• Посилання скопійовано

Зміна юридичної адреси сама по собі не є підставою для податкової перевірки

Чи вважається зміна місцезнаходження (юридичної адреси) підприємства підставою для податкової перевірки? Підприємство хоче зареєструватися в іншій області.

У разі прийняття підприємством рішення про зміну місцезнаходження (юрадреси) насамперед слід звернутися до державного реєстратора та подати відповідні документи і реєстраційну картку форми 4 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Державний реєстратор самостійно надсилає відомості про внесення змін до даних про місцезнаходження (місце проживання) платника податків до органу ДФС. З цього моменту розпочинається процедура переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) з одного органу ДФС до іншого (йдеться про зміну адміністративно-територіальної одиниці — у наведеному випадку зміна податкової адреси з однієї області на іншу).

У п. 10.14 Порядку обліку платників податків і зборів1 після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до:

— закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та контролюючий орган уже повідомив платника податків про її проведення;

1 Затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. №1588.

— повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду закінчується строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі;

— закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом.

Таким чином, у разі зміни місцезнаходження (податкової адреси за основним місцем обліку) з однієї області на іншу перевірка на підприємстві проводитиметься лише в разі, якщо до дати подання документів державному реєстратору про зміну місцезнаходження таке підприємство отримало повідомлення про проведення планової чи позапланової перевірки.

Водночас чинним законодавством передбачені фактичні перевірки, які проводяться без попередження платника податків. Тому в разі наявності підстав для проведення перевірки, наведених у п. 80.2 ПКУ, виключати можливість проведення перевірки під час процедури передачі справ з одного органу ДФС до іншого однозначно не можна.

Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру