• Посилання скопійовано

Новий порядок взяття на облік на митниці

Мінфін наказом від 30.05.2012 р. №634 (далі — Наказ №634, див. «ДК» №41/2012) затвердив два порядки: Порядок обліку осіб, які здійснюють операції з товарами (далі — Порядок №634), та Порядок заповнення граф картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами. Наказ чинний з 07.09.2012 р. — з дня офіційного опублікування.

Загальні положення

Суб'єктам ЗЕД добре відомо, що перед тим як здійснити операцію з ввезення/вивезення товару на/за територію України, слід стати на облік (акредитуватися) в митному органі за місцем своєї державної реєстрації (на внутрішній митниці). Для цього треба подати певні документи. Раніше перелік таких документів (у тому числі й форма облікової картки) був передбачений додатком 1 до Порядку №2371. Але з втратою ним чинності ще з 12.09.2005 р.2 митниці керуються внутрішніми наказами, які в більшості випадків базуються на вищезгаданому порядку.

Коментованим наказом Мінфін урегулював це питання. Тепер усі суб'єкти ЗЕД керуватимуться одним нормативним актом. Нагадаємо, що до суб'єктів ЗЕД належать юридичні особи, фізособи-підприємці та представництва іноземних СГД. Тобто всі, так би мовити, старі облікові картки до 1 грудня 2012 року є чинними, але фактично до цієї дати їх треба замінити «карткою обліку особи, яка здійснює операції з товарами» (так вона тепер називається), встановленою додатком 1 до Порядку №634. Якщо з тієї чи іншої причини суб'єкт ЗЕД цього не зробить до встановленого терміну, то при першій же операції на митниці йому доведеться подати картку обліку за новою формою і бути поставленим на облік (п. 2 Наказу №634). Який же тепер порядок взяття на облік на митниці?

Взяття на облік на митниці здійснюється митними органами одноразово на підставі поданої картки обліку та певних підтвердних документів. Як картку, так і самі документи можна подати і засобами електронного зв'язку. Як і раніше, суб'єкт ЗЕД береться на облік за своїм місцезнаходженням згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців . Усі суб'єкти ЗЕД для взяття на облік мають подати заповнені два екземпляри картки обліку плюс електронну копію картки обліку. На думку автора, електронна копія картки обліку подаватиметься файлом у форматі PDF.

Але додатково ще треба подати оригінали та завірені в установленому порядку копії таких документів:

1) юридичні особи подають витяг з установчих документів, який підтверджує право провадити ЗЕД, та довідку органів держстатистики про внесення до ЄДРПОУ. Копії згаданих документів мають бути завірені печаткою юрособи;

2) фізичні особи — підприємці подають копію довідки про взяття на облік платника податків. Додамо, що це форма №4-ОПП (додаток 2 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588);

3) представництва іноземних СГД подають свідоцтво про реєстрацію представництва на території Україні3. Свідоцтво має бути видане центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики, а копія документа має бути завірена нотаріально або державним органом, що здійснив реєстрацію. Другим документом для представництва, як і для юрособи, є довідка органів держстатистики про внесення до ЄДРПОУ. Копія цієї довідки має бути завірена печаткою представництва.

1 Наказ Держмиткому України від 31.05.96 р. №237.

2 Згідно з висновком Мін'юсту від 12.08.2005 р. №12/44 рішення про державну реєстрацію Порядку №237 скасовано, та 12.09.2005 року зазначений Порядок вилучено з Державного реєстру нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади.

3 На таке представництво має поширюватися дія Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Така схема подання документів у звичайному режимі. Якщо ж суб'єкт ЗЕД вирішив подати документи засобами електронного зв'язку, то він має подати заповнену картку обліку в електронному форматі разом зі сканованими електронними копіями вищезгаданих документів (у форматі PDF),на електронну адресу, зазначену на офіційному веб-сайті Держмитслужби, причому як заповнена картка, так і копії документів мають бути засвідчені електронним цифровим підписом (далі — ЕЦП) «...особи, яка здійснює операції з товарами». Щоправда, в п. 12 Порядку №634 чомусь згадується, що перелік документів наведено в п. 7, а насправді це п. 6. Незрозуміло також з ЕЦП: достатньо ЕЦП керівника плюс ЕЦП печатки підприємства чи представництва, чи треба ЕЦП бухгалтера, чи це взагалі має бути ЕЦП представника підприємства, призначеного відповідальним за роботу на митниці?

Після надходження документів засобами електронного зв'язку до ЄАIС Дермитслужби1 вони пересилаються на адресу митного органу за місцезнаходженням (місцем проживання) СГД. Незалежно від того, яким способом надійшли документи до митниці, де суб'єкт ЗЕД безпосередньо реєструється, посадова особа митного органу перевіряє правильність заповнення картки, відповідність зазначених даних із даними в документах, комплектність документів, а в разі подання документів на папері перевіряється ще відповідність копій оригіналам документів (п. 7 та п. 14 Порядку №634). Якщо ж документи подаються «електронкою», то відповідність копій оригіналам документів буде перевірено при першому зверненні суб'єкта ЗЕД для здійснення митного оформлення товарів (п. 19 Порядку №634). Якщо після перевірки документів зауважень немає, оригінали документів повертаються заявнику, і картка обліку приймається до оформлення, а примірники картки обліку завіряються підписом та особистою номерною печаткою посадової особи. Один примірник разом із копіями документів залишається на митниці, а другий віддається заявнику.

1 Єдина автоматизована інформаційна система Державної митної служби України.

Якщо ж суб'єкт ЗЕД отримав відмову в оформленні картки обліку, то відмова, один примірник опису та копії всіх поданих документів залишаються у справах митного органу і зберігаються там окремо три роки або до моменту взяття особи, що здійснює операції з товарами, на облік у митних органах.

Підстави для відмови в оформленні картки обліку

Посадова особа митного органу відмовляє в оформленні картки обліку особі, яка здійснює операції з товарами, у таких випадках:

1) документи подані не в повному обсязі;

2) відомості, зазначені у картці обліку та її електронній копії, не відповідають відомостям, зазначеним у поданих разом з нею документах;

3) картка обліку заповнена з порушенням вимог цього Порядку.

Пункт 10 Порядку №634

Якщо така відмова відбувається за документами, поданими засобами електронного зв'язку, то посадова особа митного органу зазначає зауваження у полі «Відмітки посадової особи митного органу» картки обліку. Сама картка обліку надсилається на електронну адресу СГД, яка зазначена в картці обліку. У цьому разі процедура електронного обліку особи, яка здійснює операції з товарами, припиняється.

На все про все митник, який оформлює картку обліку, має добу з моменту подання документів (у тому числі й «електронкою»). Картка обліку вважається оформленою, якщо вона зареєстрована в журналі реєстрації карток обліку осіб, які здійснюють операції з товарами (додаток 2 до Порядку №634). Такий журнал ведеться в електронному вигляді. Картка має свій номер вигляду ХХХ/ХХХХ/ХХХХХХХ, який складається з таких елементів:

ХХХ — перші три цифри коду митного органу;

ХХХХ — чотири цифри року;

ХХХХХХХ — порядковий номер реєстрації в журналі реєстрації карток.

Якщо картка оформлюється за допомогою засобів електронного зв'язку, то картка з присвоєним обліковим номером особи та заповненим полем «Відмітки посадової особи митного органу», де зазначено вимогу перевірки електронних копій документів на відповідність їх оригіналам при першому зверненні до митного оформлення, надсилається на електронну адресу суб'єкта ЗЕД, а оформлена картка обліку одночасно надсилається до ЄАIС Держмитслужби. Коли відбудеться перевірка відповідності оригіналів документів копіям, у такій картці має бути проставлено позначку у полі «Відмітки посадової особи митного органу», після чого така картка надсилається до ЄАIС Держмитслужби.

Внесення змін до карток обліку

У разі якщо треба внести зміни до картки обліку, то відповідно до п. 21 Порядку №634 суб'єкт ЗЕД до прийняття митної декларації до оформлення має звернутися до митниці своєї реєстрації (в тому числі якщо він хоче звернутися засобами електронного зв'язку).

Для внесення змін, відповідно до п. 22 Порядку №634, треба подати такі документи:

1) звернення у довільній формі з проханням внести зміни із зазначенням причини їх внесення;

2) картку обліку особи, яка здійснює операції з товарами, з її обліковим номером та з унесеними до неї змінами;

3) копії документів, аналогічних до тих, які подаються при першій реєстрації (або електронні копії документів (у форматі PDF) при зверненні засобами електронного зв'язку), до яких або на підставі яких вносяться зміни. При чому слід пам'ятати, що документи у форматі PDF подаються з накладеним на них ЕЦП особи, яка здійснює операції з товарами.

Подані зміни перевіряються, і після внесення змін до картки обліку посадова особа має зробити позначку в полі «Відмітки посадової особи митного органу» картки обліку («Модифікація»). У разі подання змін електронним способом змінена картка має надсилатися до ЄАIС Дермитслужби.

Анулювання карток обліку

Анулювання картки обліку відбувається тільки у двох випадках — за зверненням самого суб'єкта ЗЕД або в разі його припинення. Щоправда, рішення про анулювання облікового номера суб'єкта приймає керівник митного органу або особа, що його заміщує, за умови закінчення всіх митних процедур, пов'язаних з таким суб'єктом. Причому про факт анулювання облікових номерів суб'єктів ЗЕД митний орган письмово (або засобами електронного зв'язку) поінформує у триденний строк. Якщо ж картка обліку оформлена засобами електронного зв'язку, то додатково має бути заповнене поле «Відмітки посадової особи митного органу» картки обліку («Анулювання») із зазначенням причини анулювання. Про всі анульовані картки обліку (байдуже, як оформлені) робиться відмітка в журналі реєстрації карток обліку осіб, які здійснюють операції з товарами, а на всіх наявних примірниках паперової анульованої картки обліку вчиняється запис «Анульовано» із зазначенням причини анулювання. Анульовані картки зберігаються в електронній базі митного органу окремо від оформлених карток обліку протягом трьох років з дати анулювання. Анульований обліковий номер не може бути присвоєно іншій особі, яку беруть на облік в митниці.

Порядок заповнення граф карток обліку

Фактично для всіх суб'єктів ЗЕД тепер заповнюватиметься картка обліку одного виду, але з облікового номера, який присвоюється митним органом, буде видно, кому належить картка обліку. Так, третій зліва символ формується за таким принципом:

«0» — для фізичних осіб — підприємців, які мають реєстраційний номер облікової картки платника податків;

«1» — для юридичних осіб;

«2» — для інших фізичних осіб — підприємців. Розуміємо, що йдеться про тих ФОП, які через релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають щодо цієї інформації відмітку в паспорті;

«3» — для інших осіб.

Усі графи картки обліку, крім 1, 2 та 21, заповнюються суб'єктом ЗЕД. Графи 1, 2 та 21 заповнюються посадовою особою митного органу, відповідальною за взяття суб'єкта на облік.

Якихось особливостей у заповненні граф картки немає. Можемо тільки зауважити, що суб'єкти ЗЕД — платники ПДВ мають у графі 14 зазначити номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ, а також дату видачі свідоцтва та IПН відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ. Якщо ж на митниці реєструється неплатник ПДВ, то графа 14 не заповнюється.

Галина БЕДНАРЧУК, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру