• Посилання скопійовано

Що нового

Увага! Законність щомісячної декларації з ПДФО поставлено під сумнів

! Податковим агентам з ПДФО

Комітет ВРУ з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики надіслав на адресу ДПАУ лист, у якому вказав на невідповідність щомісячної декларації з ПДФО, затвердженої наказом ДПАУ від 31.01.2011 р. №58, нормам Податкового кодексу.

Як зазначає Комітет, в той час як нормами ПКУ передбачено 3 показники декларації, затверджена ДПАУ форма містить їх 15. Крім того, цю форму не було своєчасно оприлюднено. На думку Комітету, це унеможливлює її застосування в такому вигляді.

На майбутнє Комітет планує проаналізувати обгрунтованість та взагалі доцільність запровадження такої декларації і при потребі надати висновок щодо внесення відповідних змін до ПКУ. Наразі ж Комітет пропонує ДПАУ невідкладно зупинити застосування форми декларації, затвердженої Наказом №58.

Лист Комітету ВРУ з питань фінансів, банківської діяльності,
податкової та митної політики від 18.03.2011 р. №04-39/38 див. у «ДК» №13/2011


ДПАУ роз'яснила особливості оподаткування доходів з нерезидентів

! СГД, що працюють з нерезидентами

ДПАУ роз'яснила питання оподаткування доходів нерезидентів відповідно до нового Податкового кодексу.

Так, з 01.01.2011 р. відповідно до пп. 170.10.1 ПКУ доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами і ставками, визначеними для резидентів.

Якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту резидентом — юридичною чи самозайнятою фізособою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів.

При укладенні договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов'язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів (пп. 170.10.3 п. 170.10 ст. 170 р. IV Кодексу). Тобто розмір ставки, яку резидент зобов'язаний зазначити в договорі, що укладається з нерезидентом-фізособою, не може бути менше 15% з обов'язковим передбаченням у договорі застосування ставки у розмірі 17%, якщо зарплата за місяць перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Одержання нерезидентом в органах ДПС підтвердження свого статусу резидента України нормами Податкового кодексу не передбачено.

Лист ДПАУ від 07.02.2011 р. №2544/6/17-0715 див. у наступних числах «ДК»


Для платників-юросіб буде запроваджено електронний сервіс

! Юрособам, з якими укладено договори про визнання електронних документів

ДПАУ розпорядилася запровадити електронний сервіс для платників податків — юросіб, з якими укладено договори про визнання електронних документів. Таких СГД будуть інформувати засобами телекомунікаційного зв'язку про результати електронної обробки (звірки) податкової звітності з податків і зборів та обробки даних Єдиного реєстру податкових накладних, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних.

При цьому податкова затвердила примірні форми електронних повідомлень:

— Електронного повідомлення про результати електронної обробки (звірки) податкової інформації з податку на додану вартість;

— Електронного повідомлення про результати електронної обробки (звірки) податкової звітності (крім податку на додану вартість) платників податків — юридичних осіб.

Наказ ДПАУ від 11.02.2011 р. №85 чинний з 11.02.2011 р., див. у наступних числах «ДК»


Встановлення вартості будробіт не належить до обов'язків Держархбудінспекції

! Будівельним організаціям

Посадові особи держархбудінспекцій мають право одержувати від замовників, проектних і будівельних організацій та підприємств будівельної індустрії необхідну для виконання покладених на них функцій нормативно-технічну, проектну та іншу документацію.

Для виконання покладених на них функцій, у т. ч. визначення розміру штрафу, ці особи мають керуватися документом, зокрема довідкою, що засвідчує вартість виконаних робіт, яка підписана керівником і головним бухгалтером та скріплена печаткою підприємства. Відповідальність за достовірність даних, наведених у довідці про вартість виконаних робіт, несуть особи, що підписали довідку.

Крім того, посадові особи держархбудінспекцій проводять у встановленому порядку перевірки:

1) відповідності виконання будівельних робіт затвердженим проектним рішенням;

2) своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій вимогам держстандартів, будівельних норм і правил, техумов, замірів, випробувань;

3) ведення виконавчої документації;

4) наявності у виконавця будівельних робіт сертифікатів на будматеріали, вироби і конструкції;

5) додержання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Лист Мінрегіонбуду від 31.01.2011 р. №40-17/1-363


Що треба для отримання дубліката дозволу на будівельні роботи?

! Замовникам і підрядникам будівельних робіт

При втраті дозволу на виконання будівельних робіт на заміну йому може бути виданий дублікат. Для отримання дубліката заявнику необхідно:

— подати до Iнспекції державного архітектурно-будівельного контролю заяву з проханням видати дублікат дозволу;

— здійснити повідомлення через ЗМI про втрату дозволу.

Лист Мінрегіонбуду від 27.01.2011 р. №40-17/26-340


Розрахунок страхового стажу і порядок виплати матдопомоги за рахунок коштів ФСС з ТВП

! Застрахованим у ФСС з ТВП

Страховий стаж з 01.01.2011 р. — це період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому соцстрахуванню з ТВП, та за яке щомісяця сплачено роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період отримання виплат за окремими видами соцстрахування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу за формулою:

ТП = Св : В ,

де: ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається у місяцях;

Св — сума єдиного внеску, сплаченого за відповідний місяць;

В — мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

Порядок відображення в бухобліку операцій з нарахування і виплати допомоги з тимчасової непрацездатності, вагітності і пологів, на поховання за рахунок коштів Фонду залишився без змін. Як і раніше, допомогу мають призначати, нараховувати та виплачувати страхувальники-роботодавці.

Документи для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх надходження комісією (уповноваженим) з соцстрахування підприємства, установи, організації, а допомога на поховання призначається не пізніше дня, що настає за днем звернення.

Для виплати допомоги з тимчасової непрацездатності, на поховання страхувальником для фінансування робочим органом відділення Фонду має подаватися заява-розрахунок за формою, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 р. №26, у якій слід зазначати нараховану суму допомоги без зменшення на обов'язкові утримання.

Отже, отримавши кошти від органу Фонду, страхувальник повинен виплатити допомогу з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів не пізніше найближчого дня, встановленого для виплати зарплати, а допомогу на поховання — не пізніше наступного робочого дня після отримання страхових коштів від Фонду.

Лист Виконавчої дирекції ФСС з ТВП від 04.02.2011 р. №04-29-196


Кошти сільгоспкооперативам надаватимуть тільки на закупівлю вітчизняної сільгосптехніки

! Сільгоспкооперативам

Бюджетні кошти спрямовуються на конкурсних засадах на фінансову підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, членами яких є виключно особисті селянські, фермерські господарства та фізичні особи — сільськогосподарські товаровиробники, для придбання сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування вітчизняного виробництва (далі — техніка).

Фінансова підтримка надається кооперативу в розмірі 90 відсотків вартості техніки без урахування сум податку на додану вартість за умови попередньої оплати кооперативом постачальнику техніки 10 відсотків її вартості та укладення з управлінням відповідного договору.

У разі якщо кооператив надає у користування третім особам або відчужує придбану техніку до закінчення п'ятирічного строку її експлуатації (в тому числі у зв'язку з ліквідацією кооперативу), сума спрямованих на його фінансову підтримку бюджетних коштів підлягає поверненню до державного бюджету.

Основними критеріями визначення переможців конкурсного відбору кооперативів є:

— наявність матеріально-технічної бази (будівлі, споруди, техніка);

— кількість та вартість послуг, які надає кооператив своїм членам;

— відповідність заявленої до придбання техніки обсягу та переліку послуг, які надає чи планує надавати кооператив відповідно до бізнес-плану.

За рівних умов перевага надається багатофункціональним кооперативам з більшою кількістю членів.

Для участі в конкурсному відборі кооперативи подають регіональним комісіям у двох примірниках такі документи:

— заявку на участь у конкурсі за формою, затвердженою Міністерством аграрної політики та продовольства;

— копію статуту, завірену нотаріально;

— копію довідки про включення до ЄДРПОУ;

— виписку з банківського рахунка про наявність фінансових ресурсів, достатніх для оплати 10 відсотків вартості техніки, заявленої у кошторисі;

— баланс і звіт про фінансові результати за останній звітний період за встановленою формою (крім новостворених);

— довідку від державного реєстратора про те, що стосовно кооперативу не порушено справу про банкрутство, не прийнято рішення про ліквідацію;

— довідки, видані відповідним органом державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до ПФУ;

— довідку про відсутність (наявність) заборгованості перед місцевим бюджетом зі сплати податку на доходи фізичних осіб за підписом керівника, скріпленим печаткою кооперативу;

— проект розвитку (бізнес-план) з визначенням пріоритетного напряму діяльності та кошторис на придбання техніки.

Постанова КМУ від 09.03.2011 р. №272
набере чинності з дня опублікування (станом на 22.03.2011 р. не опублікована)


НКРЕ нагадала про обмеження на застосування тарифів для населення

! Споживачам електроенергії та енергопостачальникам

Положеннями п. 1.1 Правил користування електричною енергією (постанова НКРЕ від 31.07.96 р. №28) установлено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають у процесі продажу і купівлі електроенергії між її виробниками або постачальниками та споживачами (на роздрібному ринку електроенергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юросіб та фізосіб (крім населення). При цьому норми розділів 1, 2 Правил поширюються на всіх споживачів без винятку.

До комунально-побутових потреб населення належать індивідуальні витрати електроенергії на побутове освітлення, опалення, приготування їжі, а також непов'язана з отриманням доходів робота електропобутових пристроїв, приватної комп'ютерної та оргтехніки, санітарно-гігієнічні та культурні потреби.

Житлові будинки та житлові приміщення в інших будівлях, що розташовані на території України, утворюють житловий фонд і призначені та придатні для постійного проживання в них громадян.

Тож якщо об'єкт нерухомості, який належить фізособі на праві власності або користування, не належить до житлового фонду, відносини між таким споживачем-фізособою та енергопостачальником регулюються шляхом укладення договору про постачання електроенергії на відокремлений об'єкт відповідно до вимог Правил із обов'язковим наданням документів, передбачених п. 5.4 цих Правил.

Оскільки об'єктом споживача на підставі права власності є нежитлове приміщення, то оплата за електроенергію, що споживається у такому приміщенні фізособою, має здійснюватися за роздрібним тарифом відповідного класу напруги.

Додатково НКРЕ зазначає, що при забезпеченні електропостачанням об'єктів споживача-фізособи на побутові та господарські потреби між власником та енергопостачальником має укладатися договір про користування електроенергією, відповідно до вимог Правил користування електричною енергією для населення від 26.07.99 р. №357. I договір між споживачем-фізособою та енергопостачальником укладається відповідно до цих правил у разі споживання електричної енергії для задоволення потреб домоволодінь. Разом з тим тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам (постанова НКРЕ від 10.03.99 р. №309), можуть бути застосовані лише в разі споживання електричної енергії на побутові або господарські потреби власних домогосподарств та домоволодінь.

Лист НКРЕ від 08.02.2011 р. №811/11/17-11


Батьки мають право на дві ПСП

! Особам, які отримують ПСП, податковим агентам

Згідно з роз'ясненнями ДПАУ, ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді зарплати з дня отримання роботодавцем заяви платника про застосування пільги та документів, що підтверджують це право (перелік та порядок подання документів визначено Постановою КМУ від 29.12.2010 р. №1227).

Платник, який утримує 2 чи більше дітей віком до 18 років, має право на зменшення суми загальномісячного оподатковуваного доходу, отримуваного від роботодавця у вигляді зарплати, на суму ПСП у розмірі, що дорівнює 100% від суми пільги (пп. 169.1.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу) (у 2011 р. — 470 грн 50 коп.), на кожну таку дитину.

На ПСП у розмірі, що дорівнює 150% від суми пільги (у 2011 р. — 705 грн 75 коп.), мають право платники, які утримують дитину-інваліда, — у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років.

Якщо платник має право на застосування ПСП з двох і більше підстав, застосовується одна ПСП з підстави, що передбачає її найбільший розмір, крім випадку, за яким ПСП додається до пільги у разі, якщо особа утримує двох і більше дітей, одна (кілька) з яких є дитиною-інвалідом (дітьми-інвалідами).

Тож при додержанні всіх вимог ст. 169 Кодексу надається право на застосування двох пільг: на кожну дитину віком до 18 років, яка не є інвалідом, — по 100% пільги (470 грн 50 коп.) та на кожну дитину-інваліда — по 150% (705 грн 75 коп.).

Лист ДПАУ від 25.02.2011 р. №4062/6/17-0215 див. у наступних числах «ДК»


Операції з консультування у сфері програмного забезпечення звільнено від ПДВ

! Платникам ПДВ, що здійснюють операції у сфері програмного забезпечення

ДПАУ роз'яснила питання щодо звільнення від обкладення ПДВ операцій з надання послуг консультування у сфері програмного забезпечення та його обробки.

ДПАУ зазначає, що операції з надання послуг консультування у сфері програмного забезпечення та його обробки не є об'єктом обкладення ПДВ.

Лист ДПАУ від 20.01.2011 р. №1383/7/16-1517-06


Перетворення АТ у командитні товариства — за письмовою згодою акціонерів

! Акціонерним товариствам

ДКЦПФР роз'яснила питання порядку застосування положень законодавства стосовно перетворення акціонерних товариств у командитні товариства. В разі якщо загальні збори акціонерного товариства приймають рішення про припинення акціонерного товариства шляхом його перетворення у командитне товариство, таке рішення зможе бути реалізоване виключно за наявності письмового волевиявлення всіх акціонерів цього товариства щодо їх згоди отримати статус повного учасника або вкладника командитного товариства.

Рішення ДКЦПФР від 15.03.2011 р. №2,
Роз'яснення затверджено рішенням ДКЦПФР від 15.03.2011 р. №249 (чинні з 15.03.2011 р.)

Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру