Життя, поділене надвоє
Події останніх місяців, можна впевнено сказати, змінили світ. Але насамперед змінили нас самих. Напрацьовані роками бізнес-стосунки, поки ще є можливість їх підтримувати, функціонують у більш-менш дієздатному режимі. Але з огляду на неоднозначність та особливість ситуації низка питань, над якими раніше ніхто навіть не замислювався, вийшли на перший план.
За що відповідатимуть юрособи
Європейські стандарти життя та ведення бізнесу — це, передусім, організованість, системність і дисципліна. Уся діяльність ведеться прозоро та під пильним контролем державних регуляторів. Якщо Україна взяла курс на європейський шлях розвитку, то українська бізнес-спільнота має бути готовою до поширення та диверсифікації штрафних санкцій за ті чи інші правопорушення чинного законодавства.
Перевірки без рішень, але не без наслідків
Тема перевірок підприємств з актами без податкових повідомлень-рішень не нова. Проте на сьогодні вона набула дещо специфічного відтінку — позиція судів щодо неможливості оскарження актів та відсутність у таких актах згадки про нікчемність правочинів змушує шукати інших шляхів захисту. Багато підприємств-«транзитерів» за такими актами перевірок уже вважаються «невинними». Проте негативні наслідки все ж таки є, й ігнорувати їх не можна. Спробуймо дати кілька корисних порад.
Анонімний облік: зручно, але не можна
Досить поширена практика, коли підприємство займається торгівлею, виконанням робіт або наданням послуг, і при цьому серед його покупців та клієнтів є фізичні особи, які не є ФОП. Чи можна не вести аналітичного обліку щодо кожного такого покупця, а обліковувати відносини з ними за одним субконто, наприклад «кінцевий споживач»?
Туристичні аксесуари будівельної організації
Наше підприємство займається будівельними роботами. З виробничою метою (фотофіксація виконаних робіт) та для звітування перед замовниками ми вирішили придбати фотоапарат. Крім того, для керівника придбали валізу, оскільки об'єкти розташовані по всій Україні і йому слід час від часу виїжджати у відрядження для інспектування проведення робіт. Як показувати такі витрати в обліку? Чи буде в цьому випадку зв'язок із госпдіяльністю?
Продаж товарів за акційною ціною
Під час акційного продажу товарів за ціною, нижчою від їх собівартості, у бухгалтерів виникає безліч запитань щодо податкового обліку. Чи справді до доходів від продажу потрапляє незначна акційна ціна, приміром 1,00 грн? Чи має право продавець віднести до складу витрат фактичну суму собівартості товару, проданого за такою низькою акційною ціною? Давайте аргументовано проаналізуємо податкові наслідки такого заходу.
Переплата лікарняних
У березні 2014 р. працедавець припустився помилки під час розрахунку працівникові допомоги з тимчасової непрацездатності: у лікарняному листку неправильно зазначив страховий стаж. Унаслідок цього замість 60-процентного розміру допомоги було застосовано 100-процентний розмір, через що завищено суму допомоги, що підлягає виплаті працівникові. Для виплати цієї допомоги від ФСС з ТВП було отримано кошти, виплачені працівникові у квітні 2014 р., а в травні виявлено цю помилку. Як її виправити самостійно?
Керівник збирається в декрет
Керівник підприємства — жінка і повинна йти в декретну відпустку. Чи потрібно призначати в. о. директора (заступника директора на підприємстві немає, бо в штаті лише 7 осіб), адже вже через 6 місяців директор хоче повернутися на роботу? Чи все-таки можна якось вийти з цієї ситуації і нічого не змінювати?
Якщо ціна прив'язана до дати оплати
Наше підприємство для зменшення ризиків у контракті на поставку товарів резиденту ціну за товар прив'язало до інвалюти. При цьому ціну визначаємо за курсом НБУ на дату оплати товару. Усі розрахунки проводитимуться в гривнях. Спочатку ми здійснюємо часткову поставку товару — 70%. Після цього покупець повністю оплачує товар. А ми, відповідно, після отримання коштів постачаємо решту товару. Які особливості податкового обліку такої операції?
Відпустка у платника ЄП
Платники ЄП першої і другої групи за відповідності певним умовам мають право скористатися звільненням від сплати податку на час відпустки.
Допомога на поховання від профспілки — без ПДФО
У профспілковій організації вирішили виплатити матеріальну допомогу на поховання працівника. Мені відомо, що таку допомогу мають право отримати родичі померлого (дружина, діти та ін.). Проте померлий працівник розлучений, він мешкав сам, є син, але не рідний, а колишньої дружини. Хто в такому разі має право отримати допомогу на поховання від Фонду соцстраху, а також профспілкову матдопомогу?