• Посилання скопійовано

Податок на доходи самозайнятих осіб

Підприємство скористалося послугами приватного нотаріуса, за які керівник підприємства розрахувався готівкою. Чи виступає підприємство податковим агентом під час виплати доходу нотаріусу з дати набрання чинності розділом IV ПКУ?

Оплата додаткових послуг правового характеру, що надаються приватними нотаріусами та не належать до нотаріальної дії, яку вони вчиняють, здійснюється за домовленістю сторін (ст. 31 Закону від 02.09.93 р. №3425-ХI «Про нотаріат»).

Згідно з нормами Податкового кодексу України приватних нотаріусів прирівняно до самозайнятих осіб як осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Визначення самозайнятої особи та незалежної професійної діяльності надає пп. 14.1.226 ПКУ: «Самозайнята особа — платник податку, який є фізичною особою — підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність — участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб».

Оскільки відповідно до пп. 1 п. 2 розділу XIX «Прикінцеві положення» ПКУ Закон про доходи втратив чинність з 01.01.2011 р., то з цієї самої дати доходи приватних нотаріусів повинні оподатковуватися за правилами, визначеними ст. 178 ПКУ. Згідно з п. 178.1 ПКУ, особи, які планують провадження незалежної професійної діяльності, зобов'язані стати на облік в органах ДПС за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та одержати свідоцтво про таку реєстрацію або інший документ (дозвіл, сертифікат тощо). Довідку про взяття на облік такої фізособи як платника податків видає орган ДПС із зазначенням строку, якщо такий строк зазначено у свідоцтві про реєстрацію або в іншому документі, що підтверджує право фізособи провадити незалежну професійну діяльність (п. 65.7 ПКУ). Нагадаємо лише, що раніше взяття на облік самозайнятих осіб, які не є підприємцями, але здійснюють незалежну професійну діяльність, не у всіх випадках прив'язувалося до місця проживання такої особи, а, наприклад, могло відбувалося лише за місцем здійснення діяльності. Це стосувалося передусім саме приватних нотаріусів. Тепер у всіх випадках взяття на облік як платника податку має відбуватися за основним місцем реєстрації, яке є місцем постійного проживання такої особи, та за неосновним місцем обліку в органі Державної податкової служби за місцезнаходженням його робочого місця, коли таке робоче місце розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, ніж місце його постійного проживання1.

1 Див. наказ ДПАУ від 22.12.2010 р. №979.

I в такому випадку доходи самозайнятої особи від провадження нею незалежної профдіяльності оподатковуватимуться за нормами ст. 167 ПКУ. Подаватиме звітність самозайнята особа, яка одержує доходи від своєї незалежної діяльності, самостійно.

Тож якщо приватний нотаріус надасть суб'єкту господарювання, який оплачує вартість нотаріальних послуг, засвідчену ним копію свого свідоцтва про його взяття на облік в органах Державної податкової служби як самозайнятої особи, що здійснює незалежну профдіяльність, то утримувати з такого доходу ПДФО суб'єкту господарювання не потрібно. У цьому випадку суб'єкт господарювання не буде податковим агентом приватного нотаріуса.

Марина ТАРАСОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру