Платник єдиного податку — юридична особа здійснює витрати, не пов'язані з його господарською діяльністю. Деякі з цих витрат є фінансуванням потреб фізичних осіб. Своєю чергою, таке фінансування буває як персоніфікованим (оплата мовних курсів для працівників), так і неперсоніфікованим (купівля води, напоїв і кондитерських виробів в офіс). Як відображаються такі витрати у податковому обліку платника?
Єдиний податок (далі — ЄП) є основною частиною спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, передбаченої нормами глави 1 розділу XIV ПКУ. Єдиний податок з юридичних осіб справляється за процентною ставкою, розміри якої визначено у п. 293.3 ПКУ залежно від групи платників ЄП, до якої належить юридична особа (четверта або шоста), а також від наявності реєстрації платника ЄП ще й платником ПДВ. Ставка ЄП застосовується до суми доходу платника ЄП, визначеного за правилами ст. 292 ПКУ, і таким чином визначається сума ЄП до сплати до бюджету.
Спрощена система оподаткування та обліку не передбачає податкового обліку витрат платника ЄП, тому будь-які його витрати, як пов'язані з господарською діяльністю, так і не зв'язані, не відображаються в його податковому обліку.
Проте платникам ЄП слід бути уважними у разі персоніфікованого фінансування потреб фізичних осіб. Згідно з пп. 164.2.17 ПКУ, таке фінансування є додатковим благом фізичних осіб і оподатковується ПДФО за правилами, встановленими розділом IV ПКУ. Неперсоніфіковане фінансування потреб фізичних осіб не оподатковується ПДФО, оскільки при цьому неможливо визначити суму доходу, отриманого кожною фізичною особою.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»