Найдорожче для бухгалтера — час, який витрачається на пошуки необхідної інформації. На щастя, отримати все необхідне в одному місці не складно, якщо знайти хвилинку та погортати тижневик «Дебет-Кредит». Адже його фахівці тримають руку на пульсі всіх змін, що відбуваються у податковому житті госпсуб'єктів, та не зволікають з порадами щодо їх застосування. Читайте про найцікавіше з надрукованого в «ДК» у вересні.
Мінфін визначив обсяг документів для відшкодування електронних квитків
Мінфін неодноразово звертав увагу на проблему відшкодування витрат на електронні квитки у відрядженнях. Наразі ним внесено зміни до Iнструкції №59, де визначений відповідний перелік документів: паперовий посадочний документ (у разі перевезення багажу — перевізний документ; у разі резервування місць — паперовий документ на такі послуги).
Наказ Мінфіну від 19.07.2013 р. №667 (див. «ДК» №35/2013)
Екоподаток сплачується і за операціями з придбання ТЗ
З 01.09.2013 р. набрали чинності зміни до ПКУ в частині оновлення об'єктів оподаткування екоподатком — операції із ввезення, виробництва та придбання ТЗ (УКТЗЕД 8702 — 8705), кузовів до них. Ставки екоподатку для них становлять від 5500 до 11000 грн. Додано й відповідальність у вигляді видалення з «утилізаційного» реєстру та збільшення ПЗ за «липові» довідки.
Закон України від 04.07.2013 р. №422-VII (див. «ДК» №35/2013)
З 01.01.2014 року обов'язкова реєстрація баз ПД скасовується
Завдяки внесеним змінам до ЗУ про ПД його дію обмежено захистом ПД, обробка яких становить особливий ризик для прав і свобод. Усі повноваження у цій сфері передані Уповноваженому з прав людини. Обов'язкова масова реєстрація баз ПД тепер не потрібна. Штрафні санкції за окремі порушення значно зросли.
Закон України від 03.07.2013 р. №383-VII (див. «ДК» №36/2013)
Для ЦП-акцизу затвердили звітність
Звітність за I квартал 2013 року з «ціннопаперового» акцизу рекомендувалося подавати за проектом форми. I ось нарешті, коли на горизонті звітність за 9 місяців 2013 року, податкові агенти отримали затверджені форми звітності. Зважаючи на дату оприлюднення форми (20.08.2013 р.), звітувати за нею слід буде вже за IV квартал 2013 р.
Наказ Міндоходів від 19.07.2013 р. №288 (див. «ДК» №36/2013)
Продаж товарів з гарантійним ремонтом і без гарантійних податкових витрат
Незважаючи на те що жодних методик розрахунків гарантійного зобов'язання законодавством не визначено, продаж товарів з гарантією зобов'язує продавців дбати про гарантійний ремонт та обслуговування. Але норми ПКУ виписані так, що змушують зважати й на статус покупців як фактор права на визнання цих витрат у складі податкових. На щастя, точки зору судів і податкової різняться.
Стаття «Гарантійні зобов'язання: податкові акценти» (див. «ДК» №37/2013)
Новітні технології потрібні і державі, і госпсуб'єктам
Впровадження новітніх технологій мінімізує витрати підприємства. Але чи можна відображати їх у податковому обліку? Можна. Скажімо, витрати на налагодження ОЗ у новій технологічній схемі відносять до його первісної вартості. Витрати на створення нової технології формують первісну вартість НА, до 5-ї групи яких потрапляють й авторські та суміжні права її творців.
Стаття «Витрати на розроблення нової технології» (див. «ДК» №37/2013)
Витрати на відрядження — документальний зв'язок із госпдіяльністю має бути
Запитань щодо відряджень не меншає. Зокрема, відправляючи працівника у відрядження, можна не оформляти дорожні листи. Проте їх складають у разі необхідності. Якщо до відрядження входять вихідні дні, роботу в ці дні слід оплатити. Перенесення, продовження та відкликання з відрядження оформляється наказом. ДПСУ не проти витрат на скасоване відрядження.
Стаття «Витрати на відрядження у запитаннях та відповідях» (див. «ДК» №37/2013)
ПФУ стягує штрафи за неподання звітності за попередні роки без строків давності
Протягом 2004 — 2012 років підприємці були зобов'язані звітувати до ПФУ. I хоча останній наполягає на своєму праві на застосування санкцій за кожне таке неподання після 01.01.2011 р., все-таки стягувати з платників ЄП штрафні санкції за попередні роки ПФУ не може. Втім, як і штрафи за несплату пенсійних внесків.
Лист ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 25.07.2013 р. №14840/02/30 (див. «ДК» №38/2013)
Звичайні ціни — з 1 вересня змінилося багато, але не все
Нещодавно було внесено зміни до ПКУ щодо трансфертного ціноутворення. Зокрема, запроваджено поняття контрольованих операцій та встановлено критерій їх визнання контрольованими — йдеться про наявність у платника податків загальної суми здійснених операцій від 50 млн грн (без ПДВ) з одним контрагентом на рік. Автор висловив власне бачення того, що змінилося з 01.09.2013 р., а що залишилося таким, як і раніше.
Стаття «Звичайні ціни у неконтрольованих операціях» (див. «ДК» №38/2013)
Уцінений товар та звичайна ціна
У разі уцінки товару, що залежався, продавцям тепер можна формувати дохід із сум фактично отриманої виручки. А щодо бази оподаткування ПДВ, то слід зважати на дату придбання такого товару. При реалізації імпортованого до 01.09.2013 р. товару податкові зобов'зання з ПДВ наставатимуть виходячи з їх договірної вартості, а податковий кредит відповідатиме митній декларації.
Стаття «Уцінка товару: з чого почати?» (див. «ДК» №38/2013)
Порядок обліку та видачі казначейських векселів прийнято!
Уже вкотре держава повертається до відшкодування ПДВ із пролонгацією строків. Але цього разу маємо справу з дещо новим фінансовим інструментом — фінансовими казначейськими векселями. Чи будуть вони гідним конкурентом на ринку цінних паперів, наразі не відомо. Проте для їх практичної реалізації у 2013 році бракувало лише порядку їх видачі, обігу та обліку, який таки побачив світ 21 серпня.
Постанова КМУ від 21.08.2013 р. №683 (див. «ДК» №39/2013)
З 1 вересня 2013 року запроваджено нові обмеження на розрахунки готівкою
Говорячи про готівкові обмеження, слід звернути увагу на те, що йдеться насамперед про зміни у порядку розрахунку ліміту каси підприємств: надлишки готівки тепер не додаються до ліміту каси для застосування двократної відповідальності за його перевищення. За порушення обмежень розрахунків готівкою застосовуватимуть адмінштраф до посадових осіб. Але це лише за порушення після 01.09.2013 р.
Стаття «Відповідальність у готівкових розрахунках» (див. «ДК» №39/2013)
Амортизація у підприємців не заборонена!
Для багатьох підприємців на загальній системі амортизація ОЗ — питання далеко не теоретичне. Про це свідчить і величезна кількість звернень на гарячу лінію «ДК» та на інтернет-форум. Фахівці «ДК» вважають, що такі ФОП визначають операційні витрати в тому самому порядку, що й платники податку на прибуток. ПКУ не ставить право на амортизацію у залежність від факту ведення бухгалтерського обліку.
Стаття «Амортизація у підприємця: за і проти» (див. «ДК» №39/2013)
Податкова перевірка за 2012 рік може вплинути на суми авансу з прибутку у 2013 році
Якщо під час перевірки донараховано податкове зобов'язання з податку на прибуток за 2012 рік, то зміниться й база нарахування авансових внесків у 2013 році. Якщо при цьому податківці за результатами перевірки не визначили нових сум авансових внесків, то фахівці тижневика дають поради, чи слід самостійно донараховувати та доплачувати аванси за минулі місяці та як здійснити виправлення.
Стаття «Заниження авансових внесків» (див. «ДК» №39/2013)
Підготувала Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»