• Посилання скопійовано

Приймаємо на роботу працівника-інваліда

Підприємство вирішило прийняти на роботу інваліда ІІІ групи, який отримує ще пенсію. Який графік робочого часу для нього слід встановити? Як нараховувати ЄСВ на заробітну плату працівника-інваліда? Як утримувати ПДФО та військовий збір із його заробітної плати?

Відповідно до ст. 17 Закону про захист інвалідів з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відповідно до ст. 172 КЗпП у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов'язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці. Залучення інвалідів до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається (ст. 55, 63 КЗпП).

Якщо працівник-інвалід бажає працювати неповний робочий час, то роботодавець має встановити відповідний графік його робочого часу. Докладніше про це — у консультації «Робота на півставки для інваліда: організовуємо графік роботи»1.

1 https://consulting.dtkt.ua/ua/labor/labor-relations/5881.

Зверніть увагу! Тривалість щорічної відпустки працівника-інваліда ІІІ групи становить 26 календарних днів відповідно до ст. 6 Закону про відпустки.

Єдиний соціальний внесок

Згідно з частиною 13 ст. 8 Закону про ЄСВ, для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, ЄСВ нараховується у розмірі 8,41% на суми нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які згідно з п. 1 частини 1 ст. 7 цього Закону включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» для працюючих інвалідів.

Підставою для застосування цього розміру ЄСВ є засвідчена копія довідки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності (п. 7 розд. III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. №449).

Тож для підтвердження статусу працівника-інваліда підприємству треба мати копію довідки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії.

Зверніть увагу! ЄСВ нараховується в межах максимальної величини доходу для нарахування ЄСВ відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ.

З 01.01.2016 р. максимальна величина доходу для нарахування ЄСВ становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ).

ПДФО та військовий збір

Наразі жодних особливих правил розділом IV ПКУ для оподаткування зарплати працівника-інваліда III групи, який отримує пенсію, не встановлено.

Тож відповідно до п. 164.6 ПКУ у 2016 році базою для оподаткування ПДФО зарплати є нарахована зарплата, зменшена на суму ПСП у разі її застосування.

Отже, якщо працівнику буде нараховуватися зарплата, яка менша від граничного її розміру для застосування ПСП (у 2016 році — 1930 грн), то її слід зменшити на відповідний розмір.

Згідно з пп. «ґ» пп. 169.1.3 ПКУ, на ПСП у розмірі 150% від загального розміру ПСП мають право працівники-інваліди І та ІІ груп. Отже, працівник-інвалід ІІІ групи має право на ПСП на загальній підставі у розмірі 50% прожиткового мінімуму працездатних осіб згідно з пп. 169.1.1 ПКУ (у 2016 році — 689 грн). Таке право за ним зберігається навіть при отриманні пенсії, адже перелік умов та доходів, за наявності яких працівник не має права на ПСП, не містить доходу у вигляді пенсії або грошового забезпечення інваліда.

З 01.01.2016 р. ставку ПДФО для оподаткування зарплати слід застосовувати у розмірі 18%. Також не слід забувати і про утримання військового збору зі суми нарахованої зарплати. Ставка військового збору становить 1,5%, а об'єктом оподаткування військовим збором є нараховані доходи, перелічені у ст. 163 ПКУ (п. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), тобто, зокрема, сума зарплати працівника.

Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру