• Посилання скопійовано

Міндоходів адмініструє ЄСВ

Міндоходів продовжує розширювати свої функції податкового контролера. З 01.10.2013 р. цей держрегулятор адмініструє і ЄСВ. З цієї дати діють нові розрахункові рахунки для сплати ЄСВ, тож будьте уважні при заповненні реквізитів платіжних документів. Крім того, звітність за вересень 2013 р. варто подавати вже до територіальних органів Міндоходів. Спробуємо розставити акценти на найважливіших моментах цього перехідного періоду.

Звітність з ЄСВ

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. №454 затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Додатками до цього Порядку затверджено форми звітів, які подаються до органів Міндоходів. Зокрема, форму звіту, який щомісяця подається працедавцями, затверджено додатком 4; а форму звіту, який раз на рік подається самозайнятими особами (підприємцями і особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність), затверджено додатком 5 до Порядку.

Нова звітність подаватиметься вже зі звітності за вересень 2013 р. За своєю суттю вона майже не змінилася, але є певні нововведення:

— видалено таблицю 2 додатка 6;

— введено новий код застрахованої особи — код 46 (особа, яка працює у фізособи на умовах трудового договору (контракту);

— додано нові типи нарахувань — тип 11 та 12. Ці типи нарахувань застосовуються у разі, якщо має місце донарахування або зменшення суми єдиного внеску на суму заробітної плати (доходу), нарахованої у попередніх звітних періодах:

  • тип 11 — сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку при перевірці органами доходів і зборів донараховано суму єдиного внеску;
  • тип 12 — сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку при перевірці органами доходів і зборів зменшено зайво нараховану суму єдиного внеску;

— додано додаткові колонки у таблиці 5 та 6 додатка 4 для відображення інформації про договори цивільно-правового характеру, кількості днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах чи у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами;

— відкориговано таблиці 5 та 6 додатка 4.

За словами самого Пенсійного фонду, за ним залишилися:

— уся звітність до 2010 року включно та її коригування;

— звітність від центрів зайнятості стосовно застрахованих осіб, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості та отримують допомогу з безробіття;

— звіти від застрахованих осіб, які здійснюють доплату (таблиця 2 додатка 6).

Строки подання звітності з ЄСВ не змінилися — 20 календарних днів після закінчення звітного місяця.

Крім того, головне податкове відомство затвердило:

— порядок нарахування та сплати ЄСВ (Iнструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. №455);

— порядок обліку платників ЄСВ та Положення про реєстр страхувальників (Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. №458);

— порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів ЄСВ чи повернення зайво та/або помилково сплачених коштів (Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. №450);

— порядок розгляду податковими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ (Порядок розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. №452).

Було б добре, аби Міндоходів у найближчому майбутньому також у своїх нормативних актах з огляду на зміну адміністратора ЄСВ приділило увагу і питанню ліквідації суб'єкта господарювання. Крім того, є чимало й інших питань перехідного періоду, які потребують чітких роз'яснень нового адміністратора ЄСВ.

Нові розрахункові рахунки

Спільним наказом Мінфіну та Міндоходів від 19.09.2013 р. №493/815 затверджено Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Як результат, з 01.10.2013 р. почали діяти нові рахунки для сплати ЄСВ на користь Міністерства доходів (http://dtkt.com.ua/show/0sid068.html). Тож варто бути уважними, заповнюючи платіжки на сплату ЄСВ за вересень 2013 р.

Усі рахунки для обліку ЄСВ починаються з цифр 3719 і призначені для обліку ЄСВ у розрізі окремих категорій платників податків.

Крім цього, кожен розрахунковий рахунок включає один із символів, що відповідає категорії платника ЄСВ. Шоста, сьома та восьма цифри розрахункового рахунка відповідають такому коду символу.

Як говорять податківці на місцях, жодних заяв, листів на перекидання залишків на рахунки Міндоходів подавати не потрібно: залишки буде переведено між ПФУ та Міндоходів в автоматичному режимі.

Призначення платежу

Правила заповнення платіжних документів з податків та зборів, що контролюються Міндоходів, визначено наказом Мінфіну №8171. Оскільки ЄСВ досі був «під крилом» Пенсійного фонду, певна річ, про заповнення платіжок на перерахування ЄСВ до бюджету в цьому документі ані слова. Є проект наказу Міндоходів «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів». Проте на день підписання цього номера до друку (01.10.2013 р.) його не затверджено. Тож радимо скористатися нормами проекту:

1
2
3
4
5
6
7
*
;101
; 20120559
; ЄCВ за вересень
;
;
;

1 — службовий код («*»);

2 — код виду сплати («101» — сплата суми податків і зборів/єдиного внеску);

3 — код за ЄДРПОУ платника, який здійснює сплату (наприклад, підприємство «Маяк», що має код 20120559);

4 — друкується роз'яснювальна інформація про призначення платежу;

5 — не заповнюється;

6 — не заповнюється;

7 — не заповнюється.

Довідка від територіального органу Міндоходів

Міндоходів наказом від 09.09.2013 р. №453 затвердило порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати та форму довідки-розрахунку. Радикальних змін немає, оновлений порядок мало чим відрізняється від свого попередника2.

1 Наказ Мінфіну від 07.07.2012 р. №817 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету».

2 Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затверджений постановою ПФУ від 27.09.2010 р. №21-3.

Як і раніше, такий порядок не застосовується щодо:

— підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, де кількість інвалідів становить не менше 50% загальної чисельності працюючих, і за умови що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш ніж 25% суми витрат на оплату праці;

— підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, у яких кількість інвалідів становить не менш ніж 50% загальної чисельності працівників, і за умови що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш ніж 25% суми витрат на оплату праці;

— дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, філій, представництв та інших відокремлених підрозділів іноземних підприємств, установ та організацій (зокрема міжнародних), розташованих на території України;

— платників, які перебувають на казначейському обслуговуванні в Державній казначейській службі України.

Але раніше такий порядок для них застосовувався на підставі довідки від ПФУ, а тепер такі підприємства муситимуть самостійно щороку станом на 1 січня надавати банкам інформацію, що підтверджує такий статус. У якій формі має бути надана інформація, невідомо. Можливо, у довільній формі.

Як відомо, потреби у довідці-розрахунку немає, у разі якщо:

— сума ЄСВ, який сплачується під час виплати зарплати, дорівнює або перевищує 1/3 виплачуваного заробітку;

— маємо на руках довідку про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску (така довідка видається за рішенням керівника органу доходів і зборів суб'єктам господарювання, які протягом попереднього року не припустилися порушень законодавства про нарахування та сплату єдиного внеску, строк дії довідки — 1 рік).

Єдине нововведення — тепер за довідкою-розрахунком потрібно буде звертатися до територіального органу Міндоходів. Жодних вказівок на отримання нових довідок від Міндоходів на 2013 рік новий порядок не містить. Тому, на думку автора, до кінця 2013 року можна користуватися довідками-розрахунками, виданими Пенсійним фондом.

Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор «Дебету-Кредиту»

До змісту номеру