Лист Державної фіскальної служби України від 12.06.2015 р. №20955/7/99-99-19-03-02-17
Про податок на додану вартість
Суттєво. З 1 січня 2015 року для коригування ПЗ та ПК переробні підприємства подають уточнюючі розрахунки за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 23.09.2014 р. №966.
! Платникам ПДВ — переробним (м'ясомолочним) підприємствам
Державна фіскальна служба України у зв'язку з набранням чинності Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №13 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» повідомляє про окремі особливості складання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість переробними (м'ясомолочними) підприємствами у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, допущених у звітних (податкових) періодах до 1 січня 2015 року в деклараціях, які подавалися на підставі пункту 1 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Процедура подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі — уточнюючий розрахунок), а також обставини, за настання яких уточнюючий розрахунок подається, визначені статтею 50 розділу II Податкового кодексу України (далі — Кодекс).
Згідно з пунктом 50.1 статті 50 розділу II Кодексу, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Форма і порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №13 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 р. за №102/26547 (далі — Порядок №13).
Дію особливого режиму справляння податку на додану вартість переробних (м'ясомолочних) підприємств, визначеного пунктом 1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, зупинено починаючи з 1 січня 2015 року.
У зв'язку з цим починаючи з 1 січня 2015 року переробні підприємства — платники податку на додану вартість усі операції відображають у податковій декларації з податку на додану вартість, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, з позначкою 0110 та сплачують податок на додану вартість до бюджету у загальновстановленому порядку, визначеному розділом V Кодексу.
У той же час зазначена категорія платників податку не позбавлена права на застосування норм статті 50 Кодексу до податкових декларацій, в яких відображені операції, на які до 1 січня 2015 року поширювався особливий режим справляння податку на додану вартість, якщо після цієї дати вони залишаються зареєстрованими платниками податку на додану вартість.
Разом з тим Порядком №13 не затверджено окремої форми уточнюючого розрахунку для податкових декларацій за формою 0140, які втратили чинність у зв'язку з припиненням законодавчої можливості їх застосування.
Таким чином, з метою забезпечення реалізації права платників податків на самостійне виправлення помилок, наданого статтею 50 Кодексу, починаючи з 1 січня 2015 року уточнення (коригування) податкових декларацій з податку на додану вартість (переробного підприємства) з позначкою 0140 у частині внесення змін до складу податкових зобов'язань та податкового кредиту (зокрема, включення до складу податкового кредиту податкових накладних, дата складання яких припадає на 2014 рік) здійснюється шляхом подання уточнюючого розрахунку за формою, чинною станом на 31 січня 2015 року, форма якого була затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 р. №966 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.10.2014 р. за №1267/26044.
Складання уточнюючого розрахунку у зв'язку з виправленням помилок, допущених при декларуванні операцій, на які до 1 січня 2015 року поширювався особливий режим справляння податку на додану вартість переробних (м'ясомолочних) підприємств, здійснюється з урахуванням таких особливостей.
У заголовній частині уточнюючого розрахунку в обов'язковому порядку заповнюється рядок 0140.
Уточнюючий розрахунок подається як окремий документ у порядку, передбаченому підпунктом «а» пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу.
Якщо результатом виправлення помилки є збільшення суми податку, яка до 1 січня 2015 року підлягала перерахуванню на спеціальний рахунок переробного підприємства, тобто збільшується сума податкових зобов'язань, така сума зазначається в рядку 25.1 уточнюючого розрахунку, в рядку 26 нараховується штраф у розмірі 3 відс. від донарахованої суми. Визначені в уточнюючому розрахунку сума податкових зобов'язань та штраф підлягають сплаті до бюджету у загальновстановленому порядку та відображаються в інтегрованій картці платника податку (далі — ІКПП) як окремі нарахування на дату подання уточнюючого розрахунку.
Якщо результатом виправлення помилки є зменшення суми податку, яка до 1 січня 2015 року підлягала перерахуванню на спеціальний рахунок переробного підприємства, або збільшення/зменшення від'ємного значення різниці між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом, то відповідно до пункту 7 розділу VI Порядку №13 така сума враховується у рядку 29 розділу IV декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок, та зазначається в графі 11 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.
На доповнення до викладеного повідомляємо, що показник рядка 20.2 з декларації 0140 за грудень 2014 року (IV квартал 2014 року) підлягав перенесенню до складу показника рядка 21.1 декларації 0110 за січень 2015 року (I квартал 2015 року) та подальшому відображенню у розділі III декларації відповідно до порядку заповнення цього розділу.
Головним управлінням ДФС в областях, м. Києві та Міжрегіональному головному управлінню ДФС — Центральному офісу з обслуговування великих платників довести зазначений лист до відома платників податку і підпорядкованих підрозділів та забезпечити його врахування під час прийняття звітності, при проведенні контрольно-перевірочної роботи та апеляційних процедур.
Голова Р. НАСІРОВ