Лист ГУ ДФС у Харківській області від 06.10.2016 р. №556/ФОП/20-40-13-01-15
Про надання роз'яснення (витяг)
Суттєво. До складу доходу платника ЄП від експорту товарів (робіт, послуг) включається сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок у гривнях від обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України.
! ФОП — платникам ЄП
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі — Кодекс) спрощена система оподаткування, обліку та звітності — особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, установлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл. 1 розд. ХIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно з п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи — підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Відповідно до п. 292.3 ст. 292 Кодексу до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).
Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.
До суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість за звітний період, також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).
Запитання 1. Як визначається дохід ФОП — платника єдиного податку при здійсненні операцій з експорту товарів (робіт, послуг), якщо валютні кошти надходять на розподільчий рахунок та частина валютної виручки підлягає обов'язковому продажу?
Відповідь
Відповідно до постанов Правління Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 04.12.2016 р. №863, від 03.03.2016 р. №140, від 07.06.2016 р. №342, від 14.09.2016 р. №386 (далі — Постанова №863, №140, №342, №346) на період з 01.01.2016 р. до 15.12.2016 р. включно встановлено вимогу щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті з-за кордону, зокрема на користь фізичних осіб — підприємців.
Уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з абзацом першим п. 2 Постанов №863, №140, №342, №386 поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 «Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання» (далі — розподільчий рахунок).
Обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті здійснюється уповноваженим банком (у розмірі 75% з 01.01.2016 р. до 08.06.2016 р., у розмірі 65% з 09.06.2016 р. до 15.12.2016 р. включно) без доручення клієнта і виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання.
Згідно з вимогами пп. 5.3 п. 5 Iнструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 р. №492, зі змінами та доповненнями, на поточні рахунки в іноземній валюті зараховуються кошти, зокрема, перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами) через розподільчі рахунки.
Враховуючи те, що розподільчі рахунки використовуються банківськими установами при перерахуванні певних видів доходів в іноземній валюті на поточні рахунки клієнтів як транзитні, то до складу доходу платника єдиного податку від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг) включається сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок у гривнях від обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України. Валютні кошти перераховуються у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження їх на валютний рахунок фізичної особи — підприємця.
Запитання 2. Чи необхідно перераховувати курсову різницю за залишками валюти на валютних рахунках на кінець кварталу у фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку?
Відповідь
Перерахунок іноземної валюти за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України, яка на дату закінчення звітного періоду обліковується на поточному рахунку фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку, не здійснюється.
Запитання 3. Чи вважається доходом позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку?
Відповідь
Усі вартісні показники, що включаються до доходу фізичної особи — підприємця, відображаються у національній валюті України, при цьому показники, виражені в іноземній валюті, перераховуються у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.
Позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням фізичної особи — підприємця не є доходом фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку.
Для надання податкової консультації використана інформація, розміщена на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної фіскальної служби України (ЗIР), категорія 107 «Єдиний податок для фізичних осіб — підприємців (спрощена система оподаткування)».
<...>
Заступник начальника Н. СВЄТОШ