Затверджена наказом ДПСУ від 05.07.2012 р. №584
Узагальнююча податкова консультація щодо визначення суми пільги у зв'язку із звільненням прибутку від оподаткування
Суттєво. Суми податку на прибуток, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, треба правильно розрахувати.
! Платникам податку на прибуток
Відповідно до пункту 30.1 статті 30 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) податкова пільга — передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Згідно з пунктом 30.5 статті 30 Кодексу податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.
Суми податку та збору, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб'єктом — платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (пункт 30.6 статті 30 Кодексу).
Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1233 (далі — Постанова КМУ №1233), який є обов'язковим для виконання суб'єктами господарювання, які відповідно до Кодексу не сплачують податки та збори до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг.
Відповідно до Постанови КМУ №1233 суб'єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв'язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає звіт про суми податкових пільг, який подається суб'єктом господарювання за місцем його реєстрації. У графах звіту зазначаються, зокрема, код та найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг відповідно до довідника пільг, форма та порядок ведення якого затверджуються Державною податковою службою, а також сума податкових пільг усього та до державного бюджету.
Звільнення від оподаткування прибутку визначено статтями 154, 158 розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу, а також підрозділом 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до пункту 152.11 статті 152 Кодексу платники податку, дохід (прибуток) яких повністю та/або частково звільнено від оподаткування податком на прибуток, ведуть окремий облік доходу (прибутку), який звільняється від оподаткування згідно з нормами Кодексу, з урахуванням особливостей визнання витрат, визначених пунктом 152.11 цієї статті.
Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування, здійснюється у додатку ПЗ до рядка 09 податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 р. №1213, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20.10.2011 р. за №1215/19953, із змінами і доповненнями.
Запитання: Яким чином здійснюється обчислення суми пільги у зв'язку зі звільненням прибутку від оподаткування?
Відповідь: Сума пільги у зв'язку із звільненням прибутку від оподаткування розраховується за таким алгоритмом:
Сума пільги = (Доходи від діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування — Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг), яка відноситься до діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування — Iнші витрати, які відносяться до діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування) х розмір ставки податку.
Заступник директора Департаменту оподаткування юридичних осіб — начальник Управління адміністрування податку на прибуток та податкових платежів Н. ХОЦЯНIВСЬКА