Відповідно до Закону №2464, ПФУ та його територіальні органи мають право проводити не частіше ніж один раз на календарний рік планову, а у випадках, передбачених законом, — позапланову перевірку на підприємствах, в установах і організаціях, у фізосіб-підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату ЄСВ. Порядок проведення таких перевірок затверджено постановою КМУ від 09.03.2011 р. №2331 (далі — Порядок). Згідно з новим Порядком визначено й нові критерії для розподілу СГД за ступенями ризику при визначенні періодичності проведення планових перевірок та втратили чинність попередні критерії, затверджені Постановою КМУ від 03.09.2008 р. №775.
Планова перевірка передбачається у квартальному плані, який затверджується до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому, відповідним органом ПФУ. Періодичність проведення планових перевірок визначається з урахуванням ступеня ризику від провадження госпдіяльності СГД (високий, середній та незначний ступені ризику). Про планову перевірку платник ЄСВ інформується не пізніше ніж за 10 днів до дня її проведення письмовим повідомленням за формою, визначеною ПФУ, із зазначенням дати початку та закінчення перевірки.
Варто нагадати також про узгодження термінів планових перевірок органів ПФУ із податковими органами (теоретично планові перевірки ПФУ та ДПI можуть проводитися одночасно2). Згідно з п. 7 коментованого Порядку строк проведення планової перевірки не повинен перевищувати 15 р. д., а для суб'єктів малого підприємництва — 5 р. д. (без права продовження).
Відповідно до п. 5 Порядку планові перевірки платників ЄСВ із високим ступенем ризику проводяться не частіше ніж один раз на рік, із середнім — не частіше ніж один раз на два роки, з незначним — не частіше ніж один раз на п'ять років. Критерії ризику визначено в п. 4 Порядку. При цьому, наприклад, платників, що порушують установлені строки сплати ЄСВ, віднесено до середнього ступеня ризику, а платників, що систематично порушують ці строки сплати, — до високого ступеня ризику (при цьому критерії систематичності не встановлено).
Відповідно до п. 8 Порядку позапланові перевірки проводяться органами ПФУ без попереднього повідомлення платника єдиного внеску за наявності однієї з таких обставин:
1) подання платником ЄСВ письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням відповідному органу ПФУ;
2) виявлення та підтвердження недостовірності інформації, зазначеної у поданих платником ЄСВ документах обов'язкової звітності;
3) звернення фізичних та юридичних осіб про порушення платником ЄСВ вимог законодавства з питань, що належать до компетенції органів ПФУ (у такому разі проводиться позапланова перевірка тільки за наявності згоди ПФУ);
4) неподання в установлений строк платником ЄСВ звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню такої звітності.
Зазначимо, що підстави для позапланових перевірок визначено ст. 6 Закону №8773, однак у коментованому Порядку передбачено лише ті, що є характерними для органів ПФУ.
1 З документом можна ознайомитися в «ДК» №13/2011.
2 Порядок взаємодії органів державної податкової служби і органів Пенсійного фонду України під час організації та проведення планових перевірок, затверджений постановою правління ПФУ від 24.01.2011 р. №3-1, наказом ДПАУ від 24.01.2011 р. №38.
3 Закон України від 05.04.2007 р. №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Нагадаємо, що згідно з ч. 1 ст. 6 Закону №877 під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення держнагляду (контролю). Строк проведення позапланової перевірки не повинен перевищувати 10 р. д., а для платників ЄСВ — суб'єктів малого підприємництва — 2 р. д. (без права продовження).
Згідно з п. 2 Порядку планові та позапланові перевірки проводяться ПФУ за місцезнаходженням платника ЄСВ або у приміщенні відповідного органу ПФУ у випадках, передбачених законом.
Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор