• Посилання скопійовано

Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходів, виплачених юридичною особою фізичній особі — підприємцю, яка на дату виплати доходів втратила статус підприємця

Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 24.05.2017 р. №353/6/99-99-13-02-03-15/IПК

Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходів, виплачених юридичною особою фізичній особі — підприємцю, яка на дату виплати доходів втратила статус підприємця

Суттєво. Якщо на дату виплати доходу фізособа втратила статус підприємця, юрособа, яка виплачує їй дохід, зобов'язана виконати всі функції податкового агента.

! Юрособам

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула лист щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходів, виплачених юридичною особою фізичній особі — підприємцю, яка на дату виплати доходів утратила статус підприємця, і повідомляє.

Поняття «фізична особа» та «фізична особа — підприємець» у законодавчому розумінні мають різний податковий статус та порядок оподаткування отриманих ними доходів.

Державна реєстрація фізичних осіб — підприємців регулюється Законом України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» (далі — Закон №755).

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою — підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 розділу IV Кодексу.

Відповідно до п. 177.8 ст. 177 Кодексу встановлено, що під час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності. Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до підпунктів 14.1.195 та 14.1.222 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Процедура державної реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою передбачена п. 4 ст. 18 Закону №755.

Згідно з п. 8 ст. 4 Закону №755 фізична особа — підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Отже, з метою уникнення порушень чинного законодавства юридичній особі, яка має господарські відносини з фізичною особою — підприємцем, достатньо на дату виплати доходів такому платнику мати інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Разом з цим, якщо на дату виплати доходу фізична особа — підприємець утратила свій податковий статус у зв'язку з припиненням своєї підприємницької діяльності, то виплачений такій фізичній особі дохід оподатковується за правилами, визначеними Кодексом.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу.

Отже, юридична особа, яка нараховує (виплачує) дохід фізичній особі, зобов'язана виконати усі встановлені Кодексом функції податкового агента.

До змісту номеру