Лист Державної реєстраційної служби України від 26.09.2014 р. №14422/06-15-14
Щодо державної реєстрації прав на нерухоме майно, розташоване на території Луганської та Донецької областей
Суттєво. ДРСУ радить нотаріусам, які вчиняли нотаріальну дію щодо нерухомого майна, розташованого на території Луганської та Донецької областей, зберігати документи в себе до врегулювання політичної ситуації в країні.
! Власникам нерухомості, нотаріусам, держреєстраторам
Державна реєстраційна служба у зв'язку з військовими діями на сході України, з метою збереження реєстраційних справ та встановлення тимчасового порядку направлення нотаріусами матеріалів, які формуються ними за результатами проведеної державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щодо об'єктів, розташованих на території Донецької та Луганської областей, повідомляє.
Чинне законодавство у галузі нотаріату передбачає можливість посвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна не лише за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна, а й за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї зі сторін відповідного правочину.
Згідно зі статтею 46-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріус є спеціальним суб'єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» під час вчинення нотаріальних дій. Водночас нотаріуси не наділені повноваженнями щодо ведення реєстраційних справ, які складаються за результатами проведеної державної реєстрації.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєстраційна справа включає документи, в яких містяться відомості про нерухоме майно, право власності на нього, інші речові права та їх обтяження, і підлягає довічному зберіганню в архіві, який створюється в органі державної реєстрації прав за місцезнаходженням об'єкта нерухомого майна.
У разі прийняття нотаріусом рішення про державну реєстрацію прав заяву, копії поданих заявником для проведення державної реєстрації речових прав документів, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита, а також інші документи, що видані, оформлені або отримані ним під час проведення державної реєстрації прав, нотаріус у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з моменту прийняття такого рішення, передає органу державної реєстрації прав за місцем розташування нерухомого майна в порядку, встановленому Мін'юстом, для формування реєстраційної справи відповідно до законодавства (абзац другий пункту 27 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868).
Разом з тим у зв'язку з ситуацією, що склалася на сході України, окремі органи державної реєстрації прав не працюють, оскільки перебувають у зоні АТО, поштові відправлення на їхню адресу не надходять. У зв'язку з прийняттям Наказу Міністерства юстиції від 15 серпня 2014 року №1354/5 «Про тимчасові заходи щодо надання послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розташоване в межах територій Луганської та Донецької областей», зареєстрованого в Міністерстві юстиції 20 серпня 2014 р. за №992/25769, окремі нотаріуси надсилають документи до органів державної реєстрації прав Харківської, Полтавської, Дніпропетровської, Запорізької, Житомирської, Сумської та Чернігівської областей, що в подальшому ускладнить їх пошук.
Враховуючи наведене, у разі надходження зазначених матеріалів щодо нерухомого майна, розташованого на території Луганської та Донецької областей, рекомендуємо повертати їх нотаріусам, які вчиняли нотаріальну дію, для тимчасового збереження до врегулювання політичної ситуації в країні.
Зазначене сприятиме збереженню матеріалів реєстраційних справ та дотриманню майнових прав власників об'єктів нерухомого майна у відповідних регіонах.
Голова Г. ОНИЩЕНКО