• Посилання скопійовано

Невключення сум ПДВ до податкових зобов'язань

До податкових зобов'язань червня 2012 р. помилково не включено суму з податкової накладної, яку також не включили до реєстру виданих та отриманих податкових накладних. Недоплати за податковими зобов'язаннями не виникає, лише зменшиться рядок 24 декларації з ПДВ. Як виправити помилку у вересні? У декларації з ПДВ за вересень рядок 21.2 відображати з виправленими показниками? Чи будуть застосовані штрафні санкції до платника ПДВ?

Відповідно до ст. 50 ПКУ, якщо платник самостійно виявляє помилки за минулі податкові періоди, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок (далі — УР) до такої податкової декларації за формою, чинною на час подання такого уточнюючого розрахунку1. УР можна не подавати, якщо уточнені показники платник зазначає у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого були виявлені помилки. Якщо внаслідок допущеної помилки є факт заниження податкового зобов'язання, потрібно:

— або надіслати УР та сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

— або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження ПЗ, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Якщо граничний термін подання звітності за період, за який виявлено помилку, ще не закінчився, платник має можливість подати нову декларацію з виправленими показниками (з позначенням у самій декларації — «Звітна нова») до закінчення граничного строку подання декларації. У разі вчасного подання нової звітної декларації штрафні санкції не застосовуються. Це загальні вимоги щодо виправлення самостійно виявлених помилок.

А тепер проаналізуймо, якими повинні бути дії платника ПДВ у разі виправлення ситуації за умовами запитання. Помилкове невключення сум ПДВ до податкових зобов'язань платника виправляється шляхом подання уточнюючого розрахунку. Залежно від того, як подається УР, слід зробити відмітку у полі 01 шапки уточнюючого розрахунку.

1. Оптимальним варіантом виправлення є подання УР як самостійного документа2. У разі подання такого УР у полі 01 шапки у комірці 2 «самостійний документ» робиться позначка «х»3. У полі 02 такого розрахунку зазначається період, у якому подається уточнення, — за умовами запитання це буде вересень 2012 р. Поле 03 міститиме звітний період, за який робляться виправлення, — за умовами запитання це буде червень 2012 р.

2. У графі 4 УР відображають відповідні показники декларації звітного періоду, який виправляється (фактично переписують усі показники періоду, що виправляється)4 — червня 2012 р. У графі 5 розрахунку — відповідні показники з урахуванням виправлення (враховується невключена податкова накладна). У графі 6 — сума помилки (різниця між значеннями графи 5 та графи 4).

1 Пам'ятайте: згідно з п. 50.2 ПКУ «Платник податків під час проведення документальних планових та позапланових виїзних перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом».

2 Навіть податкові органи на місцях радять усі виправлення показувати через самостійний УР.

3 Якщо УР подаватиметься як додаток до декларації з ПДВ, наприкінці декларації потрібно зробити відмітку про подання додатка.

4 Зверніть увагу: у разі якщо до декларації за звітний період, який виправляється, раніше вносилися зміни, у графі 4 відображають відповідні показники графи 5 останнього УР, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється.

3. Відповідно до УПК №128 від 16.02.2012 р. (див. «ДК» №11/2012), «у разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 25 чи рядка 23 (23.1 чи 23.2), уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Такий уточнюючий розрахунок може бути поданий як самостійний документ або у складі декларації (як додаток до неї). Значення графи 6 рядка 24 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується при визначенні значень рядків 21.2 та відповідно 24 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок» (аналогічна норма є у п. 4 розділу IX Порядку №1492)1. Платнику ПДВ, для того щоб бути впевненим, що значення рядка 24 декларації виправленого періоду не вплинуло на значення рядка 25 чи рядка 23 наступних періодів, потрібно самостійно проаналізувати всі періоди після періоду, який виправляється.

1 Наказ Мінфіну від 25.11.2011 р. №1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість».

За умовами запитання платник ПДВ повинен із врахуванням виправлення проаналізувати рядки 21.2, 22 та 24 декларацій липня та серпня і бути впевненим, що за рахунок зменшення рядка 24 звітного періоду червня 2012 р. не з'явилося значення у рядку 25 таких періодів.

Те, що очевидно і зараз: до декларації за липень 2012 р. платникрві податку обов'язково доведеться подавати уточнення — адже зменшення суми у рядку 24 декларації за червень потягне за собою зменшення суми у рядку 21.2 декларації за липень (в якому відображається значення рядка 24 декларації попереднього звітного періоду). Чи подавати уточнюючий розрахунок за серпень 2012 р., залежатиме від проведеного платником податку аналізу змін, які тягне за собою виправлення помилки.

Від себе додамо, що до особової картки платника, незалежно від результатів розрахунків із бюджетом, визначених у декларації за звітний період, заноситься лише значення графи 6 у рядках 20.1, 23.1 23.2, 25 та 26 уточнюючого розрахунку (це підтверджується консультаціями ДПС в «Єдиній базі податкових знань»). Уточнюючі розрахунки незалежно від обраної форми (як окремий документ чи як додаток до декларації) відображаються в обліку органом ДПС як окремі документи.

4. У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників (п. 7 р. IX Порядку №1492). У поданих до УР додатках мають бути зазначені лише суми, на які уточнюється той чи інший показник, тобто показники уточнюючого додатка відповідають показникам колонки 6 УР. У полі 01 шапки додатків проставляється позначка «х» у колонці «Уточнюючий».

За умовами нашого виправлення це будуть додатки Д5 та Д2. Зауважте: у розділі I додатка Д5 у колонці 2 проставляється IПН платника ПДВ — покупця, у колонці 3 зазначається обсяг постачання без ПДВ, колонка 4 відображатиме суму ПДВ за ПН, яку не було включено до звітного періоду червня 2012 р. Якщо ПН була виписана покупцю — неплатнику ПДВ, тоді заповнюються лише колонки 3 та 4 рядка «Iнші» додатка Д5. Якщо керуватися консультацією ДПС в ЄБПЗ, — «додатки містять вартісні показники, які відображаються на суму уточнення (збільшення або зменшення) з відповідним знаком та відповідають даним з колонки 6 уточнюючого розрахунку», тобто у разі зміни показників у рядках 22 та 24 (що буде видно з колонки 6 УР) у колонках 3 та 5 додатка Д2 будуть відображені виправлені суми.

5. На наш погляд, штрафних санкцій у платника не буде, адже немає заниження податкових зобов'язань через те, що, за умовами запитання, у платника є накопичений результат у рядку 24. Але за відсутності такого від'ємного значення не уникнути штрафних санкцій та пені (пеня буде, якщо виправлення здійснюється після граничного строку сплати ПЗ).

6. До реєстру виданих та отриманих ПН за вересень повинна бути включена «загублена» ПН червня. Зверніть увагу: у розділі I реєстру виданих та отриманих ПН у графі 4 зазначається вид документа «ПНУ» (податкова накладна, яку включено до уточнюючих розрахунків). Решта граф заповнюються звичайно. Наприкінці розділу I реєстру в рядку «З них включено до уточнюючих розрахунків за звітний (податковий) період» окремим рядком — суми з ПН, які включено до УР за звітний період — вересень 2012 р.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру