• Посилання скопійовано

Щодо оподаткування єдиним податком операції з продажу автотранспортного засобу (витяг)

Лист ГУ ДФС у м. Києві від 17.10.2016 р. №22331/10/26-15-12-04-18

Щодо оподаткування єдиним податком операції з продажу автотранспортного засобу (витяг)

Суттєво. Оподаткування єдиним податком операції з продажу автотранспортного засобу залежить від призначення цього засобу за бухгалтерським обліком суб'єкта господарювання та/або часу його використання.

! Юрособам — платникам ЄП

Згідно з п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — Податковий кодекс), спрощена система оподаткування, обліку та звітності — особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, установлених п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Податкового кодексу юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, установленим для платників єдиного податку, та реєструється в порядку, визначеному законодавством.

Обмеження щодо перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності визначено п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу. Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку першої — третьої груп суб'єкти господарювання, які здійснюють: виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів.

Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи згідно з п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу встановлюється у розмірі:

— 3 відсотки доходу — у разі сплати ПДВ згідно з Податковим кодексом;

— 5 відсотків доходу — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Податкового кодексу.

Пунктом 292.2 ст. 292 Податкового кодексу передбачено, що при продажу основних засобів юридичними особами — платниками єдиного податку дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів.

Якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.

Відповідно до пп. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, основні засоби — матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Відповідно до п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. №92, для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за такими групами: основні засоби та інші необоротні матеріальні активи.

До основних засобів належать:

— земельні ділянки;

— капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом;

— будівлі, споруди та передавальні пристрої;

— машини та обладнання;

— транспортні засоби;

— інструменти, прилади, інвентар (меблі);

— тварини;

— багаторічні насадження;

— інші основні засоби.

У разі якщо автомобіль обліковувався підприємством відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 р. №246, у вигляді матеріальної цінності як товар, що був придбаний та утримувався підприємством з метою подальшого продажу, то дохід від такої операції буде визначатися відповідно до пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу та оподатковуватися відповідно до пп. 3 п. 293.5 ст. 293 Податкового кодексу у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу.

Крім того, слід зазначити, що згідно з пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Отже, оподаткування єдиним податком операції з продажу автотранспортного засобу залежить від призначення цього засобу за бухгалтерським обліком суб'єкта господарювання та/або часу його використання.

<...>

Заступник начальника Е. ПРУДНІКОВА

До змісту номеру