа, а за другу — з 1 до 7 числа. Конкретні терміни виплати заробітної плати встановлюються підприємствами самостійно в колективному договорі або іншому нормативному акті роботодавця».
Ще в одному листі Мінсоцполітики від 10.04.2017 р. №628/0/102-17/282 наголошувалося: «Законодавством чітко визначено зобов'язання власника підприємства або уповноваженої ним особи нараховувати та виплачувати заробітну плату працівникам не рідше двох разів на місяць».
Щодо порушення строків виплати заробітної плати та штрафних санкцій
Так, у частині четвертій ст. 265 КЗпП зазначається, що за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць застосовується штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Отже, з огляду на вищезазначене вважаємо, що дні виплати з/п на підприємстві залишаються ті самі: 6 та 21 — і не треба відштовхуватися від 30 числа, щоб не порушити терміни виплати заробітної плати. А надалі слід вже дотримуватися дат виплат зарплати, що встановлені в колективному/трудовому договорі.
До речі, у ст. 265 КЗпП є відповідальність за порушення інших вимог трудового законодавства — у розмірі мінімальної заробітної плати. Чи належить описана ситуація до штрафонебезпечних — це дискусійне питання.
Практики щодо застосування штрафних санкцій стосовно такого «порушення» наразі немає, адже немає затримки зарплати більше місяця. Якщо раптом буде застосовано фінансову відповідальність, вважаємо, тут є можливість та необхідність захищати свої інтереси.
Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»