• Посилання скопійовано

Здавати виторг до банку може тільки касир

Обов'язки касира на підприємстві покладені на бухгалтера. Виторг у банк відвозить директор підприємства. У квитанції зазначено, що платником є підприємство через директора. Чи може директор здавати виторг до банку?

Відповідно до п. 4.7 Положення №6371, керівник підприємства в разі зарахування на роботу касира укладає з ним договір про повну матеріальну відповідальність та ознайомлює його під підпис з вимогами Положення №637. У цьому випадку обов'язки касира виконує бухгалтер.

1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637.

Далі, згідно з п. 4.8 Положення №637 касир, відповідно до законодавства України, несе повну матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ним цінностей. Касиру забороняється передовіряти виконання дорученої йому роботи іншим особам. Це стосується і здавання виторгу до банку. Директор не має права цього робити за наявності в штаті підприємства посади касира або наявності працівника (тобто не директора), який виконує його обов'язки.

Щоби директор міг особисто вносити виторг до банку без порушення норм Положення №637, обов'язки касира слід покласти саме на нього і з ним укласти договір про повну матеріальну відповідальність. Тільки за цієї умови він зможе здавати виторг до банку.

Якщо цей варіант для підприємства є неприйнятним і обов'язки касира слід залишити за бухгалтером, тоді саме цей бухгалтер має особисто здавати виторг до банку.

Відповідно до п. 3.10 Положення №637 у касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових операцій (видача готівки за видатковими відомостями, електронними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі тощо), реквізит «Одержав» або «Прийнято від» не заповнюється.

Указом Президента від 12.06.95 р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» не встановлено відповідальності саме за це порушення. Також не передбачено й адміністративних санкцій Кодексом України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. №8073-X. Але автор рекомендує зайняти обережну позицію та не довіряти обов'язки касира іншим особам, тому що такі дії прямо заборонені Положенням №637. Фіскально налаштовані податківці під час перевірки можуть поставити під сумнів саму легітимність операцій з внесення готівки до банку директором, який не мав на це повноважень. Наслідком, зокрема, може бути перевищення ліміту каси, якщо вважати, що відповідні суми до банку з каси не здавалися. А звідси може постати наступне питання щодо нестачі цієї готівки в касі, адже касир несе за неї повну матеріальну відповідальність. Тож неприємностей вистачить. А надходження готівки до банку можливо трактувати як внесення готівки директором від свого імені.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру