Чи мають право працівники органів ДПС під час перевірки платника податків (ЮО або ФОП) вимагати проведення інвентаризації ОФ, ТМЦ, коштів (у т. ч. зняття залишків ТМЦ, готівки)?
Згідно з п. 2 ст. 55 ГКУ суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації — юридичні особи, державні, комунальні та інші підприємства, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють госпдіяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до ст. 51 ЦКУ до підприємницької діяльності фізосіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юросіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух коштів підприємства (ст. 3 Закону про бухоблік).
Бухоблік є обов'язковим видом обліку, який ведеться на підприємстві. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, де використовується грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухобліку.
Підприємства, які мають право ведення спрощеного обліку доходів і витрат та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухобліку без застосування подвійного запису.
Для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка (ч. 1 ст. 10 Закону про бухоблік).
Об'єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов'язковим згідно з законодавством (ч. 2 ст. 10 Закону про бухоблік).
Відповідно до пп. 20.1.5 ПКУ органи ДПС мають право вимагати від платників податків, що перевіряються, під час перевірок проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у т. ч. зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
У разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або проводять діяльність, що підлягає ліцензуванню та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки) або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені ст. 94 ПКУ, а саме — може бути застосовано адміністративний арешт майна платника податків.
Отже, працівники органів ДПС мають право вимагати від посадових осіб платників податків (юридичних осіб або фізичних осіб — підприємців), що перевіряються, під час проведення перевірки інвентаризацію основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у т. ч. зняття залишків ТМЦ, готівки у присутності посадових осіб податкового органу.